Przejdź do głównej treści

Burmistrz Obornik otrzymał absolutorium

| UM Oborniki | Lokalne

Podczas sesji Rady Miasta w dniu 16 czerwca najważniejszym punktem było głosowanie nad udzieleniem absolutorium Burmistrzowi Tomaszowi Szramie. 13 radnych pozytywnie oceniło zarządzanie finansami gminy.

Po rozpatrzeniu stosownych sprawozdań oraz dyskusji zaakceptowano wykonanie budżetu za miniony rok. Pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej odczytał Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Drewicz.

Burmistrz Obornik Tomasz Szrama podkreślał, że utrzymany został wysoki poziom oraz liczba realizowanych inwestycji.  Ze środków zewnętrznych pozyskano ponad 5 milionów bezzwrotnego wsparcia co w przeliczeniu na jednego mieszkańca dało około 150 złotych.

Dochody zaplanowane w budżecie gminy na 2013 rok zostały wykonane w wysokości 103 790 250,61 złotych, tojest w 96,71% planu. Natomiast wydatki budżetowe zostały wykonane w wysokości 104 890 336,81 złotych, to jest w 96,28% planu -  podsumowała Skarbnik Gminy Joanna Gzyl.

Zrealizowano inwestycje poprawiające bezpieczeństwo pieszych oraz kierowców. W minionym  roku powstały kolejne drogi oraz chodniki w Obornikach na ulicach Topolowej, Jaworowej, Jesionowej, Leszczynowej, Klonowej i Olchowej, łącznik Krótkiej i Średniej  oraz na terenie gminy w Bogdanowie, Nieczajnie, Ocieszynie, Maniewie, Objezierzu, Popówku, Kowanowie, Kowanówku, Gołaszynie. Wybudowane zostały parkingi przy ulicach Ogrodowej, Kopernika, Droga Leśna i przy Zespole Szkół na ulicy Obrzyckiej. Rozbudowano i wykonano oświetlenie drogowe w Pacholewie, Słonawach, Kowanówku oraz w Obornikach przy ulicach: M. Skłodowskiej-Curie, M. Dąbrowskiej, M. Rodziewiczówny, M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Z. Nałkowskiej, Obrzyckiej.

Nowe wiaty przystankowe ustawiono w miejscowościach: Oborniki, Gołębowo, Objezierze, Dąbrówka Leśna, Chrustowo.
Zakończono modernizację mostu na „młynówce”, gdzie wzmocniono podpory, wymieniono konstrukcję stalową oraz odtworzono nawierzchnię drewnianą mostu. Wykonano roboty uzupełniające do zadania dot. zagospodarowania i rozbudowy infrastruktury parku przy rzece Wełnie tzw. Łazienki Obornickie. Wykonano połączenia ciągów spacerowych dwoma dodatkowymi ciągami schodów, schody z bali drewnianych w kierunku targowiska, poszerzono drogę dojazdową do tarasów widokowych, rozwinięto sieć zasilania energetycznego na terenie parku wraz z lokalizacją 3 skrzynek złącza kablowego, zamontowano poręcze ochronne przy schodach plenerowych, uzupełniono ścieżki kruszywem granitowym oraz uzupełniono wyposażenie parku o dodatkowe ławki parkowe i kosze na śmieci.

W ramach gospodarki nieruchomościami wybudowano podjazd oraz przebudowano pomieszczenia w przychodni w Objezierzu. Wykonano rewaloryzację budynku przy ulicy Lipowej. Zmodernizowano budynki przy ulicy Średniej i Drodze Leśnej.

Za kwotę 1,5 mln przeprowadzono termomodernizację budynku oraz sali gimnastycznej Zespołu Szkół przy ulicy Obrzyckiej 88. Zadanie zrealizowano przy wsparciu środków zewnętrznych uzyskanych w ramach  konkursu Programu Priorytetowego System Zielonych Inwestycji (GIS – Green Investment Scheme).  Z budżetu 2013/2014 wykonywana jest rozbudowa Szkoły Podstawowej w Maniewie.     

W Podlesiu, Świerkówkach i Stobnicy wybudowano lub zmodernizowano świetlice wiejskie.
Wykonano dokumentację na rewaloryzację zabytkowej kuźni w Bąblinie. Powstało nowe boisko w Objezierzu, aboisko rekreacyjne przy ulicy Objezierskiej przebudowano, zagospodarowany został także teren rekreacyjny na osiedlu Bielawy. Doposażono istniejący plac zabaw w Chrustowie.

W sołectwach realizowano projekt „Internet bliżej Ciebie”. Z gminnego budżetu dofinansowano zakup samochodu pożarniczego na potrzeby PPSP w Obornikach. Finansowe wsparcie na rozbudowę otrzymał także obornicki szpital.

Absolutorium udzielone podczas 49 sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 16 czerwca to efekt racjonalnego gospodarowania gminnymi finansami.

Gmina Oborniki przekazała informację od wykonawcy inwestycji kolejowej o wydłużeniu terminu zamknięcia przejazdu na ul. Kowanowskiej. Mieszkańcy czekający na jego otwarcie będą musieli uzbroić się w cierpliwość na dłużej, niż zakładano – a na pytania naszej redakcji o przyczyny opóźnień w pracach w…
Na terenie Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie firma z Szamotuł prowadziła kursy obsługi wózków widłowych. W poprzednich latach szkolenia kończyły się egzaminami, ale ostatni kurs nie został dokończony.
Sesja absolutoryjna Rady Miejskiej w Obornikach przyniosła nie tylko najważniejsze rozstrzygnięcia dotyczące wykonania budżetu za ubiegły rok, ale także kilka interesujących momentów, które mogą mieć znaczenie w lokalnej polityce.
Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Obornikach uhonorowano mieszkańców, służby i instytucje zasłużone dla gminy. Burmistrz Tomasz Szrama wręczył wyróżnienia, a Centrum Rekreacji Oborniki odebrało certyfikat „Miejsce Przyjazne Seniorom”.
W sobotę, 27.06.2026 r., Dni Obornik potrwają od rana do późnej nocy. W programie są spacer nordic walking, konferencja, orkiestra, Gala mikroFONII, lokalne zespoły, Opał, Kubańczyk i klubowy chillout.
W piątek, 26.06.2026 r., Dni Obornik przeniosą się na Rynek i do parku OOK. W programie są badania profilaktyczne, Barwy Tańca, food trucki, Wiktor Dyduła, Myslovitz i mikroFONIA OPEN.
Napij się wody - to nowa akcja rogozińskiego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.