Skip to main content


Bębnikąt. Ćwiczenia „LAS 2024”

| KP PSP Oborniki | Bezpieczeństwo

Dnia 25 kwietnia 2024 r. strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Obornikach wraz z druhami z OSP z terenu powiatu obornickiego przeprowadzili w ramach doskonalenia zawodowego ćwiczenia taktyczno – bojowe „LAS 2024” z zakresu dostarczania wody na duże odległości podczas pożarów lasów z wykorzystaniem plutonu gaśniczego Oborniki należącego do Kompanii Wojewódzkiego Obwodu Operacyjnego „Piła”. Ćwiczenia odbyły się na terenie Nadleśnictwa Oborniki – Leśnictwo Bębnikąt (oddział numer 52J, 52 K, 52 L).

Ćwiczenia „LAS 2024”
Przed godziną 10.00 dochodzi do dużego pożaru na terenie kompleksu leśnego Nadleśnictwo Oborniki, Leśnictwo Bębnikąt nr oddziału 52 L.  Ogień zbliża się do zabudowań – zagrożone budynki leśniczówki (oddział 52 K). Pożar objął około 5 hektarów lasów. Zadaniem strażaków było m.in. zbudowanie magistrali wodnej na odcinku około kilometra i zapewnienie ciągłość podawania środka gaśniczego z wykorzystaniem 6 prądów gaśniczych.

Celem głównym doskonalenia zawodowego było sprawdzenie praktycznych umiejętności strażaków z zakresu przepompowywania i przetłaczania wody na dalekie odległości podczas działań ratowniczo – gaśniczych z zakresu gaszenia pożarów lasów. Ponadto celem szczegółowym ćwiczeń było:

- sprawdzenie czasu, możliwości oraz utrudnień dojazdu pojazdów JRG oraz OSP na miejsce ćwiczeń;
- sprawdzenie możliwości prowadzenia łączności bezprzewodowej z miejsca ćwiczeń z wykorzystaniem PR, KDW i KRG;
- sprawdzenie łączności radiowej z wykorzystaniem kanałów gaśniczych oraz łączności radiowej pomiędzy KDR a poszczególnymi odcinkami bojowymi;
- sprawdzenie umiejętności i wiedzy w działaniach ratowniczo - gaśnicych oraz współpracy funkcjonariuszy PSP i druhów OSP podczas podawania środków gaśniczych w natarciu (pożar lasu) oraz obronie (las);
- sprawdzenie możliwości wykorzystania naziemnych zbiorników ppoż.;
- sprawdzenie umiejętności tworzenia punktów czerpania wody z wykorzystaniem posiadanego sprzętu;
- przećwiczenie wariantu dostarczania wody na duże odległości;
- sprawdzenie możliwości tworzenia buforów wodnych;
- sprawdzenie możliwości kontaktu z zarządcą lub właścicielem obiektu.   

Podczas ćwiczeń na miejscu obecny byli: przedstawiciele Nadleśnictwa Oborniki oraz p.o. Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach st. kpt. Przemysław Olszewski.               Po zakończeniu działań funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu obornickiego spotkali się na polanie obok leśniczówki w Bębnikącie, gdzie podsumowano przebieg ćwiczeń.

              W ćwiczeniach udział wzięło 68 strażaków z 12 jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu obornickiego, w tym: funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach oraz druhowie z OSP: Bąblin, Dąbrówka Leśna, Kiszewo, Lipa, Ludomy, Nowołoskoniec, Parkowo, Rogoźno, Rożnowo i Ryczywół.

              Odświeżona wiedza i umiejętności w przedmiotowym zakresie przełożą się na skuteczność oraz sprawność ewentualnych przyszłych działań ratowniczo – gaśniczych.

Opracował: mł. bryg. Leszek Walczak

Zdjęcia: mł. bryg. Leszek Walczak

Jakie obowiązują zasady poruszania się hulajnogą elektryczną?

Komenda Powiatowa Policji w Obornikach przypomina o zasadach poruszania się hulajnogą elektryczną.

Oborniccy i rogozińscy policjanci zatrzymali 5 poszukiwanych osób

W ciągu ostatnich kilku dni oborniccy i rogozińscy policjanci zatrzymali 5 osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości. Osoby te poszukiwane były na podstawie nakazów doprowadzenia wydanych przez Sąd. Zatrzymani trafili prosto do zakładów penitencjarnych, gdzie odbędą zasądzone kary.

W Międzylesiu pędził 144 km/h!

Za duże przekroczenie dozwolonej prędkości 39-latek stracił prawo jazdy na 3 miesiące oraz otrzymał 15 punktów karnych i mandat karny w wysokości 2500 zł.

KP PSP w Obornikach: Uroczysty apel z okazji Dnia Flagi Państwowej

W dniu 2 maja 2024 roku punktualnie o godzinie 8:00 na placu zewnętrznym przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas zmiany służby przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego dokonano uroczysteg...

Ola Wieczorek wygrała eliminacje wojewódzkie w konkursie wiedzy pożarniczej!

Aleksandra Wieczorek wygrała wojewódzkie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom". Młoda druhna należy do  OSP Ocieszyn.

Sprawcy kradzieży elektronarzędzi grozi 5 lat więzienia

5 lat więzienia grozi sprawcy kradzieży elektronarzędzi. Rogozińscy policjanci zatrzymali złodzieja.

Policyjny pościg zakończony na wiadukcie w Ocieszynie

Niecodzienny pościg prowadzony przez policje rozpoczął się w Suchym Lesie i zakończył się wypadkiem na wiadukcie w Ocieszynie.