Skip to main content

182 ochotników rozpoczęło szkolenie w 12 WBOT

| por. Anna JASIŃSKA – PAWLIKOWSKA, 12 WBOT | Bezpieczeństwo
foto: 12 WBOT

Mimo pierwszego śniegu za oknami, blisko dwustu kandydatów zdecydowało się jeszcze przed Nowym Rokiem zostać żołnierzami 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ochotnicy pochodzą z Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. Najbliższe dwa tygodnie spędzą w koszarach 152 batalionu lekkiej piechoty w Krośnie Odrzańskim.

Wielkopolska „Dwunastka” nigdy nie narzekała na brak zainteresowania służbą. Ostatnie wcielenia pokazują, że chęć wstąpienia w szeregi terytorialsów wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Kandydaci najczęściej podkreślają, że w końcu mogą spełnić swoje marzenia o założeniu munduru, nie musząc przy tym rezygnować ze swojego dotychczasowego życia zawodowego. Wśród rekrutów jest też sporo młodych osób, które chcą sprawdzić swoje możliwości, ponieważ myślą poważnie o tym, by z wojskiem związać się zawodowo. Nowymi żołnierzami kieruje poczucie obowiązku. Wiedzą, że nim złożą przysięgę Ojczyźnie, czeka ich sporo wysiłku- zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jedno jest pewne: dla tych osób otwiera się właśnie nowy etap w ich życiu a w nowy świat wojskowy wprowadzać ich będą żołnierze ze 152 batalionu lekkiej piechoty w Krośnie Odrzańskim.

foto: 12 WBOT

Magazyn mundurowy – koniec z „cywilkami”

Wizyta rekrutów w magazynie mundurowym to pierwsza wojskowa metamorfoza. Tutaj pobierają nie tylko mundury, ale również całe wyposażenie niezbędne do odbycia szkolenia podstawowego (m.in. zasobnik piechoty – czyli plecak, karimatę, śpiwory). Drugi moment, uświadamiający, że ochotnik znalazł się w koszarach to egzamin z  wychowania fizycznego. Uginanie ramion w podporze – słynne „pompki”, bieg na 3km, brzuszki, koperta lub wahadło – do wyboru. To konkurencje, z którymi musi poradzić każdy żołnierz podczas corocznego egzaminu. Spokojnie, na tym etapie, podczas szkolenia podstawowego, instruktorzy jedynie odnotowują, z jaką formą rekruci przekroczyli bramę koszar. Dopiero za jakiś czas sprawdzą czy ich kondycja uległa poprawie i będą rozliczać żołnierzy.

Wręczenie broni – i już wiesz, że stajesz się żołnierzem

To jeden z ważniejszych momentów życia wojskowego (oprócz przysięgi wojskowej). Terytorialsi, którzy rozpoczynają szkolenie podstawowe, od chwili wręczenia broni, nie rozstają się z nią ani na moment. W ten sposób uczą się odpowiedzialności i szacunku do sprzętu wojskowego.

foto: 12 WBOT

Wojskowa codzienność

Przekraczając bramę koszar, nowi terytorialsi muszą liczyć się z tym, że pobudka w wojsku rozpoczyna się o 5:30. Czeka ich poranna zaprawa, toaleta, śniadanie na wojskowej stołówce i wymarsz na zajęcia. Jednym zdaniem, wszystkie czynności, wykonywać będą na komendę. Podczas trwającego 16 dni szkolenia podstawowego, rekruci muszą nauczyć się elementarnych czynności. Instruktorzy zaznajomią ich  z budową broni, bezpiecznych i efektywnym posługiwaniem się karabinkiem MSBS Grot, który posiadają na wyposażeniu Wojska Obrony Terytorialnej. Bardzo ważną dziedziną wojskowości jest także taktyka, topografia czy podstawy medycyny pola walki. Kandydaci będą uczyli się działań w sekcjach (po 12 żołnierzy). Szkolenie podstawowe to bardzo intensywny czas. Każdy dzień to kilkanaście godzin treningu wojskowego. Po powrocie, czeka ich musztra wojskowa, bo żołnierz musi posiadać dobre maniery i znać zasady żołnierskiego zachowania.

Pętla taktyczna – egzamin przed złożeniem przysięgi wojskowej

Ostatnim etapem przed złożeniem przysięgi Ojczyźnie jest egzamin, który ma zweryfikować, czego terytorialsi nauczyli się podczas 16 dni i czy ich wiedza jest wystarczająca. Warto przypomnieć, że po odbyciu szkolenia i uroczystej przysiędze, żołnierze trafią do batalionów 12 WBOT zarówno w województwie wielkopolskim, jak i lubuskim. Tam będą szkolić się dalej w formule ćwiczeń rotacyjnych. Pełne wyszkolenie żołnierza WOT trwa trzy lata. Wówczas staje się on combat ready -gotowy bojowo.

Oborniccy policjanci zatrzymali 3 osoby, które były poszukiwane do odbycia wcześniej zasądzonej kary oraz 1 osobę do ustalenia miejsca pobytu.
Do tragedii doszło w Poznaniu, podczas akcji gaszenia pożaru kamienicy przy ul. Kraszewskiego. Dwóch strażaków zginęło w chwili wybuchu, znajdowali się oni w najniższej kondygnacji budynku.
W Zawadach piorun uderzył w budynek mieszkalny. Obyło się bez dużych strat.
Oborniccy policjanci z wydziału kryminalnego dokonali zatrzymania 29-latniego mężczyzny, podejrzanego o posiadanie znacznej ilości narkotyków.
Zastrzeżenie numeru PESEL staje się w obecnej chwili jednym z najważniejszych zasad bezpieczeństwa swojej tożsamości! Warto go mieć na stałe zastrzeżony, ale trzeba pamiętać o konsekwencjach!
Oborniccy policjanci zatrzymali mężczyznę, który przywłaszczył sobie 2 auta.
Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które tylko w ubiegłym roku były wzywane do prawie 12 tys. wypadków i pilnych, trudnych przypadków, muszą się ciągle szkolić, żeby być w stanie jak najlepiej pomagać pacjentom m.in. po ciężkich urazach, poparzeniach czy nagłym zatrzymaniu akcji serca.