fbpx

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Podczas Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych oborniccy policjanci Wydziału Ruchowego Drogowego przeprowadzili akcję profilaktyczno-informacyjną na drogach powiatu obornickiego.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych zaprosiła państwa członkowskie i międzynarodową społeczność do obchodzenia tego dnia, w trzecią niedzielę listopada. W tym roku jest to dzień 18 listopada.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych ma być wyrazem pamięci o osobach, które straciły życie w wypadkach drogowych oraz ich rodzinach, ale także przypominać jak ważne jest zachowanie środków ostrożności na drodze, gdzie można swoje życie lub ukochanej osoby stracić w jednej chwili.

Oborniccy policjanci włączając się w obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych przeprowadzili akcję profilaktyczno-informacyjną, zmierzającą do ograniczenia najtragiczniejszych wypadków drogowym.

Podczas kontroli mundurowi rozdawali ulotki informacyjne, jednocześnie przypominając podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Niestety policyjne statystyki wskazują, że dużo osób ginie na oznakowanych przejściach dla pieszych. Dlatego po raz kolejny Policja apeluje do pieszych i kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych.

Kierowco! Zawsze dojeżdżając do KAŻDEGO oznakowanego przejścia dla pieszych zwolnij i skup swoją uwagę. Jeśli Ci na to pozwala Twoja kultura– zatrzymaj auto i przepuść przechodnia, aby mógł bezpiecznie pokonać jezdnię.

Piesi! Przepisy nie zezwalają Wam ślepo wchodzić, na przejście dla pieszych bezpośrednio pod koła nadjeżdżającego samochodu. Jesteście zobowiązani do upewnienia się, czy w bezpieczny sposób możecie pokonać jezdnię. Macie pierwszeństwo przed pojazdem dopiero wtedy, gdy znajdujecie się już na oznakowanym przejściu dla pieszych.

Policja apeluje do młodych ludzi i ich rodziców, z prośbą o uwrażliwienie i edukację w zakresie bezpiecznego korzystania ze smartfonów, telefonów i słuchawek podczas poruszania po drodze. Natomiast mając na względzie krótsze, mgliste i ciemne jesienno-zimowe dni zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych, także w mieście, w terenie zabudowanym.