Przejdź do głównej treści

Zarządzanie energią a norma ISO 50001:2018

| Artykuł sponsorowany | Gospodarka

Zaktualizowana wersja systemu zarządzania energią ISO 50001:2018 jest normą, która określa systematyczne podejście do poprawy wydajności energetycznej w organizacji. Została ona dostosowana do potrzeb nowoczesnych przedsiębiorstw i wyzwań związanych z zanieczyszczeniem środowiska.

ISO 50001:2018 – najważniejsze założenia 

Wcześniejsza norma dotycząca energii, chociaż sprawdzała się przez wiele lat, obecnie byłaby już oderwana od realiów. Konieczne było więc stworzenie nowego dokumentu, który zapewniłby lepszą zgodność z innymi standardami i umożliwił wprowadzenie zintegrowanego systemu zarządzania, który jest zgodny nie tylko z wymogami prawnymi, ale również z potrzebami przedsiębiorstwa. 

ISO 50001:2018 normalizuje podstawowe założenia efektywności środowiskowej, określa tworzenie planu dotyczącego wykorzystywanej energii oraz daje rozwiązania, dzięki którym firma może działać skutecznie, przy jednoczesnym ograniczeniu generowanych zanieczyszczeń. 

Efektywne korzystanie z energii 

ISO 50001 pozwala organizacji działać w kierunku lepszego zarządzania energią. Przedsiębiorstwo działające zgodnie z tym standardem ma za zadanie: 

  • stworzenie planu w celu efektywnego wykorzystania energii, 
  • wdrożenie celów i założeń, 
  • analizowanie danych, na podstawie których określa się zużycie energii, 
  • mierzenie wyników, 
  • przeprowadzanie kontroli i ciągłe doskonalenie planu. 

Audytor wewnętrzny ISO 50001:2018 jest osobą, która wspiera i nakierowuje firmę, by ta mogła spełnić wymagania standardu. Osoby, które są zainteresowane szkoleniem z tego zakresu, więcej informacji znajdą na stronie https://szkolenia.bureauveritas.pl/szkolenie/audytor-wewnetrzny-iso-500012018/

Korzyści z certyfikacji ISO 50001 

Firmy każdej wielkości i z różnych sektorów mogą odnieść korzyści z wprowadzenia systemu zarządzania energią. Poprzez kompleksową analizę ilości zużywanej energii organizacje mogą szukać znacznych oszczędności w obszarach, które wcześniej generowały straty. Dodatkowo certyfikacja może stanowić przewagę konkurencyjną podczas przetargów i zwiększać zaufanie wśród klientów. 

 

 

 

W Parlamencie Europejskim w czwartek 10 lipca odbędzie się głosowanie o wotum nieufności wobec Komisji Europejskiej. Wniosek przygotowała frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS, i podpisała się pod nim większość jej europosłów, ale także posłowie z Konfederacji. Wn…
Województwo wielkopolskie od lat uchodzi za jeden z najlepiej rozwijających się regionów Polski, zarówno pod względem gospodarczym, jak i inwestycyjnym. Silny przemysł, rozbudowany sektor usług oraz rozwijająca się branża IT tworzą szerokie możliwości dla pracowników, ale także generują konkretne p…
Obowiązujące od początku 2025 roku nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości, choć w dużej mierze odpowiadają na postulaty zgłaszane przez przedsiębiorców, to wciąż pozostawiają duże pole do interpretacji, co można uznać za budynek, a co za budowlę. To z kolei rodzi duże wątpliwości, co do w…
Poprawa relacji z fiskusem i urzędnikami przeprowadzającymi kontrole to jeden z najczęściej podnoszonych postulatów przez przedsiębiorców.
W Polsce co roku oddaje się do użytku ok. 200 tys. mieszkań, co oznacza, że w ciągu dekady teoretycznie potrzeby mieszkaniowe społeczeństwa mogłyby zostać zaspokojone.
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej iloś…
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami.