fbpx

Widoczność na drodze = bezpieczeństwo

Policja w całej Polsce zwraca uwagę na nie stosowanie przez wielu pieszych i rowerzystów elementów odblaskowych.

Wciąż zdarzają się osoby, które nie mają świadomości, że są mało widoczne — a raczej wypadałoby napisać — że są po prostu niewidoczne na drodze bez elementów odblaskowych. Pieszy poruszając się po zmroku, na nieoświetlonym odcinku drogi, dodatkowo podczas opadów deszczu nie zdaje sobie sprawy, jakie powoduje zagrożenie. Ubrany w ciemną odzież, bez odblasku jest kompletnie niewidoczny dla jadących pojazdów. W ten sposób bezmyślnie ryzykuje własne zdrowie i życie.

Przed nami jesienno-zimowe ciemne poranki, mgła, coraz szybciej zapadający zmrok. Pogarszające się warunki na drogach nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych. Dlatego policjanci po raz kolejny apelują do wszystkich o noszenie elementów odblaskowych.

Odblaski to bezpieczeństwo! Dobitnie pokazuje to film ze zdarzenia drogowego, które na szczęście nie skończyło się tragicznie w skutkach dla pieszego. Prezentujemy ten film, aby przypomnieć i uświadomić pieszych, że mają duży wpływ na swoje bezpieczeństwo. Elementy odblaskowe poprawiają widoczność.

PAMIĘTAJMY: Bycie widocznym równa się z tym, że jesteśmy bezpieczni.
Pieszy poruszający się po drodze o zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie musi tego robić, jeśli porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Mimo to policjanci zachęcają do korzystania z elementów odblaskowych tam, gdzie przepisy tego nie nakazują, czyli w obszarze zabudowanym, zwłaszcza w miejscach słabo oświetlonych.