Skip to main content


Zarządzanie energią a norma ISO 50001:2018

| Artykuł sponsorowany | Gospodarka

Zaktualizowana wersja systemu zarządzania energią ISO 50001:2018 jest normą, która określa systematyczne podejście do poprawy wydajności energetycznej w organizacji. Została ona dostosowana do potrzeb nowoczesnych przedsiębiorstw i wyzwań związanych z zanieczyszczeniem środowiska.

ISO 50001:2018 – najważniejsze założenia 

Wcześniejsza norma dotycząca energii, chociaż sprawdzała się przez wiele lat, obecnie byłaby już oderwana od realiów. Konieczne było więc stworzenie nowego dokumentu, który zapewniłby lepszą zgodność z innymi standardami i umożliwił wprowadzenie zintegrowanego systemu zarządzania, który jest zgodny nie tylko z wymogami prawnymi, ale również z potrzebami przedsiębiorstwa. 

ISO 50001:2018 normalizuje podstawowe założenia efektywności środowiskowej, określa tworzenie planu dotyczącego wykorzystywanej energii oraz daje rozwiązania, dzięki którym firma może działać skutecznie, przy jednoczesnym ograniczeniu generowanych zanieczyszczeń. 

Efektywne korzystanie z energii 

ISO 50001 pozwala organizacji działać w kierunku lepszego zarządzania energią. Przedsiębiorstwo działające zgodnie z tym standardem ma za zadanie: 

  • stworzenie planu w celu efektywnego wykorzystania energii, 
  • wdrożenie celów i założeń, 
  • analizowanie danych, na podstawie których określa się zużycie energii, 
  • mierzenie wyników, 
  • przeprowadzanie kontroli i ciągłe doskonalenie planu. 

Audytor wewnętrzny ISO 50001:2018 jest osobą, która wspiera i nakierowuje firmę, by ta mogła spełnić wymagania standardu. Osoby, które są zainteresowane szkoleniem z tego zakresu, więcej informacji znajdą na stronie https://szkolenia.bureauveritas.pl/szkolenie/audytor-wewnetrzny-iso-500012018/

Korzyści z certyfikacji ISO 50001 

Firmy każdej wielkości i z różnych sektorów mogą odnieść korzyści z wprowadzenia systemu zarządzania energią. Poprzez kompleksową analizę ilości zużywanej energii organizacje mogą szukać znacznych oszczędności w obszarach, które wcześniej generowały straty. Dodatkowo certyfikacja może stanowić przewagę konkurencyjną podczas przetargów i zwiększać zaufanie wśród klientów. 

 

 

 

28 proc. Polaków spełnia kryteria WHO dotyczące aktywności fizycznej w czasie wolnym – wynika z badania Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wciąż najpopularniejsze aktywności to spacer i jazda na rowerze, ale dynamicznie przybywa użytkowników klubów fitness.
Polacy wciąż wolą posiadać mieszkanie lub dom na własność, niż wynajmować lokum. Wciąż jednak wielu z nich nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania, a ubiegłoroczny program Bezpieczny Kredyt 2 proc. dodatkowo wywindował ceny nieruchomości.
Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na administratorów danych osobowych obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia danych wrażliwych osób zgłaszających nieprawidłowości oraz danych, które mogą służyć ich identyfikacji. Jednak nie wszystkie obowiązki dotyczące kwestii ochrony danych zostały w ustawi...
Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C.
Przemysł drzewny dobija się do drzwi ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Na razie bezskutecznie.
 Odpady powstające przy remontach dróg czy budowie nowych, którymi w świetle prawa są m.in. gruz betonowy czy kruszywo kolejowe, to w praktyce tzw. materiały staroużyteczne, które z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane przy nowych inwestycjach. Jednak w tej chwili większość z nich ląduje po pr...
 Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń – kobiety żyją średnio siedem lat dłużej niż mężczyźni. Jeśli uwzględnić wiek emerytalny dla obu płci, emerytura pań trwa dwa razy dłużej niż panów.