Przejdź do głównej treści

Zmiany w funkcjonowaniu obornickich sołtysów

| Marcin | Lokalne

Oborniccy radni wprowadzili zmiany w zasadach funkcjonowania sołtysów na terenie Gminy Oborniki.

Ustanowiona w dniu 26 marca uchwała zmienia sposób ustalania diety, jaka otrzymują sołtysi. Rani postanowi związać sposób wyliczania diety z kwotą bazową ustalaną co roku w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Kwota ta ustalana jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1356 t. j.).

Radni ustalili dwa istotne przeliczniki, pierwszy dotyczy wyliczenia wartości ogólnej branej do wyliczeń diety, na poziomie 127% kwoty bazowej, o której piszemy wcześniej. Drugi przelicznik ustala dokładnie wielkość diety, na poziomie 30% wyliczonej wartości. W 2025 r. kwotę bazową dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe ustalono w wysokości 1.878,89 zł. W efekcie wprowadzonej regulacji diety sołtysów wzrosną o około 146 zł od 1 maja 2025.

Sołtysi wykonują swoje zadania, realizując obowiązki statutowe uregulowane w statutach sołectw. Realizacja tych zadań wymaga dużego zaangażowania ze strony osób pełniących tę ważną funkcję.

Powrót Bajki do centrum Obornik przestaje być jedynie zapowiedzią. Po ogłoszeniu przetargu przez PWiK zajrzeliśmy do dokumentacji projektowej i sprawdziliśmy, jak będzie wyglądał nowy obiekt, który ma powstać przy fontannie.
Od około miesiąca trwają prace na ul. Wojska Polskiego w Rogoźnie. Kierowcy wciąż muszą liczyć się z utrudnieniami i tymczasową organizacją ruchu, remont ma zakończyć się do końca czerwca.
30.05.2026 r. w Parku Niepodległości w Rogoźnie odbędzie się Dzień Dziecka. Organizatorzy przygotowali dmuchańce, pianę party, animacje i strefę relaksu dla całych rodzin.
Na Rynku w Obornikach odbyły się 29.05.2026 r. Regionalne Obchody Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 50-lecia Zawodowej Straży Pożarnej w Obornikach. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia, medale i awanse dla strażaków PSP oraz druhów OSP.
29.05.2026 r. w Obornikach kierowcy nie przejadą przez rynek, a autobusy nie zatrzymają się na głównym przystanku. Utrudnienia potrwają od godz. 7:00 do 15:00 i są związane z Regionalnymi Obchodami Dnia Strażaka.
Do powiatu obornickiego trafią środki z programu „Ochrona Zabytków 2026”. Dotacje otrzymały kościoły w Wełnie i Objezierzu. Wręczenie promes odbyło się 21.05.2026 r. w Rogoźnie.
23 i 24.05.2026 r. lądowisko w Słonawach koło Obornik zamieni się w ogromny obóz wczesnośredniowieczny. Radzim 2026 to dwudniowe widowisko z wielką bitwą, koncertami, warsztatami i pokazami życia sprzed setek lat.