Skip to main content

Rząd chce wykraść pieniądze samorządom

| Łukasz | Gospodarka

13 sierpnia br. Sejm podjął uchwałę o zmianie uchwaly o drogach publicznych i skierował ją do Senatu. Czy to kolejny skok wladz centralnych na pieniądze samorządów?

Największe niebezpieczeństwo stanowi możliwość przekazywania drogi do remontu samorządom. To w praktyce oznacza, że władza centralna może zlecić budowę drogi dojazdowej gminie czy powiatowi. Poprawiona ustawa nie pozwala nawet na konsultacje! Rodzi to pytanie, czy ktoś może ingerować w finanse JST w taki sposób, że narzuca im realizację zadania, które nie jest jego obowiązkiem. To bowiem wydaje się sprzeczne z art. 165 Konstytucji RP, czyli w samodzielność jednostek samorządu terytorialnego.

Jako pierwszy walkę z tym tematem podjął Prezydent Inowrocława Ryszard Brejza, który już wsławił się oddaniem do Trybunału Konstytucyjnego obecnie obowiązującej ustawy śmieciowej. Jego inicjatywę popierają także władze Obornik, które wystosowały już pismo do Senatora Jana Filipa Libickiego z prośbą o interwencję w tej sprawie.

28 proc. Polaków spełnia kryteria WHO dotyczące aktywności fizycznej w czasie wolnym – wynika z badania Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wciąż najpopularniejsze aktywności to spacer i jazda na rowerze, ale dynamicznie przybywa użytkowników klubów fitness.
Polacy wciąż wolą posiadać mieszkanie lub dom na własność, niż wynajmować lokum. Wciąż jednak wielu z nich nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania, a ubiegłoroczny program Bezpieczny Kredyt 2 proc. dodatkowo wywindował ceny nieruchomości.
Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na administratorów danych osobowych obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia danych wrażliwych osób zgłaszających nieprawidłowości oraz danych, które mogą służyć ich identyfikacji. Jednak nie wszystkie obowiązki dotyczące kwestii ochrony danych zostały w ustawi...
Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C.
Przemysł drzewny dobija się do drzwi ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Na razie bezskutecznie.
 Odpady powstające przy remontach dróg czy budowie nowych, którymi w świetle prawa są m.in. gruz betonowy czy kruszywo kolejowe, to w praktyce tzw. materiały staroużyteczne, które z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane przy nowych inwestycjach. Jednak w tej chwili większość z nich ląduje po pr...
 Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń – kobiety żyją średnio siedem lat dłużej niż mężczyźni. Jeśli uwzględnić wiek emerytalny dla obu płci, emerytura pań trwa dwa razy dłużej niż panów.