Przejdź do głównej treści


Ustawa śmieciowa: Jest interpelacja poselska!

| Łukasz | Gospodarka

Budząca wiele kontrowersji wśród samorządów oraz zwykłych mieszkańców ustawa śmieciowa doczekała się kolejnego etapu swego życia. Poseł Na Sejm RP Romuald Ajchler złożył do Marszałka Sejmu Ewy Kopacz interpelację poselską dotyczącą owego aktu prawnego.

W walce o zmiany w tej ustawie szczególnie aktywny jest Urząd Miejski w Obornikach. Nie zgadza się on, podobnie jak Poseł, z wieloma zapisami tej normy prawnej.

Poniżej podajemy treść interpelacji poselskiej:

"Na podstawie art. 191 i 192 Regulaminu Sejmu RP składam interpelacje poselską w sprawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku- do Prezesa Rady Ministrów.

Zgodnie z art. 402 ust. 6 Prawo ochrony środowiska wpływy z tytułu opłat i kar za składowanie i magazynowanie odpadów stanowią w 50% dochód budżetu gminy, a w 10% dochód budżetu powiatu, na których obszarze są składowane odpady. W zmienionej ustawie Prawo ochrony środowiska dodane zostało następujące zdanie: „ w przypadku gdy gmina należy do związku międzygminnego, którego zadaniem statutowym  jest gospodarka odpadami, wpływy należne gminie stanowią wyłączny dochód budżetu tego związku międzygminnego i są przeznaczone na jego cele statutowe”. Powyższa zmiana obok rzeczywistych negatywnych skutków dla gmin, na których terenie znajdują się składowiska odpadów niesie ze sobą fatalne skutki dla związków gminnych, których zadaniem statutowym jest gospodarka odpadami. Miejsca w których wyznaczono w gminach składowanie odpadów z punktu widzenia wizerunku  stanowią dyskomfort poziomu życia mieszkańców. Do tej pory prawo ochrony środowiska dawało gminom instrumenty finansowe, które mogły rekompensować negatywne skutki magazynowania odpadów i czynić środowisko w którym są składowane bardziej przyjaznym. Nowa ustawa ( „śmieciowa”) pozbawia gminy, które należą do związku międzygminnego tych środków, może to odnieść skutek iż wiele gmin będzie występowała ze związków międzygminnych nie chcąc pozbyć się wpływów jakie dotychczas im przysługiwały.

W związku z powyższym zapytuję:

1)      Czy resort ochrony środowiska przeanalizował i przewidział dalekosiężne skutki ustawy śmieciowej?

2)      Dlaczego nie przewidziano okresu przejściowego by przygotować społeczeństwo psychologicznie do zmian?

3)      Czy resort policzył wzrost kosztów za wywóz śmieci dla rodziny wielodzietnej?

4)      Dlaczego niemal całkowicie pominięto edukację społeczeństwa w sprawach ustawy śmieciowej wykorzystując do tego środki masowego przekazu?

5)      Dlaczego pomimo propozycji innych klubów poselskich zmusza się gminy do przetargów w których to gminach działają sprawnie spółki komunalne powołane w celach wywozu śmieci i oczyszczania miast i wsi, a w razie przegranych przetargów będą rozliczać unijne zakupy sprzętu?

6)      Dlaczego nie skorzystano z dobrych praktyk niemieckich i holenderskich, bowiem obecna sytuacja może wprowadzić monopol?

7)      Dlaczego najpierw ustala się stawki odpłatności za wywóz, a nie  rozstrzyga się w pierwszej kolejności przetargów?"

W naszym powiecie powstają kolejne centra handlowe. W samych Obornikach za chwilę może ich być nawet 5. Wg. badań, w Polsce  36,4% respondentów uważa, że w obecnej sytuacji gospodarczej, społecznej i rynkowej w Polsce jest za dużo galerii i centrów handlowych.
Prace nad pakietami deregulacyjnymi trwają. Biznes liczy na ich sprawne przeprocesowanie, ale i tak nie spodziewa się, żeby pierwsze efekty były widoczne przed jesienią. Dziś przedsiębiorcy 40 proc. swojego czasu spędzają na wypełnianiu różnego typu wymagań, a dodatkowo wstrzymują się z inwestycjam…
Cła nakładane na UE przez administrację Trumpa mogą znacząco wpłynąć na kondycję polskiej gospodarki, mimo że bezpośredni eksport z Polski do USA ma stosunkowo niewielkie rozmiary, a sama Polska odnotowuje deficyt handlowy w wymianie z tym krajem. Stany Zjednoczone są jednak drugim po Niemczech odb…
Polska przygotowuje się do jednej z największych zmian w systemie gospodarowania odpadami – od 1 października br. zacznie obowiązywać system kaucyjny. Wprowadzenie kaucji na butelki PET, puszki aluminiowe i szklane butelki wielorazowe ma na celu zwiększenie poziomu recyklingu i ograniczenie ilości…
Komisja Europejska zapowiedziała nałożenie ceł na amerykańskie produkty w reakcji na wejście w życie ceł USA na stal i aluminium. Unijne cła o wartości 26 mld zł wejdą w życie 1 kwietnia, a w pełni zostaną wdrożone od 13 kwietnia. Donald Trump już zapowiada, że na to odpowie. – Wchodzimy w etap woj…
Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów, od stycznia do listopada 2024 roku wpływy z tzw. podatku Belki wyniosły 10,095 mld zł.
Badania pokazują, że Polacy cenią bliskość natury bardziej niż sąsiedztwo aptek czy żłobków. – Aby zapewnić kontakt z naturą, osiedla powinny być rozplanowane z dużym poszanowaniem środowiska – podkreślają eksperci z APA Wojciechowski Architekci, projektanci osiedla Onelife w warszawskim Powsinie.