fbpx

Kolejny numer Obornickich Zeszytów Historyczno-Kulturalnych już do kupienia

W Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Obornikach nabyć można najnowszy, 16 już numer „Obornickich Zeszytów Historyczno-Kulturalnych”.

Wydanie zawiera kilkanaście tekstów. Do nie tak odległej historii odwołuje się  w zeszytach Krzysztof Nowacki, który korzystając z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej i własnych archiwów przygotował między innymi teksty o Błażeju Stasiaku działaczu „Solidarności” i Tadeuszu Łuczaku niezapomnianym trenerze Sparty Oborniki.

Mało znany epizod z czasów II wojny światowej przywołuje Henryk Wojtysiak w szkicu pod tytułem „Urok małych osad – Marylówka. Epizod z oddziałem spadochroniarzy.” Polecamy także esej historyczny Waldemara Górnego na temat działalności hitlerowskiego Geheime Staatspolizei (gestapo) na terenie Obornik. Większość informacji autor znalazł w aktach IPN – u.

W tym numerze ideę pracy organicznikowskiej  na terenie gminy przedstawił Szczepan Goldenberg w tekście pod tytułem  „Kółka Rolniczo – Włościańskie w Obornikach i okolicy 1874 – 1914”. Piotr Cholewicki odtworzył dla nas mało znaną historię poczty. Sądzę, że w tym wypadku dobra anegdota umiejętnie wzbogaca narrację historyczną i obyczajową.

Obok tekstów o historii obornickiej ubezpieczalni, o Piłsudskim, Radzimiu, ks. Jaraczewskim na uwagę zasługuje polemiczny tekst Tomasza Węgrzaka na temat komendanta Policji Państwowej w Obornikach pod tytułem „Bolesław Remiszewski vel Wiktor Targowski – ostatni komendant Policji Państwowej w Obornikach”.