Przejdź do głównej treści

Przewodniczący Łukasz Krzyśko o zaopatrzeniu gminy w wodę

| Łukasz | Lokalne

Przewodniczący Rady Gminy Ryczywół odniósł się do dyskusji na temat zaopatrzenia mieszkańców samorządu w wodę.

W ostatnim czasie na terenie gminy Ryczywół nawiązała się dyskusja na temat sposobu zaopatrzenia w wodę jej mieszkańców. Na swoim profilu społecznościowym do tego tematu odniósł się w kilku punktach Łukasz Krzyśko. Przewodniczący Rady Gminy Ryczywół poruszył m.in. temat zaopatrzenia w wodę Gorzewa czy Orłowa. Szczegóły przedstawiamy poniżej.

1. Istnieje realne zagrożenie związane z brakiem wody w miejscowościach podłączonych do Stacji Uzdatniania Wody w Gorzewie. Jednak działania podjęte przez Wójta Gminy oraz Prezesa Przedsiębiorstwa Komunalnego, polegające na budowie tymczasowego wodociągu między Ryczywołem a Gorzewem, mają zminimalizować to zagrożenie i zabezpieczyć mieszkańców w wodę. Jednocześnie należy przekazać państwu informację dotyczącą budowy wodociągu pomiędzy tymi miejscowościami. Inwestycja jest na etapie uzyskania pozwolenia na budowę, następnie Przedsiębiorstwo Komunalne złoży wniosek o dofinansowanie tej inwestycji do NFOŚiGW.
2. W ostatnim czasie przedsiębiorstwo otrzymało pismo dotyczące zaprzestania dostarczania wody przez Gminę Połajewo do miejscowości Orłowo. Niestety podczas zawierania umowy, po powstaniu Przedsiębiorstwa Komunalnego, podpisano niekorzystną umowę z sąsiednią gminą, w której pozwolono na bardzo krótki okres wypowiedzenia tejże umowy dotyczącej dostarczania wody, a mianowicie 3 miesiące. Niemożliwe jest wykonanie dokumentacji technicznej, uzyskanie pozwolenia na budowę i wykonanie inwestycji w tak krótkim czasie. Prezes przedsiębiorstwa obecnie negocjuje przesunięcie terminu rozwiązania umowy oraz zlecił sporządzenie dokumentacji technicznej zapewniając, że nie pozostawi mieszkańców Orłowa bez wody.
3. Podjęte w latach ubiegłych decyzje związane z wyłączeniem SUW (Stacja Uzdatniania Wody) w Nininie oraz Ludomach, budowa kolejnej, trzeciej, studni w Gorzewie okazują się chybione.
Podczas podejmowania tamtych decyzji, będąc radnym opozycji, sugerowałem, aby do analizy zapotrzebowania w wodę, poza ilością mieszkańców, wziąć pod uwagę obsadę bydła, świń oraz pobór wody na wykonanie zabiegów ochrony roślin. Dziś mamy skutki tej słabej analizy.
4. Zapewnienia dotyczące fatalnego stanu stacji w Nininie (która jak twierdzono podparta jest kołkami) i potrzeba zainwestowania około miliona złotych skończyły się na budowie stacji podnoszenia ciśnienia za prawie 700 tys. zł i na budowie wodociągu Zawady-Ninino za 300 tys. zł. A można było za te środki zmodernizować Stację Uzdatniania Wody Ninino.
5. Gmina Ryczywół wykonała dokumentację na budowę wodociągów do gospodarstw, które na dzień dzisiejszy nie posiadają wody poddanej analizie, a korzystają z własnych ujęć. Zadanie po uzyskaniu pozwoleń na budowę będzie sukcesywnie realizowane przez PK Ryczywół.
6. Murawy na obiektach sportowych w Ryczywole i Lipie podlewane są z własnych ujęć wody.
7. W najbliższym czasie zostaną wykonane inwestycje związane z modernizacją oczyszczalni ścieków, mianowicie wymiana dmuchaw oraz budowa zbiorników bezodpływowych.

Źródło: 

Napij się wody - to nowa akcja rogozińskiego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. 
Wójt Gminy Ryczywół Roman Trzęsimiech otrzymał absolutorium i wotum zaufania. Radni podjęli uchwały podczas piątkowej sesji Rady Gminy w Ryczywole.
W środę, 24.06.2026 r., Dni Obornik przeniosą się na stadion przy ul. Objezierskiej i do Biblioteki Publicznej przy ul. Kopernika 10. W programie są mityng lekkoatletyczny, sztafeta 4x400 mix dla amatorów i spotkanie autorskie.
Wiosna w Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania Kraina Trzech Rzek upływa pod znakiem intensywnej pracy, inspirujących spotkań i przygotowań do kolejnych projektów wspierających lokalne społeczności.
W sobotę, 20.06.2026 r., Muzeum Młynarstwa w Jaraczu zaprasza na Dzień Młynów. Od 10:00 do 16:00 na mieszkańców czekają warsztaty, pokaz wypieku chleba, animacje, Rajd Trzech Młynów i bezpłatne zwiedzanie obiektów.
Dni Obornik 2026 rozpoczną się w sobotę, 20.06.2026 r. Mieszkańcy spotkają się na stadionie przy ul. Objezierskiej, targowisku miejskim i Obornickiej Marinie.
GPR OSP Uścikowo organizuje 20–21.06.2026 r. warsztaty „Zapach – Jak? Gdzie? Dlaczego?”. Uczestnicy będą pracować z psami w budynkach, pustostanach i terenie leśnym. Zapisy są już otwarte.