fbpx

Wielkopolskie „Ferie z WOT” na finiszu

foto: DWOT

 

Egzamin z pętli taktycznej kończy zmagania rekrutów na poligonie w Krośnie Odrzańskim. Przez 16 dni przyszli terytorialsi uczyli się podstaw rzemiosła wojskowego. Instruktorzy uczyli kandydatów zagadnień z zakresu taktyki, ewakuacji rannego z pola walki, czy elementów topografii. U wielkopolskich terytorialsów właśnie kończy się piąta edycja „Ferii z WOT”.

 

 

 

Ferie zimowe można spędzić aktywnie. Udowodnili to kandydaci na żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Większość z nich to uczniowie i studenci, którzy nie chcieli tracić czasu lekcyjnego czy akademickiego i postanowili wykorzystać ferie na szkolenie wojskowe.

75 rekrutów zdało właśnie  najważniejszy egzamin w życiu rekruta – „pętlę taktyczną”. Sprawdzian jest podsumowaniem umiejętności, jakie kandydaci na żołnierzy muszą nabyć podczas szesnastodniowego szkolenia podstawowego. Egzamin stanowi przepustkę do złożenia uroczystej przysięgi wojskowej.

Ochotnicy zmagali się z zadaniami na poligonie. Za szkolenie odpowiadał 152 batalion lekkiej piechoty w Krośnie Odrzańskim, który wchodzi w skład wielkopolskiej „Dwunastki”. Egzamin rozpoczął się o świcie i trwał kilkanaście godzin.

Szkolenie podstawowe to dla wszystkich ogromne wyzwanie, zakończone egzaminem. Sprawdzamy przyszłych żołnierzy m.in. pod kątem umiejętności strzeleckich, przekazywania sobie sygnałów, reakcji na kontakt ogniowy, czy nawigacji   – tłumaczy dowódca szkolenia podstawowego, ppor. Marek GAWURA ze 152 blp w Krośnie Odrzańskim.

Uroczysta przysięga wojskowa 12. WBOT i 17. WBZ w Krośnie Odrzańskim

Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w sobotę, 11. lutego  na placu Jadwigi Śląskiej o godz. 13:00. Przysięgać Ojczyźnie będą wspólnie ochotnicy z 12. WBOT oraz elewi Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej z 17. WBZ.

 

foto: DWOT