Skip to main content


Dlaczego wzrosną ceny za śmieci? (wywiad)

| Łukasz | Gospodarka

Od 1 lipca 2019 roku mają wzrosnąć ceny za odbiór odpadów komunalnych.

Ceny za odbiór śmieci w całej Polsce rosną. To efekt nałożenia się kilku czynników. Każdy z nich ma znaczący wpływ na to, ile musimy płacić za odbiór odpadów. Z jednej strony rynek azjatycki nie przyjmuje ogromnych ilości odpadów z Europy. Z drugiej Polska musi wywiązać się z umowy podpisanej z Unią Europejską, która to narzuca określone poziomy odzyska odpadów komunalnych. To wiąże się z koniecznością nacisku na segregowanie śmieci, a te trzeba odbierać osobno. Jeśli do całości dodamy choćby rosnące wynagrodzenia w Polsce to obraz podwyżek stawek za  odbiór odpadów komunalnych przedstawia się w nieco innym świetle. Tanio nie będzie, a niektóre samorzady muszą liczyć się z surowym ekonomicznym rachunkiem. To oznacza podwyżkę stawek, albo dopłatę z własnych budżetów, czyli ostatecznie i tak z kieszeni każdego z nas.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego wywiadu z Zastępcą Burmistrza Obornik Piotrem Woszczykiem na temat zmian cen w ZM GOAP, ale i nie tylko. youtube.com/eoborniki.pl

28 proc. Polaków spełnia kryteria WHO dotyczące aktywności fizycznej w czasie wolnym – wynika z badania Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wciąż najpopularniejsze aktywności to spacer i jazda na rowerze, ale dynamicznie przybywa użytkowników klubów fitness.
Polacy wciąż wolą posiadać mieszkanie lub dom na własność, niż wynajmować lokum. Wciąż jednak wielu z nich nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania, a ubiegłoroczny program Bezpieczny Kredyt 2 proc. dodatkowo wywindował ceny nieruchomości.
Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na administratorów danych osobowych obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia danych wrażliwych osób zgłaszających nieprawidłowości oraz danych, które mogą służyć ich identyfikacji. Jednak nie wszystkie obowiązki dotyczące kwestii ochrony danych zostały w ustawi...
Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C.
Przemysł drzewny dobija się do drzwi ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Na razie bezskutecznie.
 Odpady powstające przy remontach dróg czy budowie nowych, którymi w świetle prawa są m.in. gruz betonowy czy kruszywo kolejowe, to w praktyce tzw. materiały staroużyteczne, które z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane przy nowych inwestycjach. Jednak w tej chwili większość z nich ląduje po pr...
 Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń – kobiety żyją średnio siedem lat dłużej niż mężczyźni. Jeśli uwzględnić wiek emerytalny dla obu płci, emerytura pań trwa dwa razy dłużej niż panów.