fbpx

GDKKiA: Bezpiecznego weekendu

 

Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad w związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności.

 

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Wiele osób pojedzie, by zapalić znicz na grobie bliskich. W tym czasie na drogach spodziewane jest wzmożone natężenie ruchu. Pamiętajmy o zmieniającej się pogodzie, zmianach w organizacji ruchu i zwracajmy uwagę na znaki drogowe. Zachowajmy wzmożoną ostrożność na pieszych, szczególnie na drogach w okolicach cmentarzy.

Zmiany na drogach

Przed nami kolejny w tym roku przedłużony weekend. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie szczególnej ostrożności i zwrócenie uwagi na to, co się dzieje wokół nas. Od najbliższej środy tj., 30.10.2019r. do 4.11.2019r. na drogach krajowych na terenie województwa wielkopolskiego w okolicach cmentarzy mogą pojawić się zmiany organizacji ruchu. W większości przypadków będzie to ograniczenie prędkości do 40-50 km/h oraz zakaz wyprzedzania. Na niektórych skrzyżowaniach może zostać wyłączona sygnalizacja świetlna i wprowadzone zostanie ręczne kierowanie ruchem. Pamiętajmy, że należy słuchać osób kierujących ruchem, wykonywać ich polecenia oraz stosować się do wydawanych przez nich sygnałów.

Zanim wsiądziesz do samochodu

Jak wynika z danych Policji główną przyczyną zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym na drogach jest:

- nieprawidłowe wyprzedzanie;

- niedostosowanie prędkości do warunków na drodze;

- nieprawidłowe zachowanie się wobec pieszego;

- nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu;

- nieprawidłowe zachowanie się  pieszego.

To czynnik ludzki ma największe znaczenie i to nasze działanie ma istotny wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

Jeśli mamy do pokonania długi odcinek drogi, warto odpowiednio wcześniej przygotować się do takiej podróży, sprawdzić trasę i wyposażenie pojazdu oraz jego stan techniczny, szczególnie oświetlenie i ogumienie. Pamiętać należy o bezwzględnej trzeźwości za kierownicą, odpowiednich odpoczynkach w wyznaczonych miejscach.

Pamiętajmy również o zmieniających się warunkach atmosferycznych: spadkiem temperatury oraz możliwymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegiem. Jedźmy dłużej ale bezpieczniej pamiętając, że prędkość jazdy należy dostosować do panujących warunków na drodze.

Pamiętajmy o odblaskach

Opuszczając pojazd stajemy się niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Jak wynika z danych Policji prawie 30 procent wypadków na drogach krajowych  stanowią wypadki  z udziałem pieszych- niechronionych uczestników ruchu drogowego. To właśnie piesi i rowerzyści w „spotkaniu” z rozpędzonym pojazdem mają nikłe szanse, żeby wyjść z opresji cało.  Jest jednak łatwy i tani sposób na to żeby poprawić własne bezpieczeństwo na drodze. Wystarczy niewielki kawałek materiału fluorescencyjnego – czyli popularny element odblaskowy by bezpieczeństwo każdego pieszego zwiększyło się 5-krotnie. Kierowca w pojeździe zamiast zauważyć nas z 30 metrów zrobi to już ze 150 metrów!  Będzie miał czas by zwolnić i bezpiecznie nas ominąć lub przepuścić nas na pasach.

Alternatywa dla samochodu?

Jeśli nie musimy jechać samochodem przemyślmy możliwość skorzystania z komunikacji publicznej, którą podczas obchodów Święta Zmarłych często dojedziemy bezpośrednio do cmentarza. Unikniemy kłopotów z parkowaniem i nie będziemy tracić niepotrzebnych nerwów na drodze.

19 111
Na wielkopolskich drogach do końca września br. zginęło 51 osób.

Zadbajmy o to, żebyśmy wszyscy bezpiecznie wrócili do swoich domów.

Bezpieczeństwo na drogach to nasze wspólne zadanie.

Przypominamy, że informacji dotyczących sytuacji na drogach zarządzanych przez GDDKiA udzielają całodobowo dyżurni Punktów Informacji Drogowej pod ogólnopolskim numerem 19 111 (w przypadku niektórych sieci komórkowych, konieczne jest poprzedzenie numeru 19 111 cyfrą 0) lub bezpośrednio PID w Poznaniu, tel.: 61 864 63 53.

10 zasad