Przejdź do głównej treści

Jak to jest z liczbą mieszkańców wsi w Polsce?

| MP | Informacje z kraju

Od lat obserwowany jest odpływ mieszkańców ze wsi. W Polsce znajdziemy nawet takie miejscowości, które liczą sobie tylko jednego mieszkańca. Jednak podobne zjawisko występuje również w miastach. Okazuje się, że ludzie „miastowi” wyprowadzają się... na wieś (a przynajmniej na odległe przedmieścia). To jak to w końcu jest z tymi mieszkańcami wsi? Ubywa ich, czy wręcz na odwrót? Czy istnieje strefa pośrednia między tymi dwoma terenami? Przeczytaj i sprawdź.

Coraz mniej mieszkańców rolniczych wsi

Mimo dość dużego odsetku młodych rolników w Polsce, obserwuje się stały odpływ mieszkańców wsi popegeerowskich i rolniczych. Skrajnym przykładem są dwie wsie w województwie warmińsko-mazurskim: Talpity w powiecie elbląskim oraz Wilki w powiecie braniewskim. Obie liczą po jednym mieszkańcu.

Zjawisko depopulacji wsi zostało przeanalizowane w artykule https://agronomist.pl/artykuly/zjawisko-depopulacji-na-polskiej-wsi. Okazuje się, że problem jest nieco bardziej złożony, a zmiany demograficzne na wsi są niezwykle dynamiczne.

Coraz mniej mieszkańców miast

Podobny trend obserwuje się również w miastach. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Wymienić można:

  •   ujemny przyrost naturalny w kraju,
  •   migrację zarobkową za granicę,
  •   migrację na obszary podmiejskie.

Okazuje się, że mieszkańcy miast, znużeni zgiełkiem i hałasem, poszukują spokoju... na wsiach. Jednak wolą oni miejscowości w bezpośredniej bliskości miast, by mieć dostęp do sklepów, ośrodków zdrowia oraz miejsc nauki i pracy. Zatem istnieje znacząca różnica w przypadku wsi typowo rolniczych, a tych podmiejskich, które z tradycyjną wsią często mają niewiele wspólnego.

Powodów takich decyzji można wymieniać więcej. Osoby planujące budowę domu mają szansę na zakup gruntu na wsi w cenie o wiele bardziej atrakcyjnej niż w obrębie miasta. Choć jeśli chodzi o odległość od centrum aglomeracji, jest to czasem nieznacznie dalej.

Czy jest nadzieja dla wsi?

Jak podaje portal https://agronomist.pl/, pewną nadzieję na poprawę sytuacji demograficznej na wsiach daje zapoczątkowany przez pandemie COVID-19 intensywny rozwój możliwości podjęcia pracy zdalnej. Być może przyczyni się to do zahamowania migracji zarobkowej ze wsi, zarówno do dużych miast w Polsce, jak i za granicę. Czy okaże się to wystarczające? Czas pokaże.

W nocy z 29 na 30 marca nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni, przez co trzeba będzie przestawić w nocy zegarki z godziny 2:00 na 3:00. Pasażerowie 12 pociągów PKP Intercity będących wtedy w trasie, dotrą do stacji docelowych zgodnie z godziną podaną na bilecie.
Od 11 marca 2025 roku zmianie ulegają stawki opłat za przejazd płatnymi odcinkami Autostrady Wielkopolskiej na trasie Nowy Tomyśl – Konin. 
PLK SA zakończyły prace nad optymalizacją Portalu Pasażera, poprawiając jego stabilność oraz przywracając funkcje „Pociągi na mapie” i „Trasa na mapie”.
W niedzielę 15 grudnia, wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Szybciej pojedziemy m.in. z Warszawy do Szczecina i Białegostoku, z Krakowa do Zakopanego oraz z Wrocławia do Międzylesia. Lepszy dostęp do kolei zapewni 13 nowych przystanków. W rozkładzie jazdy uwzględniono najbardziej korzystne…
Zima na torach to wyzwanie, które podejmujemy z pełnym zaangażowaniem. Dzięki blisko 270 specjalistycznym pojazdom do odśnieżania torów i rozjazdów stałemu monitoringowi oraz ponad 180 zespołom gotowym do szybkiego usuwania awarii i usterek zapewniamy jak najlepsze podróże w trudnych warunkach pogo…
Druhowie z OSP Łomnica k. Jeleniej Góry proszą o wsparcie finansowe.
Kacper Czerwiński cierpi na rzadką chorobę. Na jego leczenie potrzebne jest 16 mln zł!