Przejdź do głównej treści


Pozytywne cztery lata (foto)

| Maciej Żołądkowski | Lokalne

Pozytywne cztery lata

Niemal sto osób zgromadziło się 10 grudnia br. w sali Obornickiego Ośrodka Kultury, gdzie z udziałem beneficjentów projektu oraz reprezentantów władz powiatowych i gminnych odbyła się konferencja podsumowująca działania unijnego projektu systemowego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Obornikach pn. „Razem bez barier”.

Pisząc o konferencji podsumowującej realizację projektu "Razem bez barier" koniecznie cofnąć należy się do roku 2011. Wtedy to staraniem władz powiatu oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Obornikach rozpoczęto realizację projektu "Razem bez barier". Pozytywny oddźwięk wśród pierwszych uczestników projektu stanowił największą zachętę do podjęcia trudów jego realizacji również i w latach kolejnych. Rokrocznie projekt pozwalał na objęcie wsparciem kolejnych kilkudziesięciu osób z powiatu obornickiego, a brak problemów z rekrutacją uczestników w kolejnych latach najlepiej świadczył o renomie projektu.

Czwarty (i ostatni) rok realizacji projektu, był jednak szczególnie wyjątkowy -  po raz pierwszy projekt realizowany był w porozumieniu i współpracy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Obornikach z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Obornikach oraz Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ryczywole. Te nowe doświadczenia również okazały się pozytywne, co zgodnie podkreślali wszyscy prelegenci.

Jak wskazywał koordynator projektu, Maciej Żołądkowski:

- Wspólna realizacja projektu miała dwa podstawowe wymiary: po pierwsze, za sprawą zmienionych wytycznych w roku 2014 r. projekt mógł być realizowany wyłącznie jako projekt partnerski, po wtóre: wspólna realizacja projektu pozwoliła  na objęcie wsparciem osób z różnych środowisk i o różnych potrzebach. Uczestnikami projektu były więc zarówno osoby niepełnosprawne, rodzice zastępczy czy też osoby poszukujące swojego miejsca na rynku pracy.

produkty z Tłoczni Maurera i Browaru Czarnków. 

Co istotne, w wielu punktach to właśnie uczestnikom projektu powierzono decyzję co do działań, które będą w projekcie realizować - uczestnicy mogli wskazać interesujący ich kurs zawodowy lub prawa jazdy, który realizowali, podobnie - to do kompetencji uczestników należał wybór rodzaju i wykonawcy realizowanych zabiegów rehabilitacyjnych czy turnusu rehabilitacyjnego.

Nie dziwi zatem, że projekt pozostawia po sobie pozytywne wrażenie i głód kolejnych tego typu przedsięwzięć. W tym miejscu uspokajamy: jak wynika z informacji udzielonych w czasie spotkania, w kolejnych latach istnieje spora szansa na realizację podobnego projektu.

W czasie spotkania zaspokojono zresztą nie tylko potrzebę informacji. W mniej formalnej części konferencji głód pozytywnych emocji zaspokoił zespół wokalny "Tacy sami", mistrzowsko prezentujący stare, dobre utwory. W zaspokojeniu głodu fizycznego nieoceniony okazał się natomiast smaczny poczęstunek, zapewniony przez organizatorów spotkania.

Patrząc na skalę i działania zrealizowanego projektu  nie sposób nie wyrazić żalu, że to już koniec. Koniecznie jednak podziękować należy wszystkim pracownikom, zaangażowanym w jego realizację - pracownikom socjalnym opiekunom uczestników, księgowości czy koordynatorowi. Jak podkreśliła dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Obornikach, Barbara Słabolepsza-Rojna: - Realizacja i rozliczenie projektu finansowanego ze środków unijnych nie należy do łatwych zadań. Już po pierwszym roku realizacji wiedzieliśmy jednak, że naszym obowiązkiem jest wykorzystywanie każdej szansy i środków, by stworzyć możliwość poprawy sytuacji na terenie naszego powiatu. Przede wszystkim podziękować należy jednak uczestnikom projektu-tym osobom, które trud zmiany niełatwej rzeczywistości na lepsze postanowili rozpocząć od siebie, szkoląc się, dbając o zdrowie i rozwijając kompetencje.

Realizacja projektu "Razem bez barier" możliwa była dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

      

Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu intensywnie pracuje nad budową obwodnicy Rogoźna. 
Z udziałem władz Gminy Ryczywół odbyło się w Centrum Integracji Społecznej śniadanie wielkanocne.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach prowadzi kolejne prace. Tym razem dotyczą one budowy nowej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Dąbrówce Leśnej.
Mieszkańcy Sołectwa Owczegłowy zorganizowali zbiórkę pieniędzy dla swoich sąsiadów, których 11 kwietnia 2025 roku dotknęła ogromna tragedia i spłonął ich dom.
Obornicki Kongres Firm pokazuje, jak bardzo potrzebna jest organizacja potkań eksperckich dla przedsiębiorców.
W Obornikach powstał pierwszy ogólnodostępny zdrój wodny. Wybudowano go obok Szkoły Podstawowej nr 4 w Obornikach.
Rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Obornikach zapewnia, że sprawa naprawy chodnika na Łazienkach została zlecona do naprawy.