fbpx

Byli na Grune Woche

Byli na Grune Woche

Pomysł wyjazdu studyjnego do Berlina aby zwiedzić wystawę Zielony Tydzień narodził się dzięki współpracy pomiędzy Zespołem Szkół im. Adama Mickiewicza i  osobami należącymi do Lokalnej Grupy Działania Kraina Trzech Rzek w listopadzie 2013 roku.

Wyjątkowo  sprawnie skupiła  się grupa zainteresowanych osób  i opracowano szczegółowy program i zabezpieczono bilety wstępu na berlińską wystawę poświęconą rolnictwu, ogrodnictwu, technice gospodarstwa domowego, zwierząt domowych, gospodarki żywnościowej, agroturystyce, energii odnawialnych i gastronomii.

W sobotni poranek  Z Ryczywołu i Obornik udała się do Berlina liczna grupa studyjna skupiająca aktywne panie ze Stowarzyszenia AleBabki , Stowarzyszenia Sołtysów, Kół Gospodyń Wiejskich, w tym wielu rodziców uczniów i  absolwentów Zespołu Szkół w Objezierzu. Podróż pomimo początkowo bardzo trudnych warunków atmosferycznych upłynęła szybko  i przy pięknej słonecznej pogodzie można było zobaczyć centrum dawnego Berlina Wschodniego z Alexander Platz, Wieżą Telewizyjną, Katedrą Św. Jadwigi, Czerwonym Ratuszem,  Muzeum Pergamonu, Operą, Muzeum Historycznym, Humboltduniversitat, Bramą Brandenburską, gmachem Reichstagu. Podziwiano architekturę Urzędu Kanclerskiego i ambasady Szwajcarii, Kolumny Siegesaule  i zabudowania Potsdamer Platz. Zwiedzanie ekspozycji Grune Woche  rozpoczęto od zrobienia pamiątkowego zdjęcia na tle flag krajów biorących udział w wystawie.

Nie sposób było zwiedzać olbrzymie tereny targowe  przy masie zwiedzających w jednej grupie dlatego podzielono się na małe grupy i przystąpiono do systematycznego poznawawia  wystaw poszczególnych krajów w tym stoiska narodowego Polski. Szczególne wrażenie na gościach z naszego regionu wywołała imponująca wystawa kwiatów. Bardzo sympatycznie oceniano stoisko Holandii i kwiatów będących symbolem tego kraju. Zaprzyjaźniony powiat partnerski  Luchow- Dannenberg  był również reprezentowany przez stoisko podkreślające liczne i atrakcyjne walory turystyczne regionu Wendland i Elbtalaue. Delegację z Krainy Trzech Rzek przyjął  burmistrz miasta Luchow Manfred Liebhaber oraz Dyrektor Gminy Zbiorczej Hubert Schwedland, pani Claudia Lange zaproponowała kawę i znakomite regionalne ciasto ze śliwkami.

Rozmawiano o planach współpracy na bieżący rok, sporządzenie wspólnych wniosków do Fundacji PNWM, spotkań folklorystycznych i chóralnych. Ważna była wymiana wrażeń z tegorocznych targów Grune Woche. Także zaprzyjaźniony redaktor Bernd Bruno Mayer odbył interview z gośćmi z powiatu obornickiego.

Miłą niezaplanowaną niespodzianką było spotkanie i rozmowa z eurodeputowaną z regionu Wendland / Dolna Saksonia  Rebeccą Harms z partii Zielonych, która przywitała się serdecznie z gośćmi z naszego obszaru. Warto pamiętać, że dzięki wsparciu i życzliwości  pani europoseł Harms uczniowie gimnazjum z Objezierza mogli zwiedzić Brukselę i instytucje Unii Europejskiej . Wspólna fotografia razem z europoseł Rebeccą Harms  na stoisku partnerskiego regionu zakończyła to miłe spotkanie. Pożegnano i podziękowano  za sympatyczne przyjęcie a na pamiątkę spotkania przekazano kalendarze Krainy Trzech Rzek przypominające o wspólnych planach na ten rok.

W drodze powrotnej  obejrzano Berlin Zachodni wieczorem  , w tym słynną  ulicę Kudamm  ze słynnym  domem towarowym KA DE WE , obejrzano symboliczną ruinę kościoła Pamięci  Gedachtniskirche i udano się w podróż powrotną do kraju wzbogaceni o nowe wrażenia i wspomnienia.