Przejdź do głównej treści

Oborniccy radni piją kranówkę

| um oborniki | Lokalne

Oborniccy radni zrezygnowali z picia wody butelkowanej. Na sesjach piją kranówkę.

Powszechnie wiadomo, ze zdrowy tryb życia wymaga picia przynajmniej dwóch litrów wody dziennie, jednak plastikowe butelki w których życiodajny napój jest sprzedawany mogą rozkładać się nawet 500 lat! Jak zatem pogodzić zdrowie i ekologię? Nic prostszego – pijmy kranówkę!

Tę metodę wybrali już oborniccy radni, którzy podczas ostatniej sesji zdecydowali się zrezygnować z plastikowych butelek. Zapewniają, że woda z kranu jest równie smaczna, a w estetycznych karafkach prezentuje się bardzo ładnie.

Ale czy aby woda lecąca z naszych kranów jest w stu procentach zdrowa? O to zapytaliśmy prezesa obornickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Tomasza Augustyna – Woda z kranu jest zdrowa, ponieważ podlega restrykcyjnym normom unijnym. Możemy bez obaw gasić pragnienie nieprzegotowaną wodą z kranu, ponieważ jej jakość jest zgodna z normami unijnymi, bardziej wymagającymi niż te, które zostały opracowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Woda jest bezpieczna pod względem mikrobiologicznym i chemicznym. Jakość wody zawsze można sprawdzić  na stronach internetowych przedsiębiorstw wodociągowych lub w sanepidzie. Częstotliwość kontroli jakości wody zależy od wydajności dobowej wodociągu. U nas jest ona badana 24 h online przez urządzenia oraz małże. Dodatkowo dwa razy w miesiącu sprawdza się jej jakość w kilku określonych punktach sieci wodociągowej. Ważne! – woda na ujęciu i końcówce sieci wodociągowej musi spełniać te same normy.

Jakość obornickiej kranówki gwarantują stosowane u nas nowoczesne metody uzdatniania wody: napowietrzanie, filtracja w celu usunięcia nadmiaru manganu i żelaza, ozonowanie,  filtrowanie przez złoża węgla aktywnego, proces technologiczny uzdatniania jest cały czas kontrolowany i  dobierany tak, że woda spełnia wyśrubowane normy unijne – podkreśla prezes i zaznacza  Pijąc wodę z kranu dbasz o ekologię: mniej plastiku w koszu, więcej pieniędzy w kieszeni i satysfakcja, że robimy coś dla siebie i dla środowiska.

W Żłobku Miejskim im. Misia Uszatka powstanie dodatkowe 65 miejsc. Gmina Oborniki zrealizuje zadanie dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Krajowego Planu Odbudowy. 
Gmina Oborniki konsekwentnie inwestuje w nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Przy Centrum Rekreacji Oborniki ruszyły prace związane z budową ogólnodostępnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Inwestycję realizuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach Sp. z o.o., które pozys…
Podpisaliśmy umowę na realizację dwukilometrowej drogi pieszo-rowerowej w Tarnowie, w ciągu DK11. Inwestycję wykona konsorcjum Bimex i Redon Nakło, za kwotę 4 247 248,57 zł - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad. To szczególnie dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Rogoźno.
Zakończyły się prace przy rewitalizacji dawnego zboru ewangelicko-augsburskiego w Obornikach.
Koło Gospodyń Wiejskich Entuzjastki ponownie udowadnia, że siła społecznej energii i zaangażowania może realnie zmieniać lokalną rzeczywistość. Dzięki determinacji i pomysłowości pań z KGW, udało się pozyskać 6000 zł w ramach programu „Działaj Lokalnie”, którego operatorem jest Lokalna Grupa Działa…
W dniu 9 lipca 2025 r. w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu podpisana została umowa pomiędzy Funduszem a Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach Sp. z o.o.
To duże wyróżnienie dla całej gminy – prowadzona w Obornikach kampania edukacyjna Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji trafiła na łamy Proto.pl, jednego z najważniejszych portali branżowych w Polsce, poświęconych komunikacji i PR.