Przejdź do głównej treści

Z Dolnej Saksonii w powiecie obornickim

| Adam Maliński | Lokalne

groby-lasy-roznowskie-roznowice

W dniach 27- 30.04.2014 na terenie powiatu obornickiego przebywała grupa mieszkańców z partnerskiego powiatu Luchow- Dannenberg. Inspiracją do przyjazdu była lektura częstych artykułów w miejscowej prasie lokalnej " Elbe Jeetzel Zeitung " ,  " General Anzeiger " i " Kiebitz" oraz zachęta ze strony niestrudzonego  orędownika partnerstwa Otto Schiewe i relacje   burmistrza Luchow - Manfreda Liebhabera o gościnności oborniczan.

Już wieczorem w dniu przyjazdu na gości czekały przygotowane przez Wydziały Promocji Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego w Obornikach materiały informacyjne, prospekty, mapa powiatu obornickiego i plan miasta Obornik.

W poniedziałkowe przedpołudnie goście z Luchow zwiedzili w towarzystwie wolontariuszki - tłumaczki Mili Heckert  miasto Oborniki, w tym m.in. obornickie kościoły, nekropolie,  obejrzeli pomnik ofiar II wojny światowej i papieża Jana Pawła II oraz kamień pamięci na dawnym cmentarzu ewangelickim. Następnie udali się do Zespołu Szkół w Objezierzu, gdzie zostali powitani przez dyrektora Romana Ostrowskiego  i młodzież szkolną. Po obiedzie w stołówce szkolnej zostali oprowadzenie na terenie Zespołu Szkół przez uczennicę klasy II Technikum Hotelarskiego  Paulinę Jurgę .

Po zakończeniu zajęć lekcyjnych w Zespole Szkół goście udali się w towarzystwie Adama Malińskiego do Obornik i do Lasów Rożnowickich, by oddać hołd pomordowanym 12 000 ofiarom II wojny światowej, którzy zostali zabici przez  niemieckich faszystów.Szczególnie dla Lidii Przekora rocznik 1931 była wizyta w Lasach Rożnowickich  wielkim emocjonalnym , nie pozbawionym łez wzruszenia przeżyciem" Czy musiało tak być? Czy musiało tyle ludzi zginąć? " - głośno zadawała te pytania Lidia Przykora przy pomniku ofiar i drodze krzyżowej. Cisza leśna, szum drzew  i śpiew ptaków był naturalnym tłem do refleksji nad dziejami losów ludzkich.Warto pamiętać , że od 2007 młodzież ZS

Objerzierze i KGS Clenze uczestniczyła w marszach pamięci, także młodzież ZS Rogozno i Bad Munder brała udział w marszu pamięci w roku 2010 a latem 2012 młodzież z Gimnazjum Nr w Rogożnie i Jugendzentrum Wustrow  zorganizowała uroczystość pamięci ofiar II wojny światowej.

Od roku 2009  pod pomnik pomordowanych w Lasach Rożnowickich przybywają oficjalne delegacje z powiatu Luchow- Dannenberg. Również delegacja policjantów z  Luchow oddała hołd ofiarom wojny podczas wizyty w lipcu 2011 roku.

W br planowane  jest wspólne międzynarodowe uczczenie wybuchu II wojny światowej i  przygotowywany jest z inicjatywy Klubu Europejskiego w Gimnazjum Nr w Rogoźnie  trójnarodowy młodzieżowy projekt "Praca dla Pokoju". Po pełnej emocjonalnego wzruszenia wizycie w wielkopolskim Katyniu zwiedzono odnowiony zabytkowy cmentarz ewangelicki w Ludomach, kościół

ewangelicki w Ludomach, nowoczesny zespól szkolny w Ryczywole, kamień pamięci na dawnym cmentarzu ewangelickim i zabytkowy kościół ewangelicki w Ryczywole.

Goście z uznaniem podziwiali ogrom prac pielęgnacyjno- zabezpieczających wykonanych staraniem ryczywolskiego samorządu i zaangażowanie wolontariuszy i z zainteresowaniem przeczytali treść trójjęzycznej tablicy informacyjnej.

Zatrzymali się  również przed pomnikiem ofiar II wojny światowej  i kościołem Św. Mikołaja w  Ryczywole. Udano się następnie do Rogoźna, gdzie obejrzano miejscowe zabytkowe świątynie i podziwiano piękno Jeziora Rogozińskiego. Na plaży w promieniach wiosennego słońca  mogli odpocząć  i oglądać zajęcia sportowe  młodzieży na wodach Jeziora. W drodze powrotnej do Obornik obejrzano   Słomowo , Parkowo  i Rożnowo. We wtorek  goście udali do Dąbia i Chełmna nad Nerem a w środę na Cmentarz w poznańskim Miłostowie  i powrócili pełni wrażeń do Dolnej Saksonii.

9 września zmarł Tadeusz Kasperek, pierwszy komendant Straży Miejskiej w Obornikach. Informację przekazał obornicki urząd.
W Centrum Rekreacji Oborniki trwa coroczna przerwa techniczna. Choć dla mieszkańców oznacza to chwilowy brak kąpieli, dla pracowników to najbardziej intensywne dwa tygodnie w roku.
Gmina Oborniki prowadzi wymianę tabliczek z nazwami ulic. Zakończył się kolejny etap.
Władze Rogoźna oddały hołd ofiarom II wojny światowej.
30 sierpnia 2025 r. mieszkańcy gminy Rogoźno wspólnie podziękują za tegoroczne plony. Na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędą się Dożynki Gminne – wydarzenie łączące tradycję z rozrywką.
Jarosław Łatka zrezygnował z funkcji Przewodniczącego Rady Miejskiej w Rogoźnie. 
W Obornikach powstała Spółdzielnia Energetyczna Oborniki. To wspólna inicjatywa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach oraz dwóch firm z Poznania – Dathause Sp. z o.o. i Polska Energia Odnawialna Sp. z o.o.