fbpx

Oborniccy radni o podwyżce podatku od nieruchomości

Przyjęcie uchwały o zmianie stawki podatku od nieruchomości nie odbyło się jednogłośnie.

Większośc radnych podczas środowej sesji poparło uchwałę o pdowyższeniu podatku od nieruchomości. Stawka została zwiększona o 1,8%, ale mogła być większa. W Ryczywole bowiem podniesiono daninę o maksymalny poziom 3,9%. Warta odnotowania jest decyzja radnego Ariela Mańczaka, który był przeciwny podnoszeniu podatku. Poniżej opinie kilku przedstawicieli Rady Miejskiej w Obornikach.

Ariel Mańczak:

Decyzje o podwyżsce podatków nie są łatwe. Szczególnie w takim okresie, w jakim się znaleźliśmy. Epidemia koronawirusa wywołuje ogromne szkody w polskiej gospodarce. Cierpią z tego powodu przedsiębiorcy, samorządy i oczywiście każdy z nas. To była trudna decyzja dla mnie, ale uważam, że w tych okolicznościach powinniśmy zapiąć pasa. Nawet jeśli oznaczać miałoby to zmniejszenie inwestycji w 2021 roku. Moim zdaniem najtrudniejsze może dopiero nadejść.

Błażej Pacholski:

Zagłosowałem za zwiększeniem podatków. Nim oddałem głos za tą zmianą zasięgnąłem opinii pracowników merytorycznych w urzędzie. Z ich wyliczeń wynika, że gospodarstwo domowe nie powinno zapłacić w skali roku więcej niż 10 zł. W budżecie gminy będą to w sumie niemałe pieniądze. Jako przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska chciałbym, by jak najwieksza część tych pieniędzy pochodzących z podwyżki podatku przeznaczona była na walkę ze smogiem i poprawą jakości powietrza na terenie naszej gminy. Nie wyobrażam sobie przeznaczenia nawet złotówki z tej puli na zadania zlecane samorządom przez rząd.

Krzysztof Piotrowski

Pierwszy raz w historii obecnego Pana burmistrza podatek od nieruchomości rośnie drugi rok z rzędu. W obecnym roku płacimy ok 4% więcej niż w 2019 dodatkowo zmieniono zapisy dotyczące dołków gospodarczych i więcej budynków zostało zaliczonych jako garaże, tym samym zostały opodatkowane wyższa stawką. Osobiście płacę o 30% więcej niż 2019. To było moje 3 głosowanie nad podatkiem od nieruchomości i za każdym razem byłem przeciwny, uważam że szczególnie w 2021 roku oborniczanie odczują podwyżki płynącej z różnych stron, już wiemy że stawka za śmieci wzrośnie do 28 zł na osobę. W połowie roku rada zadecydowała o zdjęciu dopłaty do ścieków. Wszystko wskazuje na to, że czasy łatwych budżetów się skończyły i będzie trzeba wielu wyrzeczeń aby zapewnić środki na inwestycje niezbędne dla mieszkańców.

Tomasz Kamiński

Nie poparlem podwyżki podatku od nieruchomości ponieważ byłaby to kolejna podwyżka wymierzona w mieszkańców Gminy Oborniki. W tym roku już cześć mieszkańców odczuła podwyżkę podatku od budynków gospodarczych i garaży, a zlikwidowanie dopłaty do ścieków przez radnych z komitetu Burmistrza doprowadziło do wzrostu rachunków za odprowadzania ścieków do kanalizacji. W przyszłym roku czekają nas kolejne podwyżki w tym ta najbardziej drastyczna 75% podwyżka opłaty za wywóz śmieci, którą odczuje każdy mieszkaniec Gminy Oborniki, dlatego zdziwiło mnie, że radni większości rządzącej w Radzie Miejskiej zadecydowali dodatkowo o podwyżce podatku.