Przejdź do głównej treści

Jedno kąpielisko z negatywną oceną wody (stan 17.08.24 - 11:00)

| Marcin | Komunikaty

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował najnowsze wyniki badania przydatności wody na kąpieliskach w naszym powiecie.

Na kąpielisku Za Jeziorem,  w ocenie z 16.08.2024 stwierdzono zakwit sinic. Komunikat brzmi: woda nieprzydatna do kąpieli ze względu na parametry mikrobiologiczne. Nie podano daty kolejnego badania. *)

Pozostałe kąpieliska mają pozytywną ocenę. Na kąpielisku Za Jeziorem wywieszona została czerwona flaga i wprowadzono tymczasowy zakaz kąpieli.

Do charakterystycznych objawów, które mogą świadczyć o tym, że ktoś miał kontakt z sinicami świadczą m.in.:

  • wysypka na skórze,
  • swędzenie i łzawienie oczu,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • gorączka,
  • bóle mięśni i stawów

Czasami jednym z objawów są także pęcherze w jamie ustnej, a w przypadku zetknięcia się z którąś z hepatotoksyn – uszkodzenie wątroby. 

*) żródło: https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska 

Zrób zdjęcia rozpoznawalnych zdjęć Gminy Rogoźno i wygraj nagrody. Od 12 stycznia rusza konkurs "Gmina Rogoźno w obiektywie – Kalendarz 2027".
Powiat obornicki znalazł się na zachodniej granicy strefy, w której IMGW prognozuje silniejsze opady śniegu i zamiecie. Ostrzeżenie obowiązuje w niedzielę, 11 stycznia 2026 r.
13 stycznia przy Targowisku Miejskim w Rogoźnie będzie można skorzystać z bezpłatnego badania piersi. Darmowa usługa oferowana jest kobietom w wieku 45-74 lat.
Do godz. 15:00 ma potrwać przerwa w dostawie wody dla mieszkańców Obornik z ul. Betoniarska i Kowanowska. 
Choć IMGW ostrzega dziś przed intensywnymi opadami śniegu, w powiecie obornickim nie spodziewamy się tak dużych ilości białego puchu jak na północnym wschodzie Polski. Meteorolodzy przewidują jednak trudne warunki wieczorem – deszcz, śnieg i  przymrozek to wszytsko może nas spotkać dzisiaj w nocy.
Na noc z piątku na sobotę (2/3 stycznia 2026 r.) oraz poranek w sobotę 3 stycznia wydano ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przed oblodzeniem dla obszaru powiat obornicki. Ostrzeżenie zostało opublikowane przez IMGW.
Przewodniczący Hubert Kuszak przedstawił plan pracy Rady Miejskiej w Rogoźnie w miesiącu styczniu.