Przejdź do głównej treści

Oborniki. Święto Niepodległości 2017 (akt.)

| T.Rojna | Lokalne

Dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w  1918 roku po 123 latach zaborów, ustawą z 23 kwietnia 1937 roku dzień 11 listopada ustanowiono Narodowym Świętem Niepodległości. Niestety, w wyniku zmian ustrojowych Krajowa Rada Narodowa ustawą z 22 lipca 1945 roku zniosła to święto. Od 1989 roku w wyniku transformacji systemowych to ważne dla Polaków święto obchodzimy ponownie.

Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce; zakończeniem I Wojny Światowej i przybyciem do Warszawy marszałka Józefa Piłsudskiego. Naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości. Jędrzej Moraczewski tymi słowami opisał nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu jaki opanował kraj.

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)

Tradycją stało się w wielu miastach organizowanie Biegu Niepodległości. W Obornikach VIII Bieg Niepodległości wystartował  o godzinie 10.30 z obornickiego rynku i tam też była meta biegu. W biegu rozegranym na dwóch dystansach 5 i 10 kilometrów udział wzięło 1100 biegaczy. Na mecie jako pierwsi zameldowali się na dystansie 10 km: Monika Brzozowska i Przemysław Fornalik, a na dystansie 5 km: Adrianna Mściwujewska i Tomasz Zegarlicki.

Dalsza część obchodów Święta Niepodległości przebiegała inaczej niż to odbywało się w latach ubiegłych. Po mszy za ojczyznę tradycyjnie odprawionej w obornickiej farze, na obornickim rynku odbyła się część oficjalna w której udział wzięli: Posłowie na Sejm RP Krzysztof Paszyk i Jakub Rutnicki, Senator RP Jan Filip Libicki, władze miasta i powiatu, policjanci, strażacy, przedstawiciele stowarzyszeń i ugrupowań politycznych,  nauczyciele, harcerze, młodzież szkolna oraz mieszkańcy miasta. Po oficjalnych wystąpieniach i złożeniu wiązanek kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II zebrani przeszli do Obornickiego Ośrodka Kultury, gdzie o godzinie 14.00  rozpoczął się Patriotyczny Piknik.


Mottem tego świątecznego, popołudniowego spotkania była „Historia Polskiego Oręża”. W programie pikniku znalazło się szereg inscenizacji historycznych. Za sprawą oborniczanina Marka Helmana obserwowaliśmy widowiskową walkę z użyciem dawnej broni białej. Towarzystwo Gimnastyczne  „SOKÓŁ” zorganizowało ogólnodostępne strzelanie z pneumatycznego karabinka ASG. Na terenie parku ośrodka znalazły się też okopy a w nich strzelcy, a nieopodal powstał szpital polowy. Cała ta inscenizacja historycznie osadzona w czasie I Wojny Światowej  przygotowana została przez Stowarzyszenie „SEMPER FIDELIS”.  Swoją osadę przygotowało Stowarzyszenie Historyczne Grodu Radzim.

{phocagallery view=category|categoryid=283|limitstart=0|limitcount=20|imageordering=1}

Poznański Regiment Odprzodowy prezentował musztrę oraz oddawał salwy z broni czarnoprochowej. Klub Żołnierzy Rezerwy „WIARUS” przygotował bogatą wystawę broni palnej. Grupy młodzieży z obornickich szkół tradycyjnie przygotowały prezentacje jednoznacznie nawiązujące do walki o niepodległość. Pod auspicjami Wojskowego Centrum Obywatelskiej Edukacji w  sali kameralnej ośrodka  przygotowano wystawę fotografii „I Wojna Światowa 1914-1918”. Nie mogło zabraknąć ciepłej strawy czyli wojskowej grochówki.

11 listopada w Wielkopolsce kojarzy się również z regionalnym wypiekiem czyli Rogalem Świętomarcińskim, którego nie mogło zabraknąć na pikniku a to za sprawą cukierni Pana Andrzeja Maćkowiaka. Ponadto pod okiem Jadwigi Majchrzak-Zagrodnik odbyły się warsztaty kulinarne poświęcone temu smakołykowi.

Niestety, wyjątkowo nie sprzyjająca aura uniemożliwiła plenerowy występ zespołów muzycznych. Mimo że w gotowości trwały zespoły: „CANTILENA”, „PROMUSICA”,  uczestnicy Przeglądu Piosenki Patriotycznej w Szkole Podstawowej nr 2 oraz członkowie Warsztatów Wokalnych działających przy OOK wystąpić udało się tylko grupie „TALDEO”.

{phocagallery view=category|categoryid=283|limitstart=21|limitcount=49|imageordering=1}

 

Gmina Oborniki konsekwentnie inwestuje w nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Przy Centrum Rekreacji Oborniki ruszyły prace związane z budową ogólnodostępnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Inwestycję realizuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach Sp. z o.o., które pozys…
Podpisaliśmy umowę na realizację dwukilometrowej drogi pieszo-rowerowej w Tarnowie, w ciągu DK11. Inwestycję wykona konsorcjum Bimex i Redon Nakło, za kwotę 4 247 248,57 zł - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad. To szczególnie dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Rogoźno.
Zakończyły się prace przy rewitalizacji dawnego zboru ewangelicko-augsburskiego w Obornikach.
Koło Gospodyń Wiejskich Entuzjastki ponownie udowadnia, że siła społecznej energii i zaangażowania może realnie zmieniać lokalną rzeczywistość. Dzięki determinacji i pomysłowości pań z KGW, udało się pozyskać 6000 zł w ramach programu „Działaj Lokalnie”, którego operatorem jest Lokalna Grupa Działa…
W dniu 9 lipca 2025 r. w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu podpisana została umowa pomiędzy Funduszem a Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach Sp. z o.o.
To duże wyróżnienie dla całej gminy – prowadzona w Obornikach kampania edukacyjna Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji trafiła na łamy Proto.pl, jednego z najważniejszych portali branżowych w Polsce, poświęconych komunikacji i PR.
Uczniowie szkoły z Chrustowa doczekają się upragnionej sali gimnastycznej. Trwają już pierwsze prace.