fbpx

Kolejne maseczki trafiają do oborniczan

Gmina Oborniki realizuje dystrybucję maseczek do każdego domu.

Od 16 kwietnia obowiązuje wprowadzony przez Rząd nakaz zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. Nowe przepisy nie zobowiązują do korzystania z profesjonalnych maseczek, twarz można zakrywać chustką, sportowym kominem, czy szalikiem.

Z inicjatywy Burmistrza Obornik Tomasza Szramy Gmina Oborniki postanowiła zakupić trzydzieści tysięcy maseczek wielokrotnego użytku, aby wspomóc mieszkańców w przestrzeganiu nowych wytycznych. Program darmowych maseczek kierowany jest przede wszystkim do ludzi ubogich, samotnych, seniorów, którzy mogą mieć problem z samodzielnym zakupem materiałów ochrony twarzy.

Nie jest możliwym, aby urząd wyselekcjonował samodzielnie wszystkie osoby potrzebujące wsparcia w tym zakresie. Nie wszyscy korzystają bowiem z gminnych programów pomocowych. Stąd aby trafić do wszystkich potrzebujących zdecydowano się przekazać maseczki do każdego z obornickich mieszkań – wyjaśnia burmistrz.

W myśl programu do każdego z domów ma trafić jedna maseczka, tak aby jeden z mieszkańców mógł wyjść z domu w celu zapewnienia niezbędnych potrzeb. Zrobić zakupy, pójść do apteki.

Maseczki dystrybuowane są od ubiegłego tygodnia przez służby, sołtysów, przy udziale pracowników spółdzielni mieszkaniowej trafiają do skrzynek. Są wielokrotnego użytku, stąd po przyjściu do domu należy: maseczki bawełniane (kolorowe z logotypem) wyprać w ciepłej wodzie z detergentem,  lub  z wigofilu (białe) umieścić w garnku, lub w misce i zaleć wrzątkiem. Oba rodzaje po wyschnięciu  będą zdezynfekowane i można z nich skorzystać ponownie.

Przypominamy jednocześnie, że nadal obowiązują zasady minimalizowania wyjść do koniecznych, poza niezbędnymi wyjątkami, w pojedynkę.