Skip to main content

Ustawa o OFE zgodna z Konstytucją (film)

| newseria.pl | Gospodarka

Proponowane przez rząd zmiany w OFE nie naruszają ustawy zasadniczej – uważa prof. Elżbieta Chojna-Duch, członkini Rady Polityki Pieniężnej. Według niej wdrożenie tych zmian pozwoli ministrowi finansów na spokojną pracę nad racjonalizacją budżetu i ograniczeniem deficytu. W I kwartale przyszłego roku Chojna-Duch liczy na kolejny duży skok we wzroście PKB.

– Żaden z przepisów proponowanych przez rząd nie narusza przepisów Konstytucji ani zasad w niej wyrażonych. OFE nie ma również uzasadnienia ekonomicznego, jest to system, który istnieje od 1998 roku i jest zbyt kosztowny i zbyt ryzykowny dla naszej gospodarki – uważa Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Jej zdaniem wprowadzenie planowanych zmian w OFE, nad którymi dziś zaczyna pracę Sejm, nie szkodzą postrzeganiu Polski przez inwestorów zagranicznych.

– Żaden z krajów rozwiniętych nie stosuje takiego systemu, więc nie ma powodu, żebyśmy dołączali do krajów, które są nieobliczalne, które prowadzą ryzykowną gospodarkę rynkową – uważa prof. Chojna-Duch.

Jej zdaniem, dzięki wprowadzeniu zmian w OFE Polska zyska rok swobody fiskalnej.

– Oby uchwalenie ustawy nastąpiło jak najszybciej, by uspokoić różnego rodzaje emocje. Co oznacza równocześnie, że nowy minister finansów będzie mieć rok na przeprowadzenie reform, które zracjonalizują wydatki budżetowe – podkreśla ekonomistka.

"Założenia budżetowe dot. PKB zbyt ostrożne"

Według członkini RPP ostatnie dane dotyczące wzrostu PKB w III kwartale wskazują, że wcześniejsze oceny dotyczące stopniowego ożywienia gospodarki były zasadne. Jak się okazuje – czynnikiem napędzającym wzrost jest już nie tylko eksport.

– Inne czynniki również mają istotne znaczenie w tych danych. W szczególności mogą cieszyć popyt krajowy i wreszcie pozytywne wskaźniki dotyczące inwestycji. Prawdopodobnie w 2014 roku nastąpi ożywienie również w zakresie inwestycji prywatnych i publicznych w związku z dopływem, a później wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej – wyjaśnia Chojna-Duch.

Według niej, jeśli ten trend się utrzyma, w całym 2014 roku wzrost PKB przekroczy zapisany w ustawie budżetowej poziom 2,5 proc. Ustalenia budżetowe będą prawdopodobnie weryfikowane, szczególnie, że zdaniem ekonomistki już w pierwszym kwartale 2014 wzrost PKB może wynieść właśnie 2,5 proc.

– Mieliśmy istotny skok z 0,5 proc. w I kwartale do 0,8 proc. w II kwartale, aby przyspieszyć do 1,9 proc. w III kwartale. Miejmy nadzieję, że takie skokowe tempo będzie się utrzymywać i wzrost będzie na poziomie co najmniej 3 proc. – mówi członkini RPP.

Jak dodaje, tego typu wskaźniki nie powodują presji inflacyjnej, więc nie będą zmuszały Rady do zmiany w planach polityki pieniężnej, a co za tym idzie – należy się spodziewać stabilności stóp procentowych.

28 proc. Polaków spełnia kryteria WHO dotyczące aktywności fizycznej w czasie wolnym – wynika z badania Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wciąż najpopularniejsze aktywności to spacer i jazda na rowerze, ale dynamicznie przybywa użytkowników klubów fitness.
Polacy wciąż wolą posiadać mieszkanie lub dom na własność, niż wynajmować lokum. Wciąż jednak wielu z nich nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania, a ubiegłoroczny program Bezpieczny Kredyt 2 proc. dodatkowo wywindował ceny nieruchomości.
Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na administratorów danych osobowych obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia danych wrażliwych osób zgłaszających nieprawidłowości oraz danych, które mogą służyć ich identyfikacji. Jednak nie wszystkie obowiązki dotyczące kwestii ochrony danych zostały w ustawi...
Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C.
Przemysł drzewny dobija się do drzwi ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Na razie bezskutecznie.
 Odpady powstające przy remontach dróg czy budowie nowych, którymi w świetle prawa są m.in. gruz betonowy czy kruszywo kolejowe, to w praktyce tzw. materiały staroużyteczne, które z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane przy nowych inwestycjach. Jednak w tej chwili większość z nich ląduje po pr...
 Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń – kobiety żyją średnio siedem lat dłużej niż mężczyźni. Jeśli uwzględnić wiek emerytalny dla obu płci, emerytura pań trwa dwa razy dłużej niż panów.