Skip to main content

Jan Paweł II patronem ziemi obornickiej

| MP | Lokalne

Patron Obornik błogosławiony Jan Paweł II to bezsprzecznie jeden z największych Polaków w dziejach naszej ojczyzny. Uroczystość w trakcie której Obornikom nadano Jego PATRONAT odbyła się 26.06.2012. Uroczysta Msza Święta zgromadziła na obornickim rynku około 1000-ca wiernych, którzy byli świadkami wyniesienia na ołtarz relikwii naszego wielkiego rodaka.

Mszy przewodniczył arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki, odprawił ją w intencji Obornik i ziemi obornickiej. Oborniki stały się w ten sposób trzecim miastem w Polsce, których patronem jest Jan Paweł II, pozostałe miasta to Wadowice i Świdnica.

Wydarzenie to posiada ogromną wagę dla wiernych, przyjęcie patronatu to dla lokalnego Kościoła zobowiązanie, to kultywowanie pamięci o Papieżu Polaku, to życie zgodnie z Jego naukami. Jednym ze zobowiązań ma być stworzenie w Obornikach hospicjum, do jego stworzenia zobowiązał się w imieniu Obornik Burmistrz Szrama.

Arcybiskup Gądecki potwierdził nadanie patronatu odczytując decyzję Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 6 czerwca 2011, decyzja została potwierdzona zgodą Papieża Benedykta XVI. Arcybiskup w swoim kazaniu nawiązał do marginalizowania we współczesnym społeczeństwie duchowości, wiary. Rzeczy święte, ważne zbyt często są wystawiane w konfrontacji z mało znaczącymi rzeczami doczesnymi, są wyśmiewane. Wezwał do życia zgodnie z nauką Jana Pawła II - “Wchodźcie przez wąską bramę!!!”. Arcybiskup zadał pytanie ile czasu poświęcamy dziennie na bezsensowne rozmowy w internecie, na oglądanie telewizji, a ile na modlitwę? Warto pytanie to zadać sobie w  ciszy.

Nadanie patronatu połączone zostało z wprowadzeniem do Obornik relikwii Ojca Świętego. Relikwie otrzymaliśmy z rąk Kardynała Dziwisza. Przywiozła je delegacja w dniu 13.06 tego roku. Dźwiękowy zapis tej uroczystości mieli okazję usłyszeć wierni na Rynku. Msza Święta zakończyła się uroczystym wniesieniem relikwii do Kościoła Wniebowziętej NMP, tam wierni mogli ucałować relikwie. Zostały one umieszczone w kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu.

{gallery}2012/informacje/2012-06/29/jp2{/gallery}

XV Jubileuszowe Zawody Motorowodne rangi Mistrzostw Europy w Rogoźnie?

Rogoźno ma w 2024 roku zorganizować XV Jubileuszowe Zawody Motorowodne rangi Mistrzostw Europy.

Obornicka straż miejska na pomoc kierowcom

Straż Miejska w Obornikach pomaga uruchamiać pojazdy mieszkańcom gminy. 

Murawa stadionu obornickiego wymaga interwencji

Kolejne opady deszczu pogarszają stan murawy na stadionie przy ul. Objezierskiej w Obornikach.

Posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Rogoźnie

Zimowe utrzymanie dróg gminnych było jednym z tematów poruszonych przez Gminny Zespół Zarządzani Kryzysowego w Rogoźnie.

Rogozińscy radni chcą naprawy dróg gruntowych

Rogozińscy radni zrzeszeni w klubie "Aktywni dla Gminy Rogoźno" domagają się naprawy dróg gruntowych.

Tygodniowa Promocja w sklepach Zakładu Rzeźniczo - Wędliniarski Edmund Koczorowski! (Reklama)

Trwa tygodniowa promocja na wybrany asortyment w sklepach firmowych Zakładu Rzeźniczo - Wędliniarski Edmund Koczorowski.

Dzień pracownika socjalnego w Obornikach (foto)

Zastępca Burmistrza Obornik Piotr Woszczyk przekazał życzenia pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej w Obornikach.