Przejdź do głównej treści

Szczepienia psów i kotów przeciwko wściekliźnie

| um oborniki, fot partner eoborniki.pl | Komunikaty

Wścieklizna jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirus powodujący zmiany zapalne w ośrodkowym układzie nerwowym i kończąca się zejściem śmiertelnym. Na zakażenie wirusem wścieklizny wrażliwe są wszystkie ssaki, a także człowiek.

 

 Do zakażenia wścieklizną dochodzi głównie w wyniku:

  • Pogryzienia przez zwierzę
  • Przedostania się śliny chorego zwierzęcia na skaleczenia i zadrapania skóry, na błony śluzowe np. jamy ustnej, do spojówki oka.

Co roku z powodu wścieklizny umiera na całym świecie ponad 60 tysięcy osób.

W związku ze stałym zagrożeniem wystąpienia tej choroby na obszarze kraju oraz stwierdzanymi nowymi ogniskami wścieklizny, w tym w woj. wielkopolskim, w woj. kujawsko-pomorskim (na obszarach, na których nie notowano wścieklizny od kilkudziesięciu lat) Powiatowy Lekarz Weterynarii w Obornikach przypomina, iż obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie, zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia.

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Szczepień psów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt. Po przeprowadzeniu szczepienia posiadaczowi psa wydaje się zaświadczenie lub dokonuje się wpisu w paszporcie. Szczepienie psów jest podstawową metodą zapobiegania rozprzestrzenianiu się tej choroby.

 Niedopełnienie ww. ustawowego obowiązku przez posiadacza zwierzęcia jest wykroczeniem i podlega karze grzywny!

 Szczepienie kotów przeciw wściekliźnie nie jest obowiązkowe, jednak z uwagi na potencjalną możliwość zarażenia się tych zwierząt wścieklizna Powiatowy Lekarz Weterynarii w Obornikach, zaleca, by ich posiadacze objęli je również ww. szczepieniem, a w szczególności koty wolno wychodzące z domu, z uwagi na fakt, iż mogą one mieć kontakt ze zwierzętami dzikimi np. wiewiórkami czy nietoperzami, które są potencjalnymi wektorami wścieklizny.

W związku z rozpoczętymi feriami zimowymi w rozkładzie jazdy obornickiej komunikacji wprowadzono zmiany. Czasowo zostały wycofane tzw. kursy szkolne.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia przed oblodzeniem dla regionu. W nocy z 13 na 14 lutego 2026 r. drogi i chodniki w powiecie obornickim mogą być bardzo śliskie.
Od początku lutego trwa w całym województwie wielkopolskim kwalifikacja wojskowa. W powiecie obornickim młodzi mieszkańcy będą stawiać się przed komisją w marcu 2026 r. Sprawdzamy, kogo dotyczy obowiązek i gdzie odbędą się badania.
Awaria usunięta, woda wraca do mieszkańców! ( 20:20). Na ul. Szamotulskiej w Oborniki doszło do awarii sieci wodociągowej. Usterka wystąpiła w rejonie posesji nr 34. Mieszkańcy muszą liczyć się z czasowymi przerwami w dostawie wody.
W sobotę, 7.02.2026 r., w powiecie obornickim obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne 1. stopnia przed opadami marznącymi. Warunki na drogach i chodnikach mogą być niebezpieczne.
Operator sieci energetycznej zapowiedział planowane prace na sieci elektroenergetycznej. W dniach 6–13 lutego 2026 r. mogą wystąpić czasowe przerwy w dostawie prądu na terenie gmin Oborniki i Ryczywół. Jedno z wyłączeń zostało odwołane.
Mamy niedzielne popołudnie i niestety nie mamy dobrych wieści pogodowych. Choć wczorajsze komunikaty brzmiały groźnie, dzisiejsza aktualizacja ostrzeżenia IMGW idzie o krok dalej. Przed nami noc, która może przetestować wytrzymałość naszych instalacji grzewczych i... naszą odporność na zimno.