Przejdź do głównej treści

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

| oborniki.pl | Lokalne

Starosta Zofia Kotecka i Burmistrz Obornik Tomasz Szrama złozyli kwiaty i znicz upamiętniając w ten sposób Żołnierzy Wyklętych.

1 marca obchodziliśmy, wprowadzone 3 lutego 2011 roku, święto państwowe, poświęcone Żołnierzom Wyklętym, czyli bohaterom antykomunistycznego podziemia. W obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego walczyli nie tylko uzbrojeni żołnierze, ale także zwykli obywatele i harcerze.

W 1946r. to właśnie oborniccy harcerze przeprowadzili spektakularną akcję, podczas której zamalowali farbą pomnik przyjaźni polsko-radzieckiej, manifestując sprzeciw wobec panującego systemu. Na terenie skweru Żołnierzy Wyklętych przy ul. Piłsudskiego w Obornikach znajduje się tablica, upamiętniająca działania obornickich harcerzy, wśród których znaleźli się Henryk Andrzejewski, Jerzy Cherempiński, Marian Gaertner, Henryk Konieczny i Bronisław Kuligowski.

Oddając hołd obornickim harcerzom i żołnierzom wyklętym, Starosta Zofia Kotecka, Burmistrz Obornik Tomasz Szrama oraz Radna Rady Miejskiej Barbara Bacic-Gaertner złożyli kwiaty i znicz pod tablicą, upamiętniającą wydarzenia z 1946r.

Na 5 budynkach rogozińskich szkół pojawiły się defibrylatory AED. To efekt projektu zrealizowanego z Budżetu Obywatelskiego. 
Firma Colas Polska przebuduje ulicę Obornicką w Kowanówku. Gmina Oborniki pozyskała na ten cel środki z projektu projektu „Zrównoważona mobilność miejska w Metropolii Poznań – Etap II”.
Powiat obornicki realizuje dużą modernizację osnowy geodezyjnej. Prace obejmują cały teren i potrwają do listopada 2026 r., a ich efekty wpłyną na mapy i inwestycje.
25.04.2026 r. na parkingu Starostwa Powiatowego w Obornikach odbędzie się wydarzenie Biketag. W godzinach 10:00–14:00 mieszkańcy będą mogli oznakować rower i wziąć udział w akcjach związanych z bezpieczeństwem.
Jeszcze w tym tygodniu ma zostać zakończony remont odcinka ul. Czarnkowskiej w Obornikach.
Trwające ponad 25 lat kontakty i przyjaźń pomiędzy mieszkańcami Emmen/ Holandia i Obornik zostały ukoronowane najwyższym wyróżnieniem nadawanym przez Wojewodę Wielkopolskiego dla wybitnie zaangażowanego mieszkańca Emmen- Menno Vos, który od roku 1981 wspiera materialnie społeczeństwo polskie a Obor…
Na Placu Karola Marcinkowskiego w Rogoźnie odsłonięto ławeczkę Wojciechy Dutkiewicz. Uroczystość zgromadziła mieszkańców, którzy wspólnie uczcili pamięć nauczycielki, powstańczyni i twórczyni zalążków muzeum.