Przejdź do głównej treści

Lekcje z ZUS – świadomy pierwszy krok na rynku pracy

| zus.pl | Gospodarka

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca nauczycieli szkół średnich do udziału w projekcie „Lekcje z ZUS”. W ramach projektu, przeprowadzane są cztery lekcje, podczas których uczniowie dowiadują się o ubezpieczeniach społecznych. Zwieńczeniem projektu jest możliwość udziału w Olimpiadzie. Finaliści mogą wygrać m.in. indeks wyższej uczelni.

W czasie lekcji uczniowie dowiadują się, jakie świadczenia przysługują osobom ubezpieczonym, od czego zależy wysokość emerytury oraz jak otworzyć firmę, opłacać składki i  kontaktować się z ZUS-em elektronicznie. Ta wiedza pozwoli młodym ludziom świadomie wkroczyć na rynek pracy.

Nauczycielom natomiast oferujemy bezpłatne szkolenia oraz materiały dydaktyczne w postaci zeszytów dla uczniów i nauczycieli. Zeszyty dla nauczycieli zawierają scenariusze lekcji oraz materiały multimedialne w postaci prezentacji i filmików. Materiały można też pobrać ze strony zus.pl/edukacja – informuje Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Zwieńczeniem „Lekcji z ZUS” jest Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Zgłoszenia do udziału w Olimpiadzie przyjmowane są do 20 listopada. Olimpiada składa się z trzech etapów. Pierwszy (na poziomie szkoły) odbędzie się 7 grudnia br. i będzie polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Troje uczniów, którzy najlepiej rozwiążą test, będzie reprezentowało szkołę jako drużyna  w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 19 marca 2021 r. Z etapu wojewódzkiego zostanie wyłoniona najlepsza reprezentacja, która będzie reprezentowała region w ostatnim,  krajowym etapie w Centrali ZUS, 16 kwietnia 2021 r.  Zakład bierze pod uwagę możliwość przeprowadzenia danego etapu zdalnie, przy wykorzystaniu wybranej platformy internetowej.

 Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” to możliwość dla uczniów sprawdzenia wiedzy i zdobycia indeksów oraz ciekawych nagród rzeczowych. Dodatkowo, od  tego roku, olimpiada znajduje się w wykazie olimpiad tematycznych MEN. Niesie to wymierne korzyści zarówno uczniom jak i samym szkołom.  Uczniowie, którzy kształcą się w zawodach  - technik ekonomista i technik rachunkowości i zostaną laureatami Olimpiady, będą zwolnieni w roku szkolnym 2021/2022 r. z części pisemnej egzaminu zawodowego, która będzie dotyczyć kwalifikacji EKA.05 – „Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych” – dodaje Nowicka.

Zgłoszenia do Lekcji z ZUS i Olimpiady można przekazywać koordynatorom ds. edukacji, których adresy i telefony można znaleźć na stronie zus.pl/edukacja. Tam też można dowiedzieć się więcej na temat projektów edukacyjnych ZUS. 

Województwo wielkopolskie od lat uchodzi za jeden z najlepiej rozwijających się regionów Polski, zarówno pod względem gospodarczym, jak i inwestycyjnym. Silny przemysł, rozbudowany sektor usług oraz rozwijająca się branża IT tworzą szerokie możliwości dla pracowników, ale także generują konkretne p…
Obowiązujące od początku 2025 roku nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości, choć w dużej mierze odpowiadają na postulaty zgłaszane przez przedsiębiorców, to wciąż pozostawiają duże pole do interpretacji, co można uznać za budynek, a co za budowlę. To z kolei rodzi duże wątpliwości, co do w…
Poprawa relacji z fiskusem i urzędnikami przeprowadzającymi kontrole to jeden z najczęściej podnoszonych postulatów przez przedsiębiorców.
W Polsce co roku oddaje się do użytku ok. 200 tys. mieszkań, co oznacza, że w ciągu dekady teoretycznie potrzeby mieszkaniowe społeczeństwa mogłyby zostać zaspokojone.
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej iloś…
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami.
66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i prób…