Skip to main content

Jak to jest z liczbą mieszkańców wsi w Polsce?

| MP | Informacje z kraju

Od lat obserwowany jest odpływ mieszkańców ze wsi. W Polsce znajdziemy nawet takie miejscowości, które liczą sobie tylko jednego mieszkańca. Jednak podobne zjawisko występuje również w miastach. Okazuje się, że ludzie „miastowi” wyprowadzają się... na wieś (a przynajmniej na odległe przedmieścia). To jak to w końcu jest z tymi mieszkańcami wsi? Ubywa ich, czy wręcz na odwrót? Czy istnieje strefa pośrednia między tymi dwoma terenami? Przeczytaj i sprawdź.

Coraz mniej mieszkańców rolniczych wsi

Mimo dość dużego odsetku młodych rolników w Polsce, obserwuje się stały odpływ mieszkańców wsi popegeerowskich i rolniczych. Skrajnym przykładem są dwie wsie w województwie warmińsko-mazurskim: Talpity w powiecie elbląskim oraz Wilki w powiecie braniewskim. Obie liczą po jednym mieszkańcu.

Zjawisko depopulacji wsi zostało przeanalizowane w artykule https://agronomist.pl/artykuly/zjawisko-depopulacji-na-polskiej-wsi. Okazuje się, że problem jest nieco bardziej złożony, a zmiany demograficzne na wsi są niezwykle dynamiczne.

Coraz mniej mieszkańców miast

Podobny trend obserwuje się również w miastach. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Wymienić można:

  •   ujemny przyrost naturalny w kraju,
  •   migrację zarobkową za granicę,
  •   migrację na obszary podmiejskie.

Okazuje się, że mieszkańcy miast, znużeni zgiełkiem i hałasem, poszukują spokoju... na wsiach. Jednak wolą oni miejscowości w bezpośredniej bliskości miast, by mieć dostęp do sklepów, ośrodków zdrowia oraz miejsc nauki i pracy. Zatem istnieje znacząca różnica w przypadku wsi typowo rolniczych, a tych podmiejskich, które z tradycyjną wsią często mają niewiele wspólnego.

Powodów takich decyzji można wymieniać więcej. Osoby planujące budowę domu mają szansę na zakup gruntu na wsi w cenie o wiele bardziej atrakcyjnej niż w obrębie miasta. Choć jeśli chodzi o odległość od centrum aglomeracji, jest to czasem nieznacznie dalej.

Czy jest nadzieja dla wsi?

Jak podaje portal https://agronomist.pl/, pewną nadzieję na poprawę sytuacji demograficznej na wsiach daje zapoczątkowany przez pandemie COVID-19 intensywny rozwój możliwości podjęcia pracy zdalnej. Być może przyczyni się to do zahamowania migracji zarobkowej ze wsi, zarówno do dużych miast w Polsce, jak i za granicę. Czy okaże się to wystarczające? Czas pokaże.

Kacper Czerwiński cierpi na rzadką chorobę. Na jego leczenie potrzebne jest 16 mln zł!
Jako mały lokalny portal internetowy przyłączamy się do ogólnopolskiego protestu mediów. Globalni giganci zabierają nam możliwości rozwoju, żyją z tworzonych przez nas treści. 
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę 12,5-kilometrowego odcinka S11 pomiędzy Kępnem i Siemianicami.
W świąteczny weekend nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. W nocy z 30 na 31 marca wskazówki zegarów zostaną przesunięte o 60 minut do przodu, z godziny 2:00 na 3:00. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. uwzględniły zmianę czasu w rozkładzie jazdy i przygotowane są do sprawnego prowadzenia ruchu p...
Żołnierze intensywnie szkolą się podnosząc swoje umiejętności, sprawdzając przygotowanie i gotowość do działania. Ćwiczenia Dragon-24 mają na celu sprawdzanie procedur i potwierdzanie zdolności wojsk do realizacji przemieszczenia, osiągania gotowości w rejonie wskazanym do wykonywania zadań.
Jak piszą rolnicy z Solidarności: „Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia”
 Trwa Weekend Cudów, a to oznacza, że 16-17 grudnia wolontariusze Szlachetnej Paczki przekażą rodzinom pomoc przygotowaną przez darczyńców. W tym roku Paczki dotrą do ponad 17 tys. rodzin. Podczas Weekendu Cudów potrzebujący otrzymują nie tylko wsparcie materialne, ale także odzyskują nadzieję i ...