Skip to main content

Wciąż mniej obcy?

| K. Przybysz - creandi.pl | Gospodarka

Wciąż mniej obcy?Tym razem nie piszemy o Polakach, którzy wyjechali za chlebem. Dziś zajmujemy się obcokrajowcami pracującymi w Polsce. Gdzie pracują? Z czym mają problemy? Jak znaleźć z nimi (dosłownie) wspólny język?

Globalizacja znacząco wpływa na całą gospodarkę. Jej skutki widać także na rynku pracy. Z roku na rok wzrasta prawdopodobieństwo tego, że spotkamy w pracy obcokrajowca, który będzie naszym współpracownikiem. Taka zmiana niesie ze sobą wiele nowych szans ale i  zagrożeń.

Are you talking to me?

Kultura w której żyjemy na co dzień jest dla nas niewidzialna. Tak jak powietrze którym oddychamy. Zauważamy ją dopiero wtedy, kiedy zostaje skonfrontowana z inną. Tak dzieje się gdy odwiedzamy inny kraj, ale także wtedy, kiedy spotykamy kogoś, kto pochodzi z innego obszaru kulturowego. W środowisku pracy bardzo ważne jest wzajemne zrozumienie i dobra komunikacja. Z pewnością ułatwi ją znajomość języka obcego. Dariusz Jarczyński – członek zarządu firmy PrimeSoft Polska, lidera rozwiązań workflow|DMS na polskim rynku  – W środowisku w którym pracuję, czyli branży IT, znajomość języka angielskiego jest standardem – mówi. Umiejętność porozumienia się w paru językach może okazać się szczególnie potrzebna, jeżeli szukamy pracy w dużej firmie, z międzynarodowymi kontaktami. Na pewno pozytywny wpływ na wzajemne relację będzie miała także....wiedza. Nic nie stoi na przeszkodzie aby zdobyć parę potrzebnych informacji na temat kultury z której wywodzi się nasz znajomy z pracy. W codziennej pracy z obcokrajowcami, wiele zależy od naszego nastawienia. Warto postawić na otwartość i dystans do siebie. Nie bez znaczenia nie jest także sama osobowość przybysza. - Ludzie różnią się między sobą nie tylko pochodzeniem, ale przede wszystkim charakterami. W środowisku pracy kluczowa jest chęć porozumienia i koncyliacyjność – tłumaczy Małgorzata Słodownik, manager FLOTIS, firmy zajmującej się monitoringiem pojazdów.

Gdzie ich znaleźć?

Według najnowszych danych, pochodzących z Narodowego Spisu Powszechnego (2011) deklarujący wyłącznie niepolską przynależność narodową lub etniczną stanowią grupę liczącą 562 tys. osób (1,46%). Warto zwrócić także na dane Eurostatu, które wskazują, że spośród państw Unii Europejskiej to Polska ma najmniejszy odsetek obcokrajowców, zarówno gdy bierze się pod uwagę obywateli z innych państw UE, jak i państw trzecich. Błędem jest jednak z góry zakładać, że nie spotkamy obcokrajowca w miejscu pracy. Ich liczba  może się  wkrótce powiększyć z dwóch powodów: po pierwsze Polska jest atrakcyjnym rynkiem  dla przybyszów ze wschodu. Po drugie swoje placówki i filie otwierają u nas międzynarodowe korporacje, które wysyłają tu swoich przedstawicieli. Niestety, póki co wielu obcokrajowców jest u nas zatrudnionych na czarno dotyczy to zwłaszcza branży budowlanej, opiekunek do dzieci i pomocy domowych. Legalne zatrudnienie obcokrajowca jest możliwe i przewidziane przez polskie prawo. Za jego złamanie grożą poważne konsekwencje.

Znajomość prawa nie zaszkodzi

Przepisy regulujące problematykę zatrudniania cudzoziemców w Polsce dzielą ich na obywateli państw Unii Europejskiej oraz państw pozostałych, przyjmując wobec każdej z tych grup inną regulację w zakresie świadczenia pracy. Warunki zatrudniania obcokrajowców szczegółowo opisuje ustawa „o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.” Mecenas Jakub Brykczyński z Kancelarii Adwokackiej Brykczyński i Partnerzy zwraca uwagę, że w odniesieniu do niektórych grup cudzoziemców istnieje warunek posiadania zezwolenia na pracę. - Takie zezwolenie jest wydawane na czas określony, nie dłuższy jednak niż 3 lata i może być przedłużane. Podkreślmy, że zezwolenie na pracę jest wydawane na wniosek podmiotu zlecającemu wykonywanie pracy cudzoziemcowi, przez właściwego wojewodę – tłumaczy mecenas Brykczyński. Warto pamiętać, że  pracodawca powierzający cudzoziemcowi nielegalne wykonywanie pracy naraża się na karę grzywny wynoszącą co najmniej 3 000 zł. Natomiast cudzoziemiec, który nielegalnie wykonuje pracę, podlega karze grzywny nie niższej niż 1 000 zł. Koszty wydalenia pracującego na czarno cudzoziemca pokryje nie kto inny, jak jego pracodawca. Dlatego, legalne zatrudnienie, choć wiąże się z pewnymi kosztami i formalnościami jest korzystne zarówno dla pracodawcy jak i zatrudnionego. Oboje zyskują swoje prawa i obowiązki i nie są narażeni na nieprzyjemności związane z łamaniem prawa.

Wciąż nie milkną echa po publikacji raportu byłego premiera Włoch i eksszefa Europejskiego Banku Centralnego dotyczącego konkurencyjności UE. Zdaniem byłego komisarza UE ds. budżetu Janusza Lewandowskiego jest to wyzwanie, ale i szansa dla zbliżającej się polskiej prezydencji w UE na zwiększenie ...
28 proc. Polaków spełnia kryteria WHO dotyczące aktywności fizycznej w czasie wolnym – wynika z badania Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wciąż najpopularniejsze aktywności to spacer i jazda na rowerze, ale dynamicznie przybywa użytkowników klubów fitness.
Polacy wciąż wolą posiadać mieszkanie lub dom na własność, niż wynajmować lokum. Wciąż jednak wielu z nich nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania, a ubiegłoroczny program Bezpieczny Kredyt 2 proc. dodatkowo wywindował ceny nieruchomości.
Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na administratorów danych osobowych obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia danych wrażliwych osób zgłaszających nieprawidłowości oraz danych, które mogą służyć ich identyfikacji. Jednak nie wszystkie obowiązki dotyczące kwestii ochrony danych zostały w ustawi...
Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C.
Przemysł drzewny dobija się do drzwi ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Na razie bezskutecznie.
 Odpady powstające przy remontach dróg czy budowie nowych, którymi w świetle prawa są m.in. gruz betonowy czy kruszywo kolejowe, to w praktyce tzw. materiały staroużyteczne, które z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane przy nowych inwestycjach. Jednak w tej chwili większość z nich ląduje po pr...