Przejdź do głównej treści

Skąd się bierze woda?

| Łukasz | Lokalne

Skąd się bierze woda w kranie? Czy naprawdę pochodzi prosto z morza? – Na te i wiele innych pytań szukaliśmy odpowiedzi razem z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 w Obornikach! - informuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach. 

Środa była kolejnym dniem pełnym edukacyjnych przygód! Po raz pierwszy odwiedziliśmy SP nr 3, gdzie uczniowie klas 1c, 2a i 3b mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z Prezesem PWiK Krzysztofem Nowackim. Ciekawość dzieci i ich niezwykłe pomysły jak zawsze zrobiły na nas ogromne wrażenie!

Czego się dowiedzieliśmy?
Jak działa staw infiltracyjny i dlaczego jest kluczowy w procesie uzdatniania wody?
Ile kosztuje 1 m³ wody z kranu w porównaniu do butelkowanej wody w 0,5-litrowych butelkach? (Podpowiedź: woda z kranu to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie! 
Jak prawidłowo dbać o kanalizację i czego absolutnie nie wrzucać do toalety?

WełnWart – bohater czystej wody!
W trakcie spotkania dzieci obejrzały również film edukacyjny z udziałem WełnWarta – strażnika czystej wody i kanalizacji. Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu mogliśmy w przystępny i zabawny sposób pokazać, jakie konsekwencje niesie za sobą niewłaściwe korzystanie z kanalizacji. 

Śmiechu i kreatywnych teorii nie brakowało!
Niektóre dzieci były przekonane, że woda w naszych kranach płynie prosto z Morza Bałtyckiego, a oczyszczone ścieki trafiają z powrotem do wodociągów! Na szczęście udało się rozwiać te mity, a wiedza zdobyta podczas zajęć na pewno zostanie z uczniami na długo.

PWiK dziękuje za wspólną naukę. Kolejne spotkania już niebawem! 

 

Po wielu miesiącach prac otwarty zostanie most na rzece Wełnie w miejscowości Wełna w gminie Rogoźno. Przeprawa po przebudowie umożliwi ruch pojazdów o masie do 40 ton i przywróci pełne połączenie ważnej trasy dla całego regionu.
W sobotę 9 maja w Rogoźnie odbędzie się akcja znakowania rowerów. Mieszkańcy będą mogli bezpłatnie oznaczyć swoje jednoślady na parkingu Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego.
Przez trzy dni gmina Ryczywół żyła majówką w wielkim stylu. Koncerty, atrakcje plenerowe, tłumy mieszkańców i gości z okolic powiatu — „Fantastyczna Majówka" udowodniła, że Ryczywół potrafi świętować z prawdziwym rozmachem. 
3 maja 2026 r. w Rogoźnie odbędą się miejskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji. Program obejmuje mszę w kościele pw. Ducha Świętego, przemarsz oraz oficjalne uroczystości na Placu Karola Marcinkowskiego.
Remont mostu i kładki na Wełnie w Obornikach wywołuje komentarze mieszkańców. Inwestycja za blisko 3,8 mln zł poprawi bezpieczeństwo, ale oznacza też utrudnienia.
Budowa nowoczesnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Obornikach zbliża się do zakończenia. To inwestycja, która w praktyce wpłynie nie tylko na sprawniejszą gospodarkę odpadami, ale także na poprawę jakości życia mieszkańców oraz standardów ochrony środowiska w całej gminie.
Pasażerowie komunikacji publicznej w Obornikach doczekają się toalety na dworcu. Burmistrz Obornik podpisał umowę na realizację zadania.