fbpx

Praktyczne porady przed wyprawą na grzyby

Policja zachęca do zachowania ostrożnośc podczas wypraw na grzyby. PAMIĘTAJCIE, że wjazd do lasu możliwy jest tylko po oznakowanych drogach publicznych!!!

Aktualna pora roku oraz sprzyjająca pogoda powoduje, że wielu mieszkańców naszego powiatu decyduje się na wyprawy do lasu w poszukiwaniu grzybów. Jednak aby w bezpieczny sposób spędzić ten czas, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpiecznego grzybobrania. Oto kilka praktycznych porad.

Pamiętajmy:

  1. Przed wycieczką do lasu poinformujmy swoich bliskich w jakich okolicach będziemy zbierać grzyby oraz określmy przybliżony czas powrotu. Musimy mieć świadomość, iż podczas zbierania grzybów można łatwo stracić orientację i zgubić się w lesie, nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie, pamiętajmy, aby mieć przy sobie elementy odblaskowe.
  2. Zabierajmy ze sobą naładowany telefon komórkowy!
  3. Unikajmy samotnych wypraw do lasu, najlepiej wybrać się większą grupą.
  4. Regularnie sprawdzajmy czy ktoś z naszej grupy za daleko się nie oddalił. Dobrze jest mieć ubrania w jakrawym, rzucajacym sie w oczy kolorze.
  5. Wybierając się do lasu samochodem poruszamy nim tyloko po oznakowanych drogach publicznych. Oznaczenia turystyczne, czy wykorzystywane do prowadzenia gospoarki lesnje nie sa oznaaczeniami dróg publicznych.
  6. Parkujemy samochód na parkingach leśnych, przy lesniczówkach - NIGDY nie zostawoamy samochodu na drodze leśnej nieudostepnionej do ruchu! Nie zostawiajmy w nim żadnych wartościowych przedmiotów, które mogą stanowić pokusę dla złodzieja. Nie zapomnijmy zamknąć pojazdu i pamiętajmy, gdzie zaparkowaliśmy.
  7. Będąc w lesie pamiętajmy, aby nie pozostawiać śmieci, nie palić ognisk czy też nie rzucać niedopałków papierosów.