Przejdź do głównej treści

Obornicki Ośrodek Kultury: Prace projektowe mają zająć sto dni

| oborniki.pl | Lokalne

Sprawa Obornickiego Ośrodka Kultury nabiera rozpędu.

W poniedziałek, 29 marca Burmistrz Obornik Tomasz Szrama w obecności dyrektora Adama Krasickiego podpisał umowę z firmą Home of Houses, reprezentowaną przez pochodzącego z Obornik prezesa Rafała Mysiaka. Umowa opiewająca na kwotę 157 440,00 zł dotyczy wykonania projektu nowego budynku, a właściwie kompleksu budynków, w których mieścił będzie się Obornicki Ośrodek Kultury.

Prace projektowe mają zająć sto dni i obejmą plan rozbiórki starego budynku oraz projekt nowego wraz z amfiteatrem, według przygotowanego programu funkcjonalno-użytkowego.

rodzaj, przeznaczenie pomieszczenia

oczekiwania Zamawiającego

Sala widowiskowa ogólna

sala powinna stwarzać możliwość organizowania zarówno koncertów na siedząco jak i na stojąco (scena na podwyższeniu/mobilna widownia lub jej część). Ilość miejsc siedzących na widowni – 400, sala klimatyzowana, wygodne fotele

Scena

scena wyniesiona z kulisami bocznymi (za kotarami co najmniej po 2m z każdej strony), możliwość projekcji obrazu na horyzoncie sceny (mobilny ekran), rampa do nagłośnienia, oświetlenia, większych instrumentów; infrastruktura do podwieszenia scenografii teatralnej łatwy dostęp do garderób dla artystów, stanowisko operatorów dźwięku i światła

Zaplecze sceny

zaplecze dla sprzętu i elementów scenografii w bezpośrednim sąsiedztwie, garderoby: 2 pomieszczenia kilkuosobowe, przy garderobach toaleta (przystosowana dla osób niepełnosprawnych)

Hol wejściowy i foyer

odpowiednio przestronna, reprezentacyjna („witacz”) przestrzeń, zawierająca, oprócz podstawowej funkcji komunikacyjnej (rozkład kierunków ruchu, w tym komunikacji pionowej) takie funkcje jak: przestrzeń wystawiennicza, prezentacja bieżącej i stałej oferty ośrodka, prezentacja dokonań i wydarzeń archiwalnych ośrodka, zakup biletów/informacja, szatnia wieszakowa, poczekalnia, antrakt, spotkania bezpośrednio po spektaklu z artystami (autografy, zdjęcia), prezentacja otwartych wystaw stałych i okazjonalnych, możliwość rozstawienia i konsumpcji cateringowej, automaty do napojów i przekąsek, wejście do zespołu toalet

Zespół toalet

ilość i rodzaj dostosowane do ilości użytkowników zgodnie z przepisami prawa budowlanego (warunki techniczne)

Sala kinowa

układ amfiteatralny na ok. 200 miejsc, możliwość wykorzystania na kameralne koncerty, spektakle teatralne lub jako sala wykładowa (konferencyjna), przestrzeń i instalacja nagłośnienia kinowego, możliwość wyświetlania seansów 3D.

Pom. technologii kina

projektornia (piętro, antresola), pom. pracowników, magazynek z małym zapleczem socjalnym pracowników kina

Powierzchnie związane z kinem: toalety, szatnie

na wypadek czasowego wyłączenia innych części obiektu (od holu głównego (foyer) a tym samym od głównego zespołu toalet) należy przewidzieć przy sali kinowej szatnie wieszakowe i mały zespół sanitariatów dla gości (widzów)

Mały hol kina,  kawiarenka/bistro z małym zapleczem

przestrzeń na przerwy w wykładach, konferencjach, mieszcząca 200 osób, w tym część konsumentów kawiarenki, oprócz stałych stolików kawiarenki/bistro przewidzieć powierzchnię do aranżacji dodatkowych, mobilnych stołów (blatów) do konsumpcji cateringowej, hol kina funkcjonalnie połączyć z foyer (holem głównym) i zespołem toalet ogólnodostępnych, prezentacja oferty (kasa biletowa/informacja na wypadek wyłączenia z działania holu sali widowiskowej).

Kawiarenka/bistro:  konsumpcja przy kilku stolikach stałych (na siedząco lub/i stojąco) sytuowanych na powierzchni  holu sali kinowej  (otwarta, w aneksie lub z możliwością szklanego bądź ażurowego wydzielenia)), możliwość podania produktów deserowych (cukierniczych, lodów) napojów zimnych, kawy, herbaty, ale też ciepłych dań szybkiego przygotowania typu bistro (kebab, frytki, burgery, hot-dogi itp.), małe zaplecze socjalno-sanitarne – zgodnie z przepisami prawa budowlanego (warunki techniczne) i sanitarnymi. Powinien być zapewniony dostęp konsumentów do zespołu toalet i szatni

Zaplecze administracyjne

gabinet dyrektora ok. 15 m², sekretariat – min. 12 m², biuro księgowej – ok. 10 m², 3 pomieszczenia dla instruktorów dwuosobowe, salka narad dla 10 osób

Pomieszczenia magazynowe

2 pomieszczenia magazynowe, jedno z możliwością składowania elementów drobnych na regałach, drugie z możliwością składowania i przechowywania elementów wielkowymiarowych (w tym np. fortepianu, rekwizytów scenicznych, zwojów wykładziny i tła scenicznego itp.), nieskrępowany dostęp

Zaplecze socjalno-sanitarne

pomieszczenia socjalne: na potrzeby pracowników administracyjnych, instruktorów i artystów: szatnie, kuchenka-stołówka (rotacyjnie), łazienki, sanitariaty zgodnie z przepisami BHP

Pomieszczenia gospodarcze i techniczne budynku

zgodnie z potrzebami

Komunikacja

rozkład komunikacji poziomy i pionowy (nad holem i foyer w parterze)

Zespół sal zajęć warsztatowych

pracownia plastyczna z zapleczem – łącznie min. 40m2, pracownia muzyczna ze studiem nagrań i magazynem na instrumenty – ok. 60m2 (wygłuszenie), sala baletowa z osobną szatnią i łazienką – łącznie ok. 90m2  (lustra, poręcze, odpowiednia wykładzina), sala wielofunkcyjna – ok. 40 m2, sala z małym zapleczem kuchennym – zajęcia kulinarne/zajęcia dla małych dzieci – ok. 60 m2

Na wizualizacjach przygotowanych w oparciu o wstępną koncepcję obiektu, budynek jest jasny, przestronny i nowoczesny, ale także przytulny i funkcjonalny. Wierzymy, że już wkrótce zacznie służyć naszym mieszkańcom.

W dniu 9 lipca 2025 r. w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu podpisana została umowa pomiędzy Funduszem a Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach Sp. z o.o.
To duże wyróżnienie dla całej gminy – prowadzona w Obornikach kampania edukacyjna Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji trafiła na łamy Proto.pl, jednego z najważniejszych portali branżowych w Polsce, poświęconych komunikacji i PR.
Uczniowie szkoły z Chrustowa doczekają się upragnionej sali gimnastycznej. Trwają już pierwsze prace.
Podczas obchodów Dni Obornik,  27 czerwca 2025, odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Ceremonia składała się z czterech części, w trakcie których wręczono wyróżnienia dla firm, instytucji i osób szczególnie zasłużonych dla Gminy Oborniki.
W tym roku ponownie w ramach Dni Obornik w piątek, 27 czerwca, odbędzie się Dzień Profilaktyki Zdrowia, pod hasłem „GO po zdrowie!”. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z różnych darmowych badań.
Przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej w Obornikach ruszyła kolejna inwestycja wodociągowo-kanalizacyjna realizowana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. To część szerszego programu obsługi prywatnych inwestorów, który z powodzeniem funkcjonuje na terenie gminy.
Od 2018 roku w Polsce obowiązuje prawo, nakładające na władze samorządowe obowiązek sporządzania raportu o stanie gminy. Regulacje te mają zastosowanie zarówno do gmin, powiatów, jak i województw.