Skip to main content


Kolejne oszustwo metodą na policjanta w gminie Oborniki

| KPP Oborniki | Bezpieczeństwo

W minionym tygodniu 71-letnia mieszkanka gminy Obornik straciła swoje oszczędności metodą „na policjanta”. 

Prosimy przekażcie swoim bliskim osobom starszym, żeby byli ostrożni, ponieważ mamy kolejne sygnały o próbach wyłudzenia pieniędzy - wystosowała apel Komenda Powiatowa Policji w Obornikach:
 - Przypominamy, że scenariusz oszustw wobec seniorów jest zazwyczaj podobny. Sprawca dzwoni na numer telefonu stacjonarnego potencjalnej ofiary i podaje się za członka rodziny lub jego znajomego, na przykład wnuczka, kolegę syna, itp. Bywa, że udaje policjanta, czasem  funkcjonariusza CBŚP, a nawet za pracowników banków. Podczas rozmowy telefonicznej sprawcy podają różne powody uzasadniające potrzebę zdobycia pieniędzy, np. wypadek samochodowy kogoś z rodziny, podróż zagraniczną, tajne działania funkcjonariuszy, czy specjalne przelewy bankowe. Często prowadzą rozmowy stosując techniki manipulacji, niejednokrotnie grają na uczuciach i emocjach ofiar. Doprowadzają do tego, że pokrzywdzony wypłaca pieniądze ze swojego konta i przekazuje oszczędności podstawionym osobom w umówionym miejscu. W tego typu zdarzeniach, niezwykle ważna jest koncentracja seniorów i nieuleganie emocjom. Oszust używa różnych legend i podszywa się pod różne postacie, aby wyłudzić pieniądze. Wtedy warto skontaktować się z policją i członkami rodziny, aby z ich pomocą nie ulegać tak łatwo presji i stresowi.
Bardzo ważne jest też, aby Policja była przez seniora informowana na etapie już samej próby oszustwa. Warto pamiętać, że w takich sytuacjach liczy się czas - im mniej go upłynie od chwili zdarzenia do chwili informowania Policji - tym większa szansa na zatrzymanie przestępcy na gorącym uczynku.
- Pamiętajmy - Policja i funkcjonariusze CBŚP nigdy nie proszą mieszkańców o jakiekolwiek pieniądze.
Jeżeli ktoś dzwoni podając się za mundurowego i chce uzyskać pieniądze, natychmiast po zakończonej rozmowie skontaktujmy się z najbliższą jednostką Policji!
- Jeżeli rozmówca podawał się za kogoś z rodziny to po zakończonej rozmowie zadzwońmy do tej osoby na numer, który znamy. Utwierdzimy się w przekonaniu, czy nasz rozmówca był tym za kogo się podawał.
- Jeśli jest to niemożliwe skontaktujmy się z naszymi najbliższymi lub osobami, którym ufamy. Opowiedzmy im o sytuacji. Niech pomogą nam potwierdzić, że to nie oszust jest w potrzebie, tylko ktoś z rodziny.
- Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości skontaktujmy się z najbliższą jednostką Policji. Funkcjonariusze pomogą w ustaleniu czy rozmówca był tym za kogo się podawał.

Jakie obowiązują zasady poruszania się hulajnogą elektryczną?

Komenda Powiatowa Policji w Obornikach przypomina o zasadach poruszania się hulajnogą elektryczną.

Oborniccy i rogozińscy policjanci zatrzymali 5 poszukiwanych osób

W ciągu ostatnich kilku dni oborniccy i rogozińscy policjanci zatrzymali 5 osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości. Osoby te poszukiwane były na podstawie nakazów doprowadzenia wydanych przez Sąd. Zatrzymani trafili prosto do zakładów penitencjarnych, gdzie odbędą zasądzone kary.

W Międzylesiu pędził 144 km/h!

Za duże przekroczenie dozwolonej prędkości 39-latek stracił prawo jazdy na 3 miesiące oraz otrzymał 15 punktów karnych i mandat karny w wysokości 2500 zł.

KP PSP w Obornikach: Uroczysty apel z okazji Dnia Flagi Państwowej

W dniu 2 maja 2024 roku punktualnie o godzinie 8:00 na placu zewnętrznym przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas zmiany służby przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego dokonano uroczysteg...

Bębnikąt. Ćwiczenia „LAS 2024”

Dnia 25 kwietnia 2024 r. strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Obornikach wraz z druhami z OSP z terenu powiatu obornickiego przeprowadzili w ramach doskonalenia zawodowego ćwiczenia taktyczno – bojowe „LAS 2024” z zakresu dostarczania wody na duże odległości podczas pożarów lasów z wykor...

Ola Wieczorek wygrała eliminacje wojewódzkie w konkursie wiedzy pożarniczej!

Aleksandra Wieczorek wygrała wojewódzkie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom". Młoda druhna należy do  OSP Ocieszyn.

Sprawcy kradzieży elektronarzędzi grozi 5 lat więzienia

5 lat więzienia grozi sprawcy kradzieży elektronarzędzi. Rogozińscy policjanci zatrzymali złodzieja.