Skip to main content

Dobre wyniki segregacji smieci

| eoborniki.pl za zm goap | Gospodarka

Mieszkańcy Związku dobrze segregują odpady. W lipcu, pierwszym miesiącu funkcjonowania nowego systemu, poziom redukcji odpadów kierowanych na składowiska wyniósł blisko 40 proc. Należycie składają też deklaracje. Z analizy tych, które wpłynęły do Związku, zarówno złożonych prawidłowo jak i zawierających pewne nieprawidłowości, wynika, że obejmują one ponad 90 proc. mieszkańców Związku. Zdecydowana większość z nich reguluje też płatności. Za lipiec i sierpień wpłynęło do Związku ponad 20,2 mln zł, co stanowi 75,1 proc. kwoty zakładanej w budżecie – mówił podczas konferencji prasowej Mirosław Kruszyński, przewodniczący Zarządu ZM GOAP.

W lipcu z terenu ZM GOAP odebrano ogółem 21,1 tys. ton odpadów komunalnych. Z tej ilości odzyskano i skierowano do dalszego przetworzenia ponad 8,4 tys. ton, natomiast na składowiska trafiło 12,7 tys. Stopień redukcji ilości odpadów kierowanych na składowiska wyniósł więc 39,8 proc.

Zdecydowaną większość stanowiły odpady zmieszane, których z całego obszaru Związku odebrano 18,7 tys. ton. Najwięcej powstaje ich w Poznaniu. Z jego terenu odebrano ok. 14,9 tys. ton odpadów zmieszanych, które zostały skierowane do sortowni. W nich odzyskano około 6 tys. ton surowców. Ponadto z obszaru Związku zebrano 2,4 tys. ton wyselekcjonowanych frakcji odpadów, w tym: tworzyw sztucznych - 476,1 t, papieru  - 539,7 t, szkła – 683,2 t, odpadów zielonych – 667,1 t.

Wprowadzanie nowego systemu gospodarowania odpadami jest skomplikowaną operacją obejmującą kilkaset tysięcy nieruchomości na rozległym obszarze 10 jednostek samorządowych, w którą zaangażowanych jest kilkanaście firm odbierających odpady. Nieuniknione zatem było wystąpienie pewnych komplikacji organizacyjnych i utrudnień – wyjaśniali dziennikarzom przedstawiciele Związku.

ZM GOAP wraz z firmami odbierającymi odpady starają się by nieprawidłowości było jak najmniej oraz by szybko je eliminować. Jednak uwag, opinii i pytań związanych z funkcjonowaniem systemu napływa wciąż wiele. Sygnałów o nieprawidłowościach związanych z odbiorem odpadów w lipcu, pierwszym miesiącu funkcjonowania systemu, zanotowano 5108. W sierpniu liczba sygnałów zmalała do 4.666, znacznie mniej było reklamacji, przybyło jednak wniosków o zmianę zakresu usługi.

W stosunku do ogólnej liczy obsługiwanych mieszkańców, 744 tys. osób oraz 83 tys. złożonych deklaracji, odsetek nieprawidłowości jest stosunkowo niewielki – podkreślił Przemysław Gonera, dyrektor Biura ZM GOAP. -Jednak każdy taki przypadek oznacza uciążliwości dla mieszkańców, dokładamy więc starań by wyeliminować wszelkie nieprawidłowości i firmom, które niewłaściwie wywiązywały się z umów, czyli nie dostarczyły na czas pojemników lub opróżniały je z opóźnieniem, obniżamy wynagrodzenie.. Łączna kwota obniżeń wyniosła w lipcu 297.340 zł.

Zgodnie z przyjętymi przez Zgromadzenie Związku uchwałami 15 sierpnia br. upłynął termin wniesienia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Związek rozesłał do blisko 80 tys. podmiotów pisma z numerami subkonta, na które należy dokonać wpłat. Jednak z przyczyn technicznych do niektórych osób dotarły one z opóźnieniem. Dla usprawnienia obsługi zdecydowano więc o wydłużeniu terminu płatności oraz uruchomiono specjalne wspólne konto – jego numer jest na stronie internetowej – na które mogą dokonywać wpłat osoby, do których nie dotarło pismo z numerem subkonta. Do mieszkańców rozesłano także tysiące newsletterów i maili przypominających o nowych zasadach gospodarowania odpadami.

28 proc. Polaków spełnia kryteria WHO dotyczące aktywności fizycznej w czasie wolnym – wynika z badania Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wciąż najpopularniejsze aktywności to spacer i jazda na rowerze, ale dynamicznie przybywa użytkowników klubów fitness.
Polacy wciąż wolą posiadać mieszkanie lub dom na własność, niż wynajmować lokum. Wciąż jednak wielu z nich nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania, a ubiegłoroczny program Bezpieczny Kredyt 2 proc. dodatkowo wywindował ceny nieruchomości.
Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na administratorów danych osobowych obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia danych wrażliwych osób zgłaszających nieprawidłowości oraz danych, które mogą służyć ich identyfikacji. Jednak nie wszystkie obowiązki dotyczące kwestii ochrony danych zostały w ustawi...
Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C.
Przemysł drzewny dobija się do drzwi ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Na razie bezskutecznie.
 Odpady powstające przy remontach dróg czy budowie nowych, którymi w świetle prawa są m.in. gruz betonowy czy kruszywo kolejowe, to w praktyce tzw. materiały staroużyteczne, które z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane przy nowych inwestycjach. Jednak w tej chwili większość z nich ląduje po pr...
 Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń – kobiety żyją średnio siedem lat dłużej niż mężczyźni. Jeśli uwzględnić wiek emerytalny dla obu płci, emerytura pań trwa dwa razy dłużej niż panów.