fbpx

Ostrzeżenie hydrologiczne

Rzeka Warta Oborniki

W związku z prognozowanymi opadami burzowymi meteorolodzy wydali ostrzeżenie hydrologiczne o gwałtownym wzroście stanu wód.

Ostrzeżenie dotyczy południowo-zachodniej Polski w tym obszaru rzeki Warty w środkowym odcinku od Prosny do Wełny. W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach niekontrolowanych oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia.

Prognoza związana jest prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).

Z jednej strony musimy zabezpieczyć się przed podtopieniami, jednak nie można zapominać o konieczności magazynowania wody. Już za kilka dni zapowiadane są upały, wówczas będziemy tęsknić za najmniejszym deszczem. Tereny miejskie z nadmierną betonazą są szczególnie wrażliwe, ponieważ woda nie ma gdzie wsiąkać a kanalizacja burzowa nie jest w stanie odprowadzić tak dużych ilości wody. Dlatego tak ważne jest aby w przestrzeni publicznej pozostawiać jak najwięcej obszarów zielonych, czego niestety Oborniki, Rogoźno czy Ryczywół nie są dobrymi przykładami, wystarczy rzut oka zabetonowane rynki w tych miejscowościach.

Wydane ostrzeżenie hydrologiczne est ważne od: 2022-05-05 15:00 do 2022-05-06 01:00


źródło: Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Poznaniu