fbpx

Ćwiczenia na S5. W sobotę pojedziemy kolejnymi odcinkami ekspresówki do Wrocławia

W sobotę 14 grudnia mają zostać otwarte kolejne odcinki drogi ekspresowej S5 w kierunku Wrocławia. 

Ćwiczenia służb ratowniczych na zamkniętym jeszcze odcinku S5

Uszkodzone dwa samochody osobowe i jeden ciężarowy, a cztery osoby są poszkodowane. To bilans wypadku jaki miał miejsce na drodze ekspresowej S5 na węźle Czempiń. Trwa akcja ratownicza. Na szczęście to tylko ćwiczenia, jeszcze przed oddaniem drogi do ruchu. To jeden z ważnych elementów minimalizowania skutków zdarzeń drogowych. W najbliższych dniach planujemy udostępnić  kierowcom ponad 50 km drogi S5 do ruchu.

  • Tym razem to tylko symulacja
  • Ponad 50 km S5 wkrótce dostępne dla kierowców

Jest to jedyna i niepowtarzalna sytuacja, kiedy na zamkniętej jeszcze drodze ekspresowej S5 wszystkie służby mogą wspólnie ćwiczyć oraz zapoznać się z nowopowstałą infrastrukturą drogową.

Na drodze S5 na wysokości węzła Czempiń podczas włączania się do ruchu z wjazdu w kierunku Poznania dochodzi do zderzenia dwóch samochodów osobowych, w których łącznie podróżują trzy osoby. Jadący za nimi pojazd ciężarowy (autocysterna) przewożący etylinę PB 95, na skutek nagłego hamowania uderza w barierę energochłonną i dochodzi do rozszczelnienia autocysterny. Pojazdem podróżuje tylko kierowca. Na miejsce docierają służby ratunkowe, które zabezpieczają teren działań, ograniczają wyciek ze zbiornika i rozlewiska na jezdni. Przy pomocy sprzętu hydraulicznego docierają do poszkodowanych, ewakuują ich i udzielają kwalifikowanej pierwszej pomocy  oraz zabezpieczają  ich przed panującymi warunkami atmosferycznymi. Obecne na miejscu służby wyznaczają  lądowisko dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, jednak z uwagi na złe warunki pogodowe zmuszone są do przekazania poszkodowanych obecnym na miejscu Zespołom Ratownictwa Medycznego.

Zabezpieczone miejsce zdarzenia zostaje przekazane zarządcy drogi w celu zabezpieczenia zniszczonej bariery. 

Uczestnictwo służb współdziałających: Państwowe Ratownictwo Medyczne (SP ZOZ Kościan), Państwowa Straż Pożarna (jednostki zadysponowane przez KP PSP w Kościanie), Policja (KP Policji w Kościanie), GDDKiA.

Na szczęście tym razem to tylko symulacja, jednak codziennie na polskich drogach dochodzi do różnych zdarzeń. Pamiętajmy, że każdy z nas ma wpływ na to, co się dzieje na drodze ​i jest zobowiązany do udzielania pomocy. Czasami zabezpieczenie miejsca zdarzenia i powiadomienie odpowiednich służb pod nr 112 może uratować komuś życie. 

Do końca roku pojedziemy S5

W najbliższych dniach planujemy udostępnić ponad 50 km drogi ekspresowej S5. Aktualnie trwają ostatnie prace na węźle Stęszew. 

Udostępniane odcinki S5 to:

- Poznań - Wronczyn o długości 16 km

- Wronczyn - Kościan Południe o długości 18,9 km

- Kościan Południe - Radomicko o długości 16 km

Nowe odcinki S5 pozwolą kierowcom na bezpieczniejsze i bardziej komfortowe podróżowanie pomiędzy Poznaniem i Wrocławiem skracając przy okazji czas przejazdu do ok. półtorej godziny.

W ten sposób cała droga ekspresowa S5 w województwie wielkopolskim o długości 165 km i wartości inwestycyjnej ponad 5 mld złotych zostanie zrealizowana, a Poznań i Wrocław dołączą do par miast bezpośrednio skomunikowanych drogami szybkiego ruchu.

Budowa drogi ekspresowej S5 odc. Poznań - Radomicko jest dofinansowana ze Środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.