Skip to main content


Szpital w Miłowodach wystawiony na sprzedaż

| eoborniki, lutycka.pl | Lokalne

Teren po dawnym Szpitalu Rehabilitacyjnym w Miłowodach został wystawiony na sprzedaż.

Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu ogłosił przetarg na sprzedaż nieruchomości i gruntu w Kowanówku ( szczegóły na stronie www.lutycka.pl  w zakładce Przetargi). Oferta obejmuje budynek i teren po dawnym Szpitalu Rehabilitacyjnym w Miłowodach. Jednak powiedzieć, że był to szpital to nic nie powiedzieć. Bowiem historia tego obiektu jest niezwykle barwna.

Szpital pochodzi z XIX wieku. W 1857 roku wieś i folwark były własnością Józefa Żelazko, który założył tu zakład leczniczy dla alkoholików i nerwowo chorych. Terapia opierała się na wykorzystaniu wód leczniczych ze źródła św. Jakuba. Po śmierci Żelazka majątek przeszedł w ręce lekarskiej rodziny Karczewskich, która zakład rozbudowała i unowocześniła. Został on przebudowany w latach 1920-1922 przez poznańskiego architekta Adama Ballenstaedta.

W 1923 roku przejęła go Spółka Braci Miłobędzkich a cztery lata później zakład odkupiła Kasa Emerytalna Robotników Kolejowych Byłej Dzielnicy Pruskiej w Poznaniu. Rok później zakład wydzierżawił doktor Franciszek Łazarewicz i tak powstał słynny Zakład Przyrodoleczniczy Miłowody. W okresie międzywojennym placówka w Miłowodach nazywana była „Krynicą Wielkopolski”. W prywatnych pensjonatach Kowanówka oraz „Miłowodach” leczyło się i wypoczywało wiele osób należących do elity m.in. Jan Czeraszkiewicz, Konstanty Ildefons Gałczyński oraz gen. Józef Haller.

Po wojnie w zakładzie uruchomiono najpierw prewentorium a następnie sanatorium dla dzieci ze schorzeniami dróg oddechowych. Z czasem obiekt bardzo podupadł aż utracił swoje funkcje lecznicze.

Szpital Wojewódzki w Poznaniu przejął obiekt w bardzo złym stanie, stąd decyzja o jego sprzedaży. Po remoncie z pewnością może pełnić inne atrakcyjne funkcje, tym bardziej że jest malowniczo położony pośród pięknego parku a słynne źródło św.Jakuba bije tam do dziś…Cena wywoławcza - 4.5 mln zł. Oferty można składać do 30 września br. - czytamy na stronie poznańskiego szpitala.

Budowa ścieżki rowerowej Oborniki – Żerniki

Jeszcze kilkanaście lat temu rower czy motorower był podstawowym środkiem transportu mieszkańców wsi. Rowerem jeździło się na targ, do urzędu, na dworzec PKP. Obecnie jazda rowerem to głównie rekreacja, rozrywka lub aktywność sportowa.

Zuzanna Ortyl z kolejnym sukcesem

Zuzanna Ortyl wywalczyła 3 miejsce podczas Mistrzostw Okręgu Mażoretek w Kościanie.

Dawne mapy Obornik i okolic

Zapraszamy na wystawę "Dawne mapy Obornik i okolic" w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach.

Chcą poprawić bezpieczeństwo na drodze Oborniki - Murowana Goślina

Burmistrz Obornik Tomasz Szrama i radny Rady Miejskiej Adam Stańko wzięli udział w spotkaniu, podczas którego podpisano list intencyjny ws. przebudowy DW187.

Wyłoniono wykonawcę obwodnicy Obornik

Konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud złożyło najkorzystniejszą ofertę na realizację 22-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S11 Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik. Przy braku odwołań od rozstrzygnięcia i po zakończeniu kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, możliwe będ...

Będzie bezpieczniej na rogozińskich drogach gminnych

Gmina Rogoźno poinformowała o wyłonieniu firm, które będą odpowiadały za poprawę stanu dróg. 

II Kongres firm w Obornikach

Centrum Rekreacji Oborniki po raz drugi gościło obornickich przedsiębiorców. W kongresie wzięło udział blisko 80 osób.