Skip to main content


Czerwiec’56

| oborniki.pl | Lokalne

65 lat temu, 28 czerwca 1956 r. w Poznaniu doszło do robotniczych protestów, które przerodziły się w walki uliczne. Władze komunistyczne do ich stłumienia użyły wojska. Śmierć poniosło wówczas co najmniej 79 osób, rannych było ponad 600.

Bezpośrednim powodem wystąpień robotniczych w czerwcu 1956 r. był trwający od dłuższego czasu konflikt w Zakładach Hipolita Cegielskiego, który wówczas nosił imię Stalina i zatrudniał ok. 13 tys. osób. Jego załoga domagała się zwrotu niewłaściwie naliczanych podatków od premii, obniżenia wyjątkowo wysokich norm produkcyjnych, poprawy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy oraz lepszej organizacji, która zlikwidowałaby wielogodzinne przestoje. Wśród robotniczych postulatów pojawiły się także żądania podwyżki płac i obniżenia cen. Wzrastająca frustracja pracowników i brak reakcji ze strony władz spowodował, że wczesnym rankiem 28 czerwca 1956 r. ogłoszono strajk, a pracownicy w pochodzie ruszyli w kierunku Miejskiej Rady Narodowej, która mieściła się przy placu Adama Mickiewicza (wówczas również noszącego imię Stalina). W trakcie marszu przyłączali się do nich pracownicy innych zakładów. Strajk zataczał coraz szersze kręgi.

W Obornikach pierwsze strajki rozpoczęły się w Przedsiębiorstwie Budownictwa Rolniczego PBRol, a kolejne w Metalpaście i Fabrykach Mebli. Wielu oborniczan nie dojechało też tego dnia do pracy w poznańskim Ceglarzu.

Pragnąc uczcić pamięć walczących o wolność robotników, w 65. rocznicę wybuchu strajków Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, Starosta Obornicki Zofia Kotecka, Zastępca Burmistrza Obornik P

W Obornikach ruszyła po miesięcznej przerwie Strefa Płatnego Parkowania. Kierowcy muszą przyzwyczaić się do zmian. Strefa obowiązuje już od godz. 07:00!
Przywrócono przejście dla pieszych na małym moście w Obornikach. Informację przekazał obornicki urząd. 
Urząd Miejski w Obornikach informuje o wprowadzeniu zmian w rozkładzie jazdy komunikacji. Powodem jest zakończenie wakacji, ale także trwający remont mostu.
Rogozińscy radni nie zajęli się na środowej sesji swoimi dietami. Przy jednym głosie wstrzymującym się przełożyli temat na kolejne posiedzenie.
Mieszkańcy Sołectwa Nienawiszcz dokonali wyboru sołtysa. Było wiele podziękowań dla pani Krystyny Pyssy za lata pracy na rzecz wsi.
Radna Edyta Mikołajczak złożyła 27 sierpnia pismo z rezygnacją z mandatu Radnej Rady Miejskiej w Obornikach z dniem 28 sierpnia 2024.
Dzisiaj w Budziszewku odbędą się Dożynki Gminny Rogoźno. Święto plonów rozpocznie się już od godziny 13.