Przejdź do głównej treści

Srebrny Krzyż Zasługi dla Renaty Małyszek

| Łukasz | Lokalne

 

Renata Małyszek została odznaczona srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność społeczną i samorządową.

 

W poniedziałek, 31 maja podczas uroczystego spotkania z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Prezydent Andrzej Duda odznaczył Radną Rady Miejskiej w Obornikach Renatę Małyszek srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność społeczną i samorządową.

Według ustawy z 1992, Krzyż Zasługi jest nagrodą dla osób, które położyły zasługi dla Państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść Państwu lub obywatelom. Działalność radnej Renaty Małyszek znacząco przekracza obowiązki radnego. 

 

 

W działalność społeczną zaangażowała się już jako nastolatka. Została wówczas przewodniczącą koła Związku Młodzieży Wiejskiej w Kiszewie. Organizacja działała prężnie i zdobywało za swą działalność wyróżnienia i nagrody . Organizowane były wówczas liczne czyny społeczne (np. pomoc rolnikom przy żniwach), sadzono lasy, organizowano wyjazdy, zabawy, czy dzieciniec wiejski.
 
Radną Rady Miejskiej w Obornikach jest od 2006 r. Obecnie jest to już czwarta kadencja. Jako samorządowiec zabiegała i zabiega o rozwój infrastruktury ze szczególnym uwzględnieniem terenów wiejskich. Podczas pełnienia mandatu radnej nie ograniczała się tylko do zabiegania o inwestycje, ale wiele troski poświęciła dzieciom i dorosłym mieszkańcom wsi. Już w pierwszej kadencji organizowała we współpracy z sołtysami spotkania z okazji Dnia Kobiet, letnie wyjazdy dzieci z pobliskich wiosek do parków zabaw czy wyjazdy dorosłych do kina. Wszystko to służyło integracji lokalnej społeczności.
 
Od 2008 r. w parafii kiszewskiej z inicjatywy Renaty Małyszek odbywają się parafialne spotkania seniorów, w których uczestniczy ponad 100 seniorów z 11 wiosek. Jest współorganizatorem tych spotkań razem z księdzem miejscowej parafii i burmistrzem. Spotkania te mają na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu najstarszych mieszkańców wsi. Dla miejscowej parafii pozyskała środki unijne w wysokości 45 tyś. zł na remont dachu i utwardzenie terenu wokół kościoła.
 
Pasją radnej jest lokalna historia i zachowanie jej dla przyszłych pokoleń. Przywróciła pamięć o dawnych mieszkańcach Kiszewa i okolic, a w szczególności o Powstańcach Wielkopolskich z kompanii kiszewskich. Na jej wniosek na cmentarzu i w kościele zamontowane zostały tablice pamiątkowe o Powstaniu Wielkopolskim. Od kilku lat opiekuje się starym, nieczynnym już parafialnym cmentarzem nad Wartą, który wraz z mężem zrewitalizowała. Nekropolia ta funkcjonowała przez kilka stuleci.
 
Renata Małyszek opracowała broszury historyczne o kiszewskim kościele, a także o powstańcach wielkopolskich. Przypomina w nich o lokalnych  bohaterach - księżach, którzy zginęli za wiarę i patriotyzm. W 2018 roku wraz z koleżanką założyła w Kiszewie Koło Gospodyń Wiejskich, którego została przewodniczącą . Wraz z koleżankami z koła organizuje warsztaty tematyczne, wyjazdy integracyjne, spotkania.  Koło dodatkowo objęło opieką zabytkowy cmentarz.
 
Radna z Kiszewa od lat walczy o przywrócenie przeprawy promowej Kiszewo - Dołęga, która przez wieki łączyła mieszkańców po obu stronach Warty, należących do tej pory do tej samej kiszewskiej parafii. 
 
Wiele podjętych przeze mnie działań mogłam i mogę realizować dzięki pomocy i wsparciu mieszkańców, koleżanek i kolegów z rady a także pomocy i życzliwości pana burmistrza Tomasza Szramy i byłej pani burmistrz Anny Rydzewskiej - stwierdziła radna Małyszek.

Dziękuję za docenienie mojej wieloletniej pracy na rzecz lokalnej społeczności i samorządu. Wyróżnienie to traktuję jako wyraz uznania dla wszystkich, którzy mnie wspierają i pomagają w moich działaniach. Szczególne podziękowania składam Wojewodzie Wielkopolskiemu Michałowi Zielińskiemu oraz poseł Marcie Kubiak za rekomendację mojej osoby do tego wyróżnienia – podziękowała Renata Małyszek.

(fot: Marek Borawski/KPRP)

 

W dniu 9 lipca 2025 r. w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu podpisana została umowa pomiędzy Funduszem a Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach Sp. z o.o.
To duże wyróżnienie dla całej gminy – prowadzona w Obornikach kampania edukacyjna Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji trafiła na łamy Proto.pl, jednego z najważniejszych portali branżowych w Polsce, poświęconych komunikacji i PR.
Uczniowie szkoły z Chrustowa doczekają się upragnionej sali gimnastycznej. Trwają już pierwsze prace.
Podczas obchodów Dni Obornik,  27 czerwca 2025, odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Ceremonia składała się z czterech części, w trakcie których wręczono wyróżnienia dla firm, instytucji i osób szczególnie zasłużonych dla Gminy Oborniki.
W tym roku ponownie w ramach Dni Obornik w piątek, 27 czerwca, odbędzie się Dzień Profilaktyki Zdrowia, pod hasłem „GO po zdrowie!”. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z różnych darmowych badań.
Przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej w Obornikach ruszyła kolejna inwestycja wodociągowo-kanalizacyjna realizowana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. To część szerszego programu obsługi prywatnych inwestorów, który z powodzeniem funkcjonuje na terenie gminy.
Od 2018 roku w Polsce obowiązuje prawo, nakładające na władze samorządowe obowiązek sporządzania raportu o stanie gminy. Regulacje te mają zastosowanie zarówno do gmin, powiatów, jak i województw.