Skip to main content


Wiesz przed jakim wyzwaniem stoi właśnie ludzkość?

zboze

 

Wyżywić populację rosnącą o około 200 tysięcy ludzi dziennie – oto największe wyzwanie przed jakim właśnie stoimy. Obszary rolnicze dramatycznie kurczą się, na wielu terenach brakuje wody, ziemia uprawna ulega groźnej erozji, a zasoby stają się coraz droższe. Czy grozi nam zatem światowy głód?

 

Zmienia się nasze nastawienie, zmienia się także rolnictwo

Jak się okazuje, kwestia wykarmienia świata nie jest jeszcze przesądzona. Nastawienie społeczeństwa znacząco zmienia się. Coraz bardziej rozumiemy ideę zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego wykorzystywania zasobów naturalnych.

Nie inaczej wygląda kwestia ta w dzisiejszym rolnictwie. Sektor ten doskonale rozumie obecnie konieczność przestrzegania standardów zrównoważonego rozwoju, racjonalnego wykorzystywania zasobów oraz troski o środowisko naturalne. Świadomość, że to wydajność rolnictwa oraz nowe technologie mogą zapewnić niezbędną równowagę jest całkiem powszechna.

Skąd weźmiemy większą wydajność w rolnictwie?

Plany dla światowego rolnictwa na najbliższe lata to przede wszystkim podniesienie efektywności produkcji rolnej. Szacuje się, że niezbędny jest obecnie około 20 – procentowy wzrost, aby realne stało się zapewnienie wyżywienia mieszkańcom ziemi. Ważny jest każdy hektar oraz maksymalizacja tego, co może nam przynieść. Jak współczesna wieś osiągać będzie taki efekt? Między innymi poprzez nieustanne badania i rozwój nowych technologii, wykorzystywanych w rolnictwie. Poza tym kluczową rolę odgrywać będą mechanizacja rolnictwa oraz powszechne jego wyposażanie we wszelkiego rodzaju maszyny i sprzęt rolniczy, tj. nie tylko nowoczesne kombajny, traktory, czy ciągniki, ale także wyposażenie typu przenośnik ślimakowy, czy też osuszacze ziarna.

Ponad to na światowych rynkach rolnych  pojawiają się także nowe gatunki roślin jadalnych – bardziej odporne i wydajne w zbiorach, niż te pochodzące z tradycyjnych upraw.

Czy nowoczesne rolnictwo zagraża naturze?

Kolejne wyzwanie przed jakim stoimy to pogodzenie wzrostu wydajności światowego rolnictwa i ochrony środowiska naturalnego. Stąd też nacisk na szkolenia dedykowane rolnikom, zwłaszcza tym pochodzącym z krajów rozwijających się. Jak się okazuje bowiem, na przykład stosowanie środków ochronnych roślin i dbałość o naturę mogą iść w parze. Wystarczy tylko przestrzegać w tej kwestii kilku podstawowych zasad, a nowoczesne rolnictwo może stać się wydajne i odpowiedzialne zarazem.

28 proc. Polaków spełnia kryteria WHO dotyczące aktywności fizycznej w czasie wolnym – wynika z badania Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wciąż najpopularniejsze aktywności to spacer i jazda na rowerze, ale dynamicznie przybywa użytkowników klubów fitness.
Polacy wciąż wolą posiadać mieszkanie lub dom na własność, niż wynajmować lokum. Wciąż jednak wielu z nich nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania, a ubiegłoroczny program Bezpieczny Kredyt 2 proc. dodatkowo wywindował ceny nieruchomości.
Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na administratorów danych osobowych obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia danych wrażliwych osób zgłaszających nieprawidłowości oraz danych, które mogą służyć ich identyfikacji. Jednak nie wszystkie obowiązki dotyczące kwestii ochrony danych zostały w ustawi...
Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C.
Przemysł drzewny dobija się do drzwi ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Na razie bezskutecznie.
 Odpady powstające przy remontach dróg czy budowie nowych, którymi w świetle prawa są m.in. gruz betonowy czy kruszywo kolejowe, to w praktyce tzw. materiały staroużyteczne, które z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane przy nowych inwestycjach. Jednak w tej chwili większość z nich ląduje po pr...
 Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń – kobiety żyją średnio siedem lat dłużej niż mężczyźni. Jeśli uwzględnić wiek emerytalny dla obu płci, emerytura pań trwa dwa razy dłużej niż panów.