Skip to main content

Ustawa śmieciowa: Jest interpelacja poselska!

| Łukasz | Gospodarka

Budząca wiele kontrowersji wśród samorządów oraz zwykłych mieszkańców ustawa śmieciowa doczekała się kolejnego etapu swego życia. Poseł Na Sejm RP Romuald Ajchler złożył do Marszałka Sejmu Ewy Kopacz interpelację poselską dotyczącą owego aktu prawnego.

W walce o zmiany w tej ustawie szczególnie aktywny jest Urząd Miejski w Obornikach. Nie zgadza się on, podobnie jak Poseł, z wieloma zapisami tej normy prawnej.

Poniżej podajemy treść interpelacji poselskiej:

"Na podstawie art. 191 i 192 Regulaminu Sejmu RP składam interpelacje poselską w sprawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku- do Prezesa Rady Ministrów.

Zgodnie z art. 402 ust. 6 Prawo ochrony środowiska wpływy z tytułu opłat i kar za składowanie i magazynowanie odpadów stanowią w 50% dochód budżetu gminy, a w 10% dochód budżetu powiatu, na których obszarze są składowane odpady. W zmienionej ustawie Prawo ochrony środowiska dodane zostało następujące zdanie: „ w przypadku gdy gmina należy do związku międzygminnego, którego zadaniem statutowym  jest gospodarka odpadami, wpływy należne gminie stanowią wyłączny dochód budżetu tego związku międzygminnego i są przeznaczone na jego cele statutowe”. Powyższa zmiana obok rzeczywistych negatywnych skutków dla gmin, na których terenie znajdują się składowiska odpadów niesie ze sobą fatalne skutki dla związków gminnych, których zadaniem statutowym jest gospodarka odpadami. Miejsca w których wyznaczono w gminach składowanie odpadów z punktu widzenia wizerunku  stanowią dyskomfort poziomu życia mieszkańców. Do tej pory prawo ochrony środowiska dawało gminom instrumenty finansowe, które mogły rekompensować negatywne skutki magazynowania odpadów i czynić środowisko w którym są składowane bardziej przyjaznym. Nowa ustawa ( „śmieciowa”) pozbawia gminy, które należą do związku międzygminnego tych środków, może to odnieść skutek iż wiele gmin będzie występowała ze związków międzygminnych nie chcąc pozbyć się wpływów jakie dotychczas im przysługiwały.

W związku z powyższym zapytuję:

1)      Czy resort ochrony środowiska przeanalizował i przewidział dalekosiężne skutki ustawy śmieciowej?

2)      Dlaczego nie przewidziano okresu przejściowego by przygotować społeczeństwo psychologicznie do zmian?

3)      Czy resort policzył wzrost kosztów za wywóz śmieci dla rodziny wielodzietnej?

4)      Dlaczego niemal całkowicie pominięto edukację społeczeństwa w sprawach ustawy śmieciowej wykorzystując do tego środki masowego przekazu?

5)      Dlaczego pomimo propozycji innych klubów poselskich zmusza się gminy do przetargów w których to gminach działają sprawnie spółki komunalne powołane w celach wywozu śmieci i oczyszczania miast i wsi, a w razie przegranych przetargów będą rozliczać unijne zakupy sprzętu?

6)      Dlaczego nie skorzystano z dobrych praktyk niemieckich i holenderskich, bowiem obecna sytuacja może wprowadzić monopol?

7)      Dlaczego najpierw ustala się stawki odpłatności za wywóz, a nie  rozstrzyga się w pierwszej kolejności przetargów?"

Wciąż nie milkną echa po publikacji raportu byłego premiera Włoch i eksszefa Europejskiego Banku Centralnego dotyczącego konkurencyjności UE. Zdaniem byłego komisarza UE ds. budżetu Janusza Lewandowskiego jest to wyzwanie, ale i szansa dla zbliżającej się polskiej prezydencji w UE na zwiększenie ...
28 proc. Polaków spełnia kryteria WHO dotyczące aktywności fizycznej w czasie wolnym – wynika z badania Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wciąż najpopularniejsze aktywności to spacer i jazda na rowerze, ale dynamicznie przybywa użytkowników klubów fitness.
Polacy wciąż wolą posiadać mieszkanie lub dom na własność, niż wynajmować lokum. Wciąż jednak wielu z nich nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania, a ubiegłoroczny program Bezpieczny Kredyt 2 proc. dodatkowo wywindował ceny nieruchomości.
Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na administratorów danych osobowych obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia danych wrażliwych osób zgłaszających nieprawidłowości oraz danych, które mogą służyć ich identyfikacji. Jednak nie wszystkie obowiązki dotyczące kwestii ochrony danych zostały w ustawi...
Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C.
Przemysł drzewny dobija się do drzwi ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Na razie bezskutecznie.
 Odpady powstające przy remontach dróg czy budowie nowych, którymi w świetle prawa są m.in. gruz betonowy czy kruszywo kolejowe, to w praktyce tzw. materiały staroużyteczne, które z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane przy nowych inwestycjach. Jednak w tej chwili większość z nich ląduje po pr...