fbpx

Policja apeluje o rozwagę w okresie świątecznym

ida swieta, pamietajamy o naszym  bezpieczenstwie

W związku z bliżającymi się świętami policja wystosowała apel o sprawdzenie stanu technicznego swoich samochodów, jak i o zadbanie o nasze mieszkania podczas podróży.

Większość z nas zbliżające się święta będzie chciała spędzić z najbliższymi, dlatego można spodziewać się zwiększonego ruchu na drogach. Policjanci apelują zatem o ostrożność i rozwagę podczas jazdy samochodem. Wobec kierowców nie stosujących się do przepisów ruchu drogowego będą wyciągane surowe konsekwencje.

Od piątku w całej Wielkopolsce prowadzone będą wzmożone działania prewencyjne. Ich celem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa na drogach. Podczas działań policjanci kontrolować będą prędkość z jaką jadą kierowcy i ich trzeźwość. Sprawdzany będzie też stan techniczny pojazdów, dlatego też lepiej jest sprawdzić, czy auto jest przygotowane do jazdy, jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Odpowiedzialny kierowca powinien sprawdzić między innymi sprawność hamulców oraz wszystkich świateł, poziom płynów eksploatacyjnych oraz stan ogumienia. Warto również zerknąć na ważność badań technicznych. Odpowiedzialny kierowca to również wypoczęty kierowca.

Funkcjonariusze będą kontrolować czy wszyscy podróżujący jadą z zapiętymi pasami bezpieczeństwa i czy dzieci przewożone są w specjalnych fotelikach. Tym, których czeka dalsza droga, doradzamy częstsze postoje i odpoczynek. Oczywiście zatrzymywać się powinniśmy zawsze w miejscach bezpiecznych. Unikajmy miejsc ustronnych, odosobnionych.

Wyjeżdżając w odwiedziny warto również pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu własnego dobytku. Święta to okazja dla przestępców, którzy nie zważając na nic korzystają z naszej nieobecności. Jeśli chcemy spędzić święta poza domem poprośmy zaufanego sąsiada, aby zaopiekował się naszym mieszkaniem.

W trakcie przedświątecznych zakupów pamiętajmy, aby nie przechowywać całej gotówki w jednym miejscu. Nie zabierajmy ze sobą dużej gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów, korzystajmy z bankomatów usytuowanych w miejscach ruchliwych i oświetlonych, nie zapisujmy kodu PIN na karcie bankomatowej, na zakupach miejmy torebkę, plecak czy też siatkę w zasięgu wzroku, starajmy się unikać miejsc szczególnie zatłoczonych. Parkując samochód przed sklepem czy marketem, starajmy się go zaparkować na parkingu w miejscu oświetlonym. Wysiadając, pamiętaj o zamknięciu pojazdu i nie pozostawianiu w samochodzie w widocznym miejscu cennych i wartościowych przedmiotów.

Chcielibyśmy również zwrócić uwagę na tradycję lanego poniedziałku. Symboliczne polewanie wodą jest jak najbardziej dopuszczalne. Jednak w stosunku do osób, które w rażący sposób będą naruszać przyjęte zwyczajowo normy zachowań w tym zakresie będą wyciągane konsekwencje prawne. Rodzice powinni przypomnieć dzieciom, że „lany poniedziałek” to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę.