Skip to main content


Rynek pracy w czasach Covid-19

| MP | Gospodarka

Rynek pracownika w czasach koronawirusa został mocno poturbowany. Z problemami borykają się pracownicy wielu branż. Jak wynika z danych GUS, udało się uratować wiele miejsc pracy, co prawda nie ma dużej fali zwolnień pracowników, ale zauważono inny trend. Firmy nie chcą już tak chętnie zatrudniać nowych pracowników, ofert pracy jest coraz mniej, a te które są dostępne, skierowane są głownie do specjalistów z udokumentowanym doświadczeniem.

Pomoc rządowa oraz finansowanie firm uratowała wiele miejsc pracy, jednak niepewność co do przyszłości, zmroziła wielu przedsiębiorców. Firmy wstrzymały się z inwestycjami, pokłosiem jest mniejsza ilość ofert pracy na rynku.

W miesiącu lipcu pracodawcy oferowali 246 tysięcy miejsc pracy, jednak to o 19 procent mniej niż w zeszłym roku w analogicznym miesiącu, gdzie ofert zatrudnienia było 304 tysiące. W sierpniu ta różnica była jeszcze większa. Analizując dane w skali makro, najgorzej pod tym względem wypada miasto Poznań, bowiem w miesiącu lipcu pojawiło się około 1500 ofert pracy, to aż o 63 procent mniej niż w lipcu w roku 2019. Najbardziej pożądani byli pracownicy z sektora IT, stanowiska związane z branżą e-commerce, która w dobie Covid-19 mocno zaakcentowała swoją obecność.

Mocne CV to gwarancja na znalezienie dobrej pracy. Jak się okazuje pracodawcy chętnie i na dobrych warunkach zatrudnią osobę doświadczoną specjalizującą się w określonym wąskim obszarze. Pomimo pewnych ograniczeń związanych z Covid-19, nadal wysokie kompetencje są w cenie. CV kandydata dopasowane do stanowiska wielokrotnie zwiększa jego szanse na otrzymanie pracy. Jak napisać dopasowany życiorys zawodowy do oferty pracy? Można skorzystać z płatnej pomocy specjalistów HR, bądź z bezpłatnych podpowiedzi na portalach branżowych. W tym celu można wykorzystać dostępne szablony CV. To dziesiątki opracowanych wzorów CV na różne stanowiska pracy.

Skutki epidemii to także duże zmiany w organizacji pracy. Home Office czyli praca zdalna zamieniła obraz wielu biurowców, które obecnie w wielu przypadkach świecą pustkami. Biuro to nie tylko stanowiska pracy. To szereg usług dodatkowych, miejsce, w którym buduje się więzi społeczne, wymienia się doświadczeniem i umiejętnościami. Kiedy znowu biurowce się zapełnią? Właśnie notujemy kolejne rekordy zakażeń koronawirusa. Liczba dobowych zakażeń przekroczyła 7 października liczbę 3000, a jest dopiero początek miesiąca. Kolejne regiony i miasta, oznaczane są strefami w których będą wprowadzone pewne ograniczenie, to wszystko dla ochrony życia i zdrowia, niestety ograniczenia będą miały negatywny wpływ na gospodarkę i miejsca pracy.

28 proc. Polaków spełnia kryteria WHO dotyczące aktywności fizycznej w czasie wolnym – wynika z badania Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wciąż najpopularniejsze aktywności to spacer i jazda na rowerze, ale dynamicznie przybywa użytkowników klubów fitness.
Polacy wciąż wolą posiadać mieszkanie lub dom na własność, niż wynajmować lokum. Wciąż jednak wielu z nich nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania, a ubiegłoroczny program Bezpieczny Kredyt 2 proc. dodatkowo wywindował ceny nieruchomości.
Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na administratorów danych osobowych obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia danych wrażliwych osób zgłaszających nieprawidłowości oraz danych, które mogą służyć ich identyfikacji. Jednak nie wszystkie obowiązki dotyczące kwestii ochrony danych zostały w ustawi...
Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C.
Przemysł drzewny dobija się do drzwi ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Na razie bezskutecznie.
 Odpady powstające przy remontach dróg czy budowie nowych, którymi w świetle prawa są m.in. gruz betonowy czy kruszywo kolejowe, to w praktyce tzw. materiały staroużyteczne, które z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane przy nowych inwestycjach. Jednak w tej chwili większość z nich ląduje po pr...
 Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń – kobiety żyją średnio siedem lat dłużej niż mężczyźni. Jeśli uwzględnić wiek emerytalny dla obu płci, emerytura pań trwa dwa razy dłużej niż panów.