Skip to main content


Prognozy zwolnienia gospodarki państw rozwiniętych - jak wpłyną na polski transport drogowy

| Artykuł sponsorowany | Gospodarka

Zmiany gospodarcze w państwach rozwijających się mają ogromny wpływ na kondycję polskiego przemysłu i są one ściśle powiązane ze stanem sektora transportowego w Polsce. Na całym świecie - przewóz towarów za pośrednictwem transportu drogowego stanowi ok. 80% ze wszystkich innych możliwości jego realizacji. Główny kierunek logistyczny z Polski to od wielu lat Niemcy, gdzie gospodarka w ostatnim czasie wyhamowuje - jak istotny jest to czynnik, biorąc pod uwagę kondycję firm transportowych w Polsce i popyt na ich usługi?

Współpraca handlowa z Niemcami 

Dla Niemców pod względem ilości dostarczanego towaru Polska jest siódmym co do wielkości dostawcą. Dlatego stan gospodarki naszego zachodniego sąsiada ma znaczenie dla większości polskich przedsiębiorców zajmujących się logistyką, szczególnie tych związanych z transportem drogowym. W ostatnim czasie można zaobserwować pogorszenie się koniunktury na rynku niemieckim, co powiązane jest z wprowadzeniem nowych przepisów unijnych, które normalizują emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Polskie firmy nastawione na eksport już teraz odczuły zmiany w przepisach, przez co przewoźnicy mają mniej zamówień.

Cały proces recesji jest etapowy i pozwala firmom na dostosowanie się do nowych warunków. Warto skorzystać z fachowej pomocy specjalistów, którzy na bieżąco śledzą zmiany w branży TSL. Firmy takie jak https://www.ocrk.pl pomagają w rozliczaniu pracy kierowców zawodowych, dlatego na bieżąco monitorują komunikaty mające wpływ na branżę TSL.  

Zmiany na rynku niemieckim

Niemiecki rząd chcąc zapobiec kryzysowi, stara się obecnie działać w sposób asekuracyjny i postanowił obniżyć wskaźnik wzrostu swojego PKB na 2020 rok do 1 proc. Należy zauważyć, że w 2018 r. w Niemczech odnotowano wzrost gospodarczy na poziomie 1,5 proc., a w bieżącym roku było to tylko 0,5 proc. Więcej na temat wprowadzonych zmian odnośnie transportu i ewidencji pracy kierowców znajdziemy w artykule: "Busy na europejskich drogach – poznaj kolejne zmiany w transporcie lekkim"

Pozytywne aspekty zmian dla Polaków

Recesja gospodarki niemieckiej ma także swoje dobre strony dla Polaków. W Polsce powstaje coraz więcej punktów logistycznych, co przekłada się na rozwój branży transportowej i efektywny łańcuch dostaw. Należy zwrócić uwagę, że mimo obniżenia poziomu produkcji w Niemczech, stan bezrobocia jest tam na stałym niskim poziomie, a zatem popyt na towary i usługi jest wciąż wysoki. Dzięki temu polscy przewoźnicy w dalszym ciągu transportują spore ilości żywności, sprzętu AGD oraz mebli na zachód. Wymienione towary stanowią ok. 30 proc. polskiego eksportu.

transport a brexit

Wpływ brexitu na polski transport drogowy

Temat brexitu jest szeroko omawiany w branży transportowej, ponieważ trudne do przewidzenia konsekwencje związane z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE powodują poczucie zagrożenia i obawy właścicieli firm, którzy prowadzą swoje interesy w Zjednoczonym Królestwie. Firmy transportowe w Polsce zaczynają pomału szukać nowych rynków w Europie kontynentalnej. Prognozy dla Wielkiej Brytanii są wciąż niepewne. Bank Anglii w prognozach na 2020 i 2021 rok podaje PKB na poziomie odpowiednio 1,3 proc. oraz 1,8 proc. Jaki to będzie mieć wpływ na branżę transportową? O tym powinniśmy się przekonać niebawem.

28 proc. Polaków spełnia kryteria WHO dotyczące aktywności fizycznej w czasie wolnym – wynika z badania Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wciąż najpopularniejsze aktywności to spacer i jazda na rowerze, ale dynamicznie przybywa użytkowników klubów fitness.
Polacy wciąż wolą posiadać mieszkanie lub dom na własność, niż wynajmować lokum. Wciąż jednak wielu z nich nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania, a ubiegłoroczny program Bezpieczny Kredyt 2 proc. dodatkowo wywindował ceny nieruchomości.
Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na administratorów danych osobowych obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia danych wrażliwych osób zgłaszających nieprawidłowości oraz danych, które mogą służyć ich identyfikacji. Jednak nie wszystkie obowiązki dotyczące kwestii ochrony danych zostały w ustawi...
Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C.
Przemysł drzewny dobija się do drzwi ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Na razie bezskutecznie.
 Odpady powstające przy remontach dróg czy budowie nowych, którymi w świetle prawa są m.in. gruz betonowy czy kruszywo kolejowe, to w praktyce tzw. materiały staroużyteczne, które z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane przy nowych inwestycjach. Jednak w tej chwili większość z nich ląduje po pr...
 Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń – kobiety żyją średnio siedem lat dłużej niż mężczyźni. Jeśli uwzględnić wiek emerytalny dla obu płci, emerytura pań trwa dwa razy dłużej niż panów.