Skip to main content

Ustawa śmieciowa - dokąd nas zaprowadzi?

| Łukasz | Gospodarka

Im bliżej 1 lipca tym obawy związane z nową ustawą o odpadach komunalnych rosną. Przykładów absurdów zaczyna nam przybywać, co w ostatnim czasie przedstawiła nawet Gazeta Prawna.

Od początku wszyscy obawiali się zawyżonych cen za wywóz śmieci. Praktyka jednak pokazuje w tej chwili odwrotność. Firmy oferują swoje usługi na tak niskich poziomach cenowych, że graniczy to z jakąkolwiek logiką. Dochodzi w tej chwili do sytuacji, że oferenci wycofują się i rezygnują z podpisania umów z samorządami.

Trudno jednoznacznie też określić kto tak naprawdę jest mieszkańcem danej gminy. Powoduje to migrację mieszkańców do sąsiednich gmin. Oczywiście jest ona wirtualna. Osoba może wytwarzać śmieci w jednej a płacić drugiej, bo tamta ma niższą stawkę! Wystarczy, że będzie przebywała w drugim miejscu choćby weekend.

Poprawka do ustawy zezwala na składanie deklaracji internetowo. Niektóre urzędy życzą sobie bezpiecznego podpisu. To oczywiście jednak ostatecznie wymaga i tak stawienia się w urzędzie.

Aż głowa boli kiedy pochylimy się nad karami dyscyplinującymi. Samorządy muszą wg Ministerstwa Środowiska rozpisać przetargi. Gminy jednak boją się naturalnie o swoje zakłady komunalne i znalazły furtkę! Kara za niezorganizowanie przetargu wynosi od 10 do 50 tys. zł. Ponieważ sprawy w sądach się przeciągają, więc taka groźba staje się niewielką sumą.

GIODO odebrało wiele skarg na druki deklaracji. Znajdują się tam liczne informacje, które nie są niezbędne do ustalenia wysokości opłaty śmieciowej. W związku z tym wiele samorządów pomimo już nawet zebranych druków, będzie musiało zrobić to jeszcze raz, na poprawionych drukach!

Zapewne wprowadzenie wymogu zgłoszenia ilości mieszkańców przełoży się na spadek liczby mieszkańców Polski! Niejedna osoba poda zmniejszoną liczbę współmieszkańców. W skali kraju mogą to być poważne liczby. Z tym faktem też wiąże się inna kwestia. Zaniżanie może wpłynąć na liczbę donosów zazdrosnych sąsiadów.

Przygotowana na ostatnią chwilę ustawa zaczyna przypominać prawdziwe śmietnisko. Autora tego artykułu w szczególności ciekawi, ile wyniesie wg tego spisu liczba mieszkańców Polski.

28 proc. Polaków spełnia kryteria WHO dotyczące aktywności fizycznej w czasie wolnym – wynika z badania Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wciąż najpopularniejsze aktywności to spacer i jazda na rowerze, ale dynamicznie przybywa użytkowników klubów fitness.
Polacy wciąż wolą posiadać mieszkanie lub dom na własność, niż wynajmować lokum. Wciąż jednak wielu z nich nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania, a ubiegłoroczny program Bezpieczny Kredyt 2 proc. dodatkowo wywindował ceny nieruchomości.
Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na administratorów danych osobowych obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia danych wrażliwych osób zgłaszających nieprawidłowości oraz danych, które mogą służyć ich identyfikacji. Jednak nie wszystkie obowiązki dotyczące kwestii ochrony danych zostały w ustawi...
Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C.
Przemysł drzewny dobija się do drzwi ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Na razie bezskutecznie.
 Odpady powstające przy remontach dróg czy budowie nowych, którymi w świetle prawa są m.in. gruz betonowy czy kruszywo kolejowe, to w praktyce tzw. materiały staroużyteczne, które z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane przy nowych inwestycjach. Jednak w tej chwili większość z nich ląduje po pr...
 Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń – kobiety żyją średnio siedem lat dłużej niż mężczyźni. Jeśli uwzględnić wiek emerytalny dla obu płci, emerytura pań trwa dwa razy dłużej niż panów.