Przejdź do głównej treści

Zuchy zdobywały wiedzę na temat Powstania Wielkopolskiego (foto)

| Alicja Seredyńska | Lokalne

Działająca na terenie Obornik  7 Gromada Zuchowa zdobywała wiedzę na temat Powstania Wielkopolskiego.

„My zuchy, przysięgamy na pamięć Powstańców Wielkopolskich,

że będziemy, tak jak oni dzielni i odważni, sprawni i posłuszni,

będziemy też zawsze kochać naszą ojczystą Ziemie Wielkopolską”

Takimi słowami przysięgi w sobotę 16.01.2021 7 Gromada Zuchowa działająca na terenie Obornik zakończyła udział w propozycji programowej Wielkopolskiej Chorągwi „Zdobywcy Trefla”.

Głównym celem propozycji programowej było zdobycie podstawowej wiedzy na temat Powstania Wielkopolskiego i jego bohaterów. Jako potwierdzenie opanowania tejże wiedzy zuchy otrzymają „powstańczego trefla”, który jest symbolem upamiętniania przez wielkopolskich zuchów, harcerzy, harcerzystarszych, wędrowników i seniorów wydarzeń z przełomu 1918 i 1919 roku.

Z zadaniami o tematyce Powstania Wielkopolskiego zuchy zmagały się całe ferie zimowe. Jednym z nich było zdobycie sprawności zespołowej „Mały Powstaniec Wielkopolski”, która służy wychowaniu patriotycznemu, kształtowaniu gotowości do poświęceń, wyrabia odwagę, posłuszeństwo i karność.

Przygoda najmłodszych członków ZHP zaczęła się od tajemniczej depeszy, przenoszącej zuchy do roku 1918 oraz obietnicy, że wszyscy będą w ciągłej gotowości do powstańczego zrywu. Zuchy od razu zabrały się do pracy. Przygotowały powstańcze nakrycie głowy- rogatywkę czyli wojskową czapkę z daszkiem i „rogatą” kwadratową górą, orzełkiem nad otokiem i sznureczkiem ułożonym w kształcie trefla. Nauczyły się alfabetu Morse`a, zaszyfrowały ważne wiadomości oraz nadały sobie pseudonimy powstańcze. Poćwiczyły musztrę oraz zbudowały powstańcze obozowisko z pałatek, gdzie przy ognisku dumnie śpiewały „Marsyliankę Wielkopolską” oraz inne powstańcze piosenki. Nie zabrakło również treściwego posiłku w postaci grochówki, oczywiście jak na powstańca przystało podanego w wojskowych menażkach.

Zuchy pamiętały również o bohaterach powstania. Odwiedziły groby Powstańców Wielkopolskich, gdzie złożyły znicze oraz minutą ciszy uczciły pamięć poległych.

Zaproponowany przez druhnę drużynową rodzinny spacer po Obornikach umożliwił członkom 7GZ odkrycie licznych miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim.

Cykl zbiórek zakończył się grą terenową oraz ogniskiem, gdzie w uroczystej atmosferze złożono powstańczą przysięgę i odśpiewano „Marsyliankę Wielkopolską”.

Źróło, fot: Alicja Seredyńska

 

W dniu 9 lipca 2025 r. w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu podpisana została umowa pomiędzy Funduszem a Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach Sp. z o.o.
To duże wyróżnienie dla całej gminy – prowadzona w Obornikach kampania edukacyjna Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji trafiła na łamy Proto.pl, jednego z najważniejszych portali branżowych w Polsce, poświęconych komunikacji i PR.
Uczniowie szkoły z Chrustowa doczekają się upragnionej sali gimnastycznej. Trwają już pierwsze prace.
Podczas obchodów Dni Obornik,  27 czerwca 2025, odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Ceremonia składała się z czterech części, w trakcie których wręczono wyróżnienia dla firm, instytucji i osób szczególnie zasłużonych dla Gminy Oborniki.
W tym roku ponownie w ramach Dni Obornik w piątek, 27 czerwca, odbędzie się Dzień Profilaktyki Zdrowia, pod hasłem „GO po zdrowie!”. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z różnych darmowych badań.
Przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej w Obornikach ruszyła kolejna inwestycja wodociągowo-kanalizacyjna realizowana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. To część szerszego programu obsługi prywatnych inwestorów, który z powodzeniem funkcjonuje na terenie gminy.
Od 2018 roku w Polsce obowiązuje prawo, nakładające na władze samorządowe obowiązek sporządzania raportu o stanie gminy. Regulacje te mają zastosowanie zarówno do gmin, powiatów, jak i województw.