Błażej Pacholski: Chcę, aby Ocieszyn był inspiracją dla posła Kaczyńskiego
| Łukasz | Lokalne

Ocieszyn od lat stawia w swojej wsi na ekologię oraz realizację projektów społecznych.
Ocieszyn przygodę z ekologią zaczął w 2011 roku. W tamtym czasie jako nowy sołtys wraz z radą sołecką opracowywałem tzw. Plan Odnowy Miejscowości będący analizą wsi i spisanym planem działania na kolejne lata - mówi Sołtys Ocieszyna Błażej Pacholski. Skorzystaliśmy wówczas z haseł, które w Unii Europejskiej były normalnością, a jedno z nich brzmiało, że Ocieszyn będzie wsią ekologiczną. Ten ambitny plan strategiczny udało nam się zrealizować w całości przed czasem.
Pomocną dłoń w realizacji misji wyciągnął Urząd Miejski w Obornikach: Wspólnie z pracownikami Urzędu Miejskiego w Obornikach opracowaliśmy dokument z planem działań na kolejne lata. Zakłada on szereg przedsięwzięć, w tym proekologicznych, na które istnieje możliwość pozyskiwania środków z zewnątrz - wyjaśnia Pacholski.
Efekty prac są już teraz widoczne: Podsumowując ubiegłe lata, okazuje się, że nasza strategia i założenia się sprawdzają. Byliśmy przed laty jedną z pierwszych wsi na terenie gminy Oborniki, która wdrożyła selektywną zbiórkę odpadów. Oświetlenie, które zostało wybudowane zakłada stosowanie technologii LED, a stare lampy są i będą sukcesywnie wymieniane - zapowiada Sołtys Ocieszyna.
To jednak nie wszystko, o czym świadczą kolejne słowa Błażeja Pacholskiego:
Prowadziliśmy szereg akcji ekologicznych, np. "Segreguję! A ty?" - uczyliśmy się wspólnie jak prawidłowo segregować odpady i dlaczego warto to robić. Bardzo dobrze przyjęła się akcja #WieśBezSmogu - zamontowany na świetlicy wiejskiej testowo czujnik smogu wykazywał, że okolice Ocieszyna to obszar naszej gminy o najczystszym powietrzu. Akcji sprzyjają liczne kotłownie olejowe, nowoczesne piece, powszechna na wsi fotowoltaika. Niestety nasz wniosek o gazyfikację wsi został rozpatrzony negatywnie - ubolewa ocieszyński sołtys, który też jest obornickim radnym.
Pomysłów we wsi nie brakuje!
W trosce o środowisko zbudowaliśmy łąkę kwietną - to pierwsza i jeśli się nie mylę jedyna łąka na terenie gminy. Jej teren jest obecnie rozbudowywany o kolejne elementy. W ramach budżetu obywatelskiego powstaje ogród sensoryczny, który obsadzony będzie roślinami przyjaznymi dla owadów. Schronienie znajdą w nim w przyszłości także jeże i drobne gryzonie - przedstawia pomysł Pacholski.
Z powodu charakteru swojej pracy Błażej Pacholski ma okazję podglądać najróżniejsze rozwiązania na naszym kontynencie. Stawia także na współpracę z lokalnymi organizacjami.
Podróżując po Europie podpatruję dobre praktyki i przenoszę je na lokalne podwórko. Staramy się na każde z przedsięwzięć zdobyć wsparcie finansowe. Od lat pomaga nam LGD Kraina 3 Rzek, Ludowy Bank Spółdzielczy w Obornikach, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz oczywiście Gmina Oborniki. Partnerem rady sołeckiej w działaniach jest przede wszystkim OSP Ocieszyn oraz KGW "Ocieszyn Wieś Przyszłości". Mieszkańcy bardzo chętnie przyłączają się do organizowanych akcji i wydarzeń powiązanych z ochroną środowiska. Jedną z naszych pierwszych akcji pn. "Zamień makulaturę na lekturę" przyczyniła się do zakupu nowych książek do naszej biblioteki. Jeśli już jesteśmy przy książkach, to w świetlicy wiejskiej stoi specjalny regał służący mieszkańcom do wymieniania się przeczytanymi książkami. Projekt ten nazwaliśmy "Przeczytane, dalej podane". Ta popularna w wielu miastach akcja sprawdziła się szczególnie w czasie pandemii, kiedy biblioteki były nieczynne. Z naszej propozycji czytelniczej korzystali mieszkańcy całej gminy - chwali się Sołtys Ocieszyna.
Czym Ocieszyn jeszcze zaskoczy?
W ostatnim czasie realizujemy inwestycję, która jest wyjątkową w całej okolicy. Jesteśmy drugą po Objezierzu miejscowością, która korzysta z dofinansowania w ramach programu "Deszczówka". Pozyskaliśmy ogromne środki pozwalające na budowę instalacji pozwalającej na zagospodarowanie wody deszczowej z dachu świetlicy wiejskiej celem nawadniania przyległych do niej terenów w tym ogrodu sensorycznego, a po wybudowaniu budynku remizy strażackiej, powierzchnia dach zwiększy się i będziemy podlewali również boisko sportowe. Ponieważ ekologia się opłaca już w 2024 roku planujemy, w ramach funduszu sołeckiego oraz przy wsparciu naszych partnerów, na dachu świetlicy zamontować panele fotowoltaiczne i zmienić sposób ogrzewania pomieszczeń w ten sposób by nasza świetlica stała się pierwszym w gminie budynkiem użyteczności publicznej energetycznie samowystarczalnym. Zamierzamy także w najbliższej przyszłości dołączyć do europejskiej rodziny tzw "smart village", ale o tym szerzej opowiem wkrótce.
Choć Sołtys Ocieszyna nie chce zdradzać wszystkich swoich pomysłów, to jednak ma wiele powodów do chwalenia się sukcesami wsi i jej mieszkańców.
Miłym wyróżnieniem dla nas było przyznanie nam wyróżnienia "Aktywna wieś wielkopolska". Traktuję to wyróżnienie jako nagrodę dla każdego mieszkańca naszej wsi, który angażuje się w jej życie codzienne. Jest to dowód, że mała wieś może dużo jeśli w je rozwój gwarantują sami mieszkańcy, za co im przy tej okazji dziękuję.
Sołtys zapytany o słynne słowa prezesa Jarosława Kaczyńskiego w kontekście ekologicznych działań jego wsi tak odpowiedział:
Mieszkańcy podchodzą do tego z dużym dystansem, bowiem pan poseł wielokrotnie dowiódł, że jest oderwany od realnego świata. Być może poseł Kaczyński zagląda czasem na eOborniki.pl, a jeśli tak to chcę by nasz Ocieszyn, czyli #MałaWieśWielkichMożliwośći był dla dla niego inspiracją. Ocieszyn jest to #WieśBezSmogu. Tu nie palimy śmieci, nie zatruwamy swojego otoczenia - dodaje dumny ze swoich mieszkańców sołtys Błażej Pacholski.
Na zdjęciu Błażej Pacholski w towarzystwie m.in. Małgorzaty Najdek (LGD Kraina Trzech Rzek), Mateusza Klepki (Dyrektor Bilioteki Publicznej Miasta i Gminy Oborniki) oraz Marka Lemańskiego (obornicki radny) podczas otwarcia filii Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Oborniki w 2019 roku.