Skip to main content


Pozytywne cztery lata (foto)

| Maciej Żołądkowski | Lokalne

Pozytywne cztery lata

Niemal sto osób zgromadziło się 10 grudnia br. w sali Obornickiego Ośrodka Kultury, gdzie z udziałem beneficjentów projektu oraz reprezentantów władz powiatowych i gminnych odbyła się konferencja podsumowująca działania unijnego projektu systemowego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Obornikach pn. „Razem bez barier”.

Pisząc o konferencji podsumowującej realizację projektu "Razem bez barier" koniecznie cofnąć należy się do roku 2011. Wtedy to staraniem władz powiatu oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Obornikach rozpoczęto realizację projektu "Razem bez barier". Pozytywny oddźwięk wśród pierwszych uczestników projektu stanowił największą zachętę do podjęcia trudów jego realizacji również i w latach kolejnych. Rokrocznie projekt pozwalał na objęcie wsparciem kolejnych kilkudziesięciu osób z powiatu obornickiego, a brak problemów z rekrutacją uczestników w kolejnych latach najlepiej świadczył o renomie projektu.

Czwarty (i ostatni) rok realizacji projektu, był jednak szczególnie wyjątkowy -  po raz pierwszy projekt realizowany był w porozumieniu i współpracy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Obornikach z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Obornikach oraz Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ryczywole. Te nowe doświadczenia również okazały się pozytywne, co zgodnie podkreślali wszyscy prelegenci.

Jak wskazywał koordynator projektu, Maciej Żołądkowski:

- Wspólna realizacja projektu miała dwa podstawowe wymiary: po pierwsze, za sprawą zmienionych wytycznych w roku 2014 r. projekt mógł być realizowany wyłącznie jako projekt partnerski, po wtóre: wspólna realizacja projektu pozwoliła  na objęcie wsparciem osób z różnych środowisk i o różnych potrzebach. Uczestnikami projektu były więc zarówno osoby niepełnosprawne, rodzice zastępczy czy też osoby poszukujące swojego miejsca na rynku pracy.

produkty z Tłoczni Maurera i Browaru Czarnków. 

Co istotne, w wielu punktach to właśnie uczestnikom projektu powierzono decyzję co do działań, które będą w projekcie realizować - uczestnicy mogli wskazać interesujący ich kurs zawodowy lub prawa jazdy, który realizowali, podobnie - to do kompetencji uczestników należał wybór rodzaju i wykonawcy realizowanych zabiegów rehabilitacyjnych czy turnusu rehabilitacyjnego.

Nie dziwi zatem, że projekt pozostawia po sobie pozytywne wrażenie i głód kolejnych tego typu przedsięwzięć. W tym miejscu uspokajamy: jak wynika z informacji udzielonych w czasie spotkania, w kolejnych latach istnieje spora szansa na realizację podobnego projektu.

W czasie spotkania zaspokojono zresztą nie tylko potrzebę informacji. W mniej formalnej części konferencji głód pozytywnych emocji zaspokoił zespół wokalny "Tacy sami", mistrzowsko prezentujący stare, dobre utwory. W zaspokojeniu głodu fizycznego nieoceniony okazał się natomiast smaczny poczęstunek, zapewniony przez organizatorów spotkania.

Patrząc na skalę i działania zrealizowanego projektu  nie sposób nie wyrazić żalu, że to już koniec. Koniecznie jednak podziękować należy wszystkim pracownikom, zaangażowanym w jego realizację - pracownikom socjalnym opiekunom uczestników, księgowości czy koordynatorowi. Jak podkreśliła dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Obornikach, Barbara Słabolepsza-Rojna: - Realizacja i rozliczenie projektu finansowanego ze środków unijnych nie należy do łatwych zadań. Już po pierwszym roku realizacji wiedzieliśmy jednak, że naszym obowiązkiem jest wykorzystywanie każdej szansy i środków, by stworzyć możliwość poprawy sytuacji na terenie naszego powiatu. Przede wszystkim podziękować należy jednak uczestnikom projektu-tym osobom, które trud zmiany niełatwej rzeczywistości na lepsze postanowili rozpocząć od siebie, szkoląc się, dbając o zdrowie i rozwijając kompetencje.

Realizacja projektu "Razem bez barier" możliwa była dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

      

Budowa ścieżki rowerowej Oborniki – Żerniki

Jeszcze kilkanaście lat temu rower czy motorower był podstawowym środkiem transportu mieszkańców wsi. Rowerem jeździło się na targ, do urzędu, na dworzec PKP. Obecnie jazda rowerem to głównie rekreacja, rozrywka lub aktywność sportowa.

Zuzanna Ortyl z kolejnym sukcesem

Zuzanna Ortyl wywalczyła 3 miejsce podczas Mistrzostw Okręgu Mażoretek w Kościanie.

Dawne mapy Obornik i okolic

Zapraszamy na wystawę "Dawne mapy Obornik i okolic" w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach.

Chcą poprawić bezpieczeństwo na drodze Oborniki - Murowana Goślina

Burmistrz Obornik Tomasz Szrama i radny Rady Miejskiej Adam Stańko wzięli udział w spotkaniu, podczas którego podpisano list intencyjny ws. przebudowy DW187.

Wyłoniono wykonawcę obwodnicy Obornik

Konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud złożyło najkorzystniejszą ofertę na realizację 22-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S11 Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik. Przy braku odwołań od rozstrzygnięcia i po zakończeniu kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, możliwe będ...

Będzie bezpieczniej na rogozińskich drogach gminnych

Gmina Rogoźno poinformowała o wyłonieniu firm, które będą odpowiadały za poprawę stanu dróg. 

II Kongres firm w Obornikach

Centrum Rekreacji Oborniki po raz drugi gościło obornickich przedsiębiorców. W kongresie wzięło udział blisko 80 osób.