fbpx

Rynek pracy w czasach Covid-19

Rynek pracownika w czasach koronawirusa został mocno poturbowany. Z problemami borykają się pracownicy wielu branż. Jak wynika z danych GUS, udało się uratować wiele miejsc pracy, co prawda nie ma dużej fali zwolnień pracowników, ale zauważono inny trend. Firmy nie chcą już tak chętnie zatrudniać nowych pracowników, ofert pracy jest coraz mniej, a te które są dostępne, skierowane są głownie do specjalistów z udokumentowanym doświadczeniem.

Pomoc rządowa oraz finansowanie firm uratowała wiele miejsc pracy, jednak niepewność co do przyszłości, zmroziła wielu przedsiębiorców. Firmy wstrzymały się z inwestycjami, pokłosiem jest mniejsza ilość ofert pracy na rynku.

W miesiącu lipcu pracodawcy oferowali 246 tysięcy miejsc pracy, jednak to o 19 procent mniej niż w zeszłym roku w analogicznym miesiącu, gdzie ofert zatrudnienia było 304 tysiące. W sierpniu ta różnica była jeszcze większa. Analizując dane w skali makro, najgorzej pod tym względem wypada miasto Poznań, bowiem w miesiącu lipcu pojawiło się około 1500 ofert pracy, to aż o 63 procent mniej niż w lipcu w roku 2019. Najbardziej pożądani byli pracownicy z sektora IT, stanowiska związane z branżą e-commerce, która w dobie Covid-19 mocno zaakcentowała swoją obecność.

Mocne CV to gwarancja na znalezienie dobrej pracy. Jak się okazuje pracodawcy chętnie i na dobrych warunkach zatrudnią osobę doświadczoną specjalizującą się w określonym wąskim obszarze. Pomimo pewnych ograniczeń związanych z Covid-19, nadal wysokie kompetencje są w cenie. CV kandydata dopasowane do stanowiska wielokrotnie zwiększa jego szanse na otrzymanie pracy. Jak napisać dopasowany życiorys zawodowy do oferty pracy? Można skorzystać z płatnej pomocy specjalistów HR, bądź z bezpłatnych podpowiedzi na portalach branżowych. W tym celu można wykorzystać dostępne szablony CV. To dziesiątki opracowanych wzorów CV na różne stanowiska pracy.

Skutki epidemii to także duże zmiany w organizacji pracy. Home Office czyli praca zdalna zamieniła obraz wielu biurowców, które obecnie w wielu przypadkach świecą pustkami. Biuro to nie tylko stanowiska pracy. To szereg usług dodatkowych, miejsce, w którym buduje się więzi społeczne, wymienia się doświadczeniem i umiejętnościami. Kiedy znowu biurowce się zapełnią? Właśnie notujemy kolejne rekordy zakażeń koronawirusa. Liczba dobowych zakażeń przekroczyła 7 października liczbę 3000, a jest dopiero początek miesiąca. Kolejne regiony i miasta, oznaczane są strefami w których będą wprowadzone pewne ograniczenie, to wszystko dla ochrony życia i zdrowia, niestety ograniczenia będą miały negatywny wpływ na gospodarkę i miejsca pracy.