Przejdź do głównej treści

Licealiści w 73 rocznicę agresji

| Michalina Jusik | Lokalne

W dniu 17 września 2012 r., w 73 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Obornikach zebrali się aby uczcić pamięć dr Antoniego Kruszki.

Spotkaliśmy się w miejscu, gdzie w czerwcu br. został posadzony Dąb Pamięci poświęcony temuż Oborniczaninowi zamordowanemu w Charkowie – jednym z miejsc zagłady polskiej inteligencji, by przypomnieć o minionych wydarzeniach i ludziach i ludzi, którzy zginęli za swoją ojczyznę.

Uroczysty apel, miał na celu zakorzenić i umocnić w młodych ludziach wspomnienie o fundamentalnych, a przede wszystkim trudnych chwilach, jakich doświadczyło polskie społeczeństwo przed ponad siedemdziesięcioma laty.

Delegacja składająca się z Przemysława Szramy – przewodniczącego szkoły, Marianny Kuźniak i reprezentantki klas maturalnych Klaudii Jankowskiej , złożyła pamiątkową wiązankę oraz znicze przy tablicy upamiętniającej podpułkownika Antoniego Kruszkę.

Uczennice oraz absolwenci Liceum wykonali także dwa utwory „Taki kraj” i Ostatni list”, które podkreśliły wagę trwającego dnia:

„ (…) Nadziei uczą

Ci, co na stos
Umieli rzucić
Swój życia los!
Za ojców groby,
Za Trzeci Maj...
Jest takie miejsce,
Taki kraj.”*

*Fragment utworu „Taki kraj” jana Pietrzaka.

red. Michalina Jusik

Kolejne działania Burmistrza Obornik Tomasza Szramy na rzecz rozwoju Harcówki w Kowanówku właśnie nabierają tempa. Rozpoczęła się budowa przyłącza kanalizacji sanitarnej, dzięki której Stanica Harcerska „Gniazdo” będzie jeszcze lepiej przygotowana do tegorocznej akcji letniej oraz kolejnych sezonów…
Uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rożnowie zakończyli swój udział w ogólnopolskim konkursie „Silni Polską!”, docierając aż do finału centralnego i uzyskując tytuł laureata. Nagrodą za wiele miesięcy pracy był wyjazd do Krakowa i udział w gali podsumowującej konkurs.
28.06.2001 Starostowie Christian Zuhlke - Luchow-Dannenberg i Jacek Koralewski - Powiat Obornicki podpisali w Objezierzu umowę o partnerstwie powiatów.
Gmina Oborniki pozyskała dofinansowanie do remontu szatni w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rożnowie. Pieniądze pochodzą z programu "Szatnia na Medal - Edycja 2026".
Od 30.06.2026 r. kierowcy i piesi muszą liczyć się z utrudnieniami na moście na Wełnie w Obornikach. Wprowadzono ruch wahadłowy, zamknięto jeden pas oraz kładkę dla pieszych.
Na budowie obwodnicy Rogoźna zakończył się kolejny miesiąc robót. Drogowcy ułożyli warstwę ścieralną na prawie całym odcinku drogi głównej i wykonali nasadzenia zieleni.
Gmina Oborniki pojawiła się w rozmowie o możliwej lokalizacji stałej bazy wojsk USA pod Poznaniem. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wskazał, że w grę może wchodzić duży grunt blisko Biedruska.