Skip to main content


Reforma oświaty faktem w gminie Oborniki

| um oborniki | Lokalne

Sesja Rady Miejskiej w Obornikach

Podczas sesji, 29 marca Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Wcześniej projekt został pozytywnie zaopiniowany przez kuratorium oświaty.

Spowodowana reformą zmiana struktury szkolnej pociąga za sobą konieczność wprowadzenia zmian w sieciach szkolnych, szczególnie w sieciach szkół podstawowych – wyjaśnia dyrektor CUW Krzysztof Hetmański, odpowiedzialny za gminne placówki oświatowe.

Z mocy prawa wszystkie gimnazja wygasną, Gimnazjum nr 3 od 1 września zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 2, nauczyciele gimnazjalni staną się z tą chwilą pracownikami SP2. Nie stracą zatrudnienia, pod znakiem zapytania stają jednak ich godziny nadliczbowe. Nauczyciele pozostałych wygasających gimnazjów, sukcesywnie będą mieli zwiększane zatrudnienie w tych zespołach szkół, w których dziś te gimnazja się znajdują. Dodatkowo nauczycielom gimnazjów zostaną zaproponowane godziny w szkołach w Chrustowie, Maniewie i Szkole Podstawowej nr 3. Jeśli nauczyciele będą przechodzić na emerytury zgodnie z wiekiem przyjmą pracę w niepełnych wymiarach w poszczególnych szkołach, to każdy z dotychczas zatrudnionych utrzyma pracę. Może się jednak zdarzyć, ze nauczyciel będzie zatrudniony na łączonym etacie aż w 4 szkołach.

Aktualnie zmieniane są również obwody i sieć szkół. Obwody Szkoły Podstawowej nr 3 z uwagi na wielkość szkoły zostaną zmniejszone, aby wyeliminować dwuzmianowość, która może wystąpić jednak w najbliższych latach. Obornicka „dwójka” obejmie tzw. starą część miasta, a ulice w rejonie Kowanowa przyłączone zostaną do obwodu w Rożnowie. Zespół Szkół im. UNICEF, obejmie całe osiedle, również w rejonie za kościołem oraz Bielawy od tzw. „rowu” (ulice wszystkich generałów, które wcześniej przypisane były do SP3) Warto podkreślić, że zmiany te będą dotyczyły uczniów klas I, którzy edukację rozpoczną we wrześniu, tak aby nie dzielić aktualnie istniejących już klas.

Reforma ta to ogromne wyzwanie nie tylko organizacyjne, lecz także i finansowe. W 2017 roku bowiem Gmina Oborniki będzie musiała dołożyć o milion złotych więcej w stosunku do roku 2016, czyli łącznie około 24 mln zł. Ponadto 2016 rok był ostatnim, w którym odbyły sie nabory do gimnazjów. Do 2019 r. funkcjonować będą też w pewnym wymiarze stare szkoły ponadgimnazjalne, w 2019 edukację zakończy bowiem aktualna klasa I gimnazjum.

Sylwester Rapacz został wybrany sołtysem Wypalanek. To jego kolejna kadencja w roli gospodarza wsi.
Sołectwo Dąbrówka Leśna organizuje wyjazd do Warszawy. Jednym z punktów wycieczki jest wizyta w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Koleje Wielkopolskie informują, że utrudnienia w ruchu pociągów mogą potrwać do godz. 18:00.
Pożar nasypu kolejowego wymusił wstrzymanie ruchu pociągów na odcinku Oborniki - Rogoźno. Są duże opóźnienia.
Gmina Oborniki opublikowała informację na temat postępów prac remontowych na małym moście.
W sobotę, 30 sierpnia w Stobnicy świętowano 95. Rocznice Poświęcenia Sztandaru Powstańców i Wojaków w Stobnicy. Swoją obecnością, zaszczycili mieszkańców Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, Starosta Obornicki Zofia Kotecka oraz Radne Rady Miejskiej Katarzyna Korczyńska oraz Renata Małyszek.
 Władze Gminy Rogoźno złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Solidarności w rocznice podpisania Porozumień Sierpniowych.