Przejdź do głównej treści

Skarby na obornickim Rynku

| oborniki.pl | Lokalne

Na obornickim Rynku archeolodzy znaleźli monety z okresu króla Stanisława Augusta.

Jeszcze przez dwa tygodnie trwać będą w tym roku prace archeologiczne na Rynku w Obornikach, a kolejne prowadzone będą wiosną. Rozkopanie tej części Rynku daje bowiem niepowtarzalną okazję do szczegółowych badań tej części miasta. W toku prac udało się odnaleźć m.in. zasypaną w tej chwili zabytkową studnię artezyjską. Wstępnie datowana jest ona na XVII lub XVIII w. Studnia została z jakiś powodów zasypana kamieniami tzw. otoczakami, a następnie przy budowie szaletów zaczopowana betonowymi płytami. W trakcie badań udało się także znaleźć monety z okresu Stanisława Augusta.

Odnaleziona studnia zostanie wiosną szczegółowo zbadana, a także uwzględniona przy projekcie przebudowy Rynku, aby w odpowiedni sposób ją wyeksponować.

W Ryczywole na Placu 1 Maja i ul. Czarnkowskiej trwają prace budowlane. 
Ministerstwo Sportu przyznało Gminie Rogoźno 829 000 zł na budowę nowego Orlika przy ul. Za Jeziorem 40. To ważny krok dla lokalnej infrastruktury – choć wśród mieszkańców wraca również pytanie o długo wyczekiwaną halę sportową.
Droga do Sycyna zostanie zmodernizowana. Gmina Oborniki wsparła powiatową inwestycję.
Po latach przygotowań ekspresowa S11 zbliża się do Obornik. Jeszcze w 2025 roku ma zostać ogłoszony przetarg na budowę odcinka kolejnego odcinaka do  Ujście, a w regionie ruszyły pierwsze prace przygotowawcze w terenie. 
W przedszkolu „Bajka” w Obornikach biało-czerwone barwy towarzyszyły dzieciom już od kilku dni. Najmłodsi z dumą uczcili Święto Niepodległości, łącząc zabawę, sztukę i patriotyzm.
To dzień, w którym wszyscy mówimy jednym głosem – Polska jest nasza. 11 listopada Oborniki, Rogoźno i Ryczywół zamienią się w scenę wspólnego świętowania – z hymnem, flagami, biegami i koncertami.
Nadia Janka była gościem Burmistrza Rogoźna Łukasza Zaranka. Powodem były sukcesy rogozińskiej nastolatki.