fbpx

Seniorze! Uważaj na oszustów!

Czas Świąt Bożego Narodzenia niewątpliwe ma swoją magię. Często zdarza się, że z różnych względów przez cały rok nie widujemy się z rodziną. Jednak większość z nas dąży do tego żeby święta spędzić w gronie najbliższych nam osób. Lecz niektórzy za nic mają sobie ten szczególny czas, a wręcz starają się go wykorzystać do robienia złych rzeczy.

Dla oszustów to czas wykorzystywania każdej nadarzającej się okazji do tego, żeby wzbogacić się kosztem innych. Najczęściej jako swoje ofiary upatrują oni osoby starsze i bezbronne. Przestępcy nie mają żadnych skrupułów. Są to osoby pozbawione jakichkolwiek wartości moralnych, dlatego też są tak niebezpieczni.

Okres świąteczny daje im duże pole manewru w wymyślaniu różnych historii oszustw i prób ich realizacji. Który dziadek, czy babcia nie chcieliby pomóc swojemu wnuczkowi tym bardziej w święta, kiedy przecież daje się prezenty. Oszuści doskonale zdają sobie z tego sprawę i próbują wykorzystać ten gorący okres „rozdawania prezentów” i oszukać jak największa liczbę osób.

Dowodem tego jest zwiększona liczba oszukanych osób w ostatnim tygodniu na terenie województwa wielkopolskiego. Jednakże nie zawsze oszust wychodzi zwycięsko z potyczki z seniorem. W ubiegłym tygodniu dwie osoby zostały zatrzymane na gorącym uczynku popełnienia tego przestępstwa, a utracone mienie zostało odzyskane. Coraz więcej jest również nieudolnych prób oszustwa metodą na tzw. wnuczka, czy policjanta gdzie seniorzy w porę orientują się, że ktoś chce ich oszukać. Pokazuje to, jak duży wpływ na podniesienie poziomu wiedzy i świadomości seniorów w tym zakresie mają policyjne działania profilaktyczne.

Tak naprawdę zagrożenia cały czas czekają wszędzie. Nie zapominajmy również, że do naszych drzwi może zapukać np. rzekomy sprzedawca super produktów idealnie nadających się na prezent. Dużą uwagę musimy także zwrócić podczas przemieszczania się w zatłoczonych miejscach takich jak przystanki komunikacji miejskiej czy sklepy. Kieszonkowcy w tym okresie również wyruszają na łowy.

Przypominamy również, że policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu w każdy wtorek w godzinach 12-14 pełnią dyżury telefoniczne dla seniorów pod nr telefonu 887-666-508.

Wydział Prewencji KWP/PG